TURIEC. V Turci stúpa počet osôb nakazených respiračnými ochoreniami. Oproti predchádzajúcemu týždňu výrazne vzrástol v okrese Martin najmä výskyt chrípky a ochorení podobných chrípke. Čoraz viac sa objavuje aj zápal pľúc. Regionálna hygienička hovorí o začiatku chrípkovej sezóny.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Martine monitoruje situáciu a je pripravený konať.
Zatvorili školy i škôlky
Martinská hygiena už informovala aj všetky základné a materské školy v regióne a vyzvala ich k dodržiavaniu protiepidemických opatrení.
„Školské zariadenia boli vyzvané, aby v prípade, ak ochorie viac ako 30 percent detí z kolektívu, kontaktovali na našom úrade oddelenie epidemiológie a konzultovali vzniknutú situáciu a návrh preventívnych opatrení,“ uviedla Mária Marušiaková, regionálna hygienička, ktorá je poverená vedením RÚVZ v Martine.
V minulom týždni v Turci o prerušení vyučovania rozhodli riaditelia na troch základných a dvoch materských školách. Zvýšená chorobnosť zatvorila aj dve triedy na základných školách.

Pedagógovia majú podľa pokynov často v triedach nárazovo vetrať. V materských školách dôsledne vykonávať ranný filter, zvýšiť dezinfekciu hračiek, kľučiek a iných spoločných dotykových plôch.
Majú tiež dbať na dodržiavanie hygieny rúk, respiračnej hygieny používaním jednorazových papierových vreckoviek.
„Ako prevencia platí pre všetkých dodržiavať uvedené opatrenia i otužovať sa. Netreba zabúdať na prísun vitamínov a obliekať sa primerane počasiu,“ odporúča Marušiaková.
Sme na začiatku chrípkovej sezóny
Teploty okolo nuly vytvárajú v tomto období roka už tradične priaznivé podmienky na šírenie vírusov. Choroby postihujú najmä deti do 5 rokov.
„Žilinský kraj sa aktuálne radí v rámci Slovenska k tým s najnižšou chorobnosťou. Sme však v začiatkoch chrípkovej sezóny,“ hovorí regionálna hygienička Mária Marušiaková, ktorá predpokladá, že v nasledujúcom období možno očakávať zhoršenie epidemickej situácie a budeme nasledovať Bratislavský a Trnavský kraj. Tam bola chorobnosť najvyššia.

Stále tu straší čierny kašeľ
V regióne je stále aktívny aj čierny kašeľ, ktorý bol najrozšírenejší práve v Žilinskom kraji a najmä u detí do jedného roka. Aj napriek tomu, že očkovanie proti ochoreniu je zaradené do povinného programu, nie každý je očkovaný.
Od začiatku roku hygiena eviduje čierny kašeľ u 306 Turčanov. V novembri naň ochorelo 49 ľudí.
Mária Marušiaková hovorí, že ochorenie netreba podceňovať, ide o zvýšený regionálny výskyt porovnateľný s výskytom tohto ochorenia na Slovensku. Podľa aktuálnych údajov Úradu verejného zdravotníctva SR od začiatku roka 2024 do 3. decembra bolo nahlásených spolu 6 307 prípadov ochorenia na Slovensku.
V Českej republike hlásia najväčšiu epidémiu za posledných viac ako 60 rokov. Od začiatku roka sa čiernym alebo divým kašľom tam nakazilo asi 36-tisíc ľudí. Takmer polovica detí do jedného roka končí v nemocnici. Nie sú vzácne ani úmrtia.
Nakazili sa na východe Slovenska
Zároveň sa v regióne objavili prípady vírusového typu žltačky A (VHA). V tomto roku lekári odhalili osem nakazených osôb, z toho boli 3 deti do 14 rokov. Vo všetkých prípadoch okrem jedného bol potvrdený kontakt s osobami z východného Slovenska, kde postihla žltačka stovky ľudí.

Aktuálne je v Martine jedno aktívne ohnisko žltačky, ktoré tvoria dve dospelé osoby. Prvé ochorenie bolo potvrdené u muža, ktorý sa pravdepodobne nakazil na východe krajiny. Hygiena nariadila u ďalších piatich osôb, s ktorými bol v úzkom kontakte, lekársky dohľad a očkovanie. Po čase sa ochorenie prejavilo u jednej z nich - u ženy. Pod dohľadom lekára je kvôli nej ďalších 34 ľudí.
Vďaka epidémii a očkovaniu je jej menej
Podľa regionálnej hygieničky bola žltačka typu A potvrdená okrem jedného prípadu u neočkovaných osôb. Nepredpokladá, že by sa v regióne rozšírila pri dôslednom dodržiavaní protiepidemických opatrení.
„V rokoch 2001, 2004-2005 sme mali rozsiahlejšie epidémie vírusovej hepatitídy typu A, keď došlo k premoreniu časti obyvateľstva. Časť bola zaočkovaná. Od tohto obdobia je výskyt žltačky v regióne len sporadický,“ vysvetlila Marušiaková.
Žltačka odstaví na dlhší čas
Vírusová hepatitída A je podľa nej vysoko nákazlivá. Hovorí sa jej tiež choroba špinavých rúk, čo napovedá, že najlepšou prevenciou je hygiena rúk, ale aj očkovanie. Ochorenie sa začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku spojenými s bolesťou brucha, svetlou stolicou, tmavým močom a po čase zožltnutím pokožky, očných bielok.
„Jej zákernosť spočíva v infekčnom ochorení pečene, ktorá je jedným z dôležitých orgánov v ľudskom tele, zabezpečujúca jeho správne fungovanie. Ochorenie vyradí človeka z pracovného života a z kolektívu na dlhý čas, kým sa pečeň zregeneruje a vyzdravie,“ podotkla Marušiaková.
Čas medzi preniknutím vírusu do tela a objavením sa prvých klinických príznakov je v priemere 15 až 50 dní. Dospelí znášajú žltačku ťažšie.
