MARTIN. Po čase sa opäť vraciame k tradícii Vianočných koncertov organizovaných slovensko – moravským folkovým zoskupením „2 až 3“ v Slovenskom národnom múzeu v Martine.
Vianočné koledy i ďalšie piesne si spoločne s Vami zaspievajú jej členovia Josef Zrník, Juraj Dorica a Monika Barabášová spolu so svojimi hosťami, českým pesničkárom Jaroslavom Hutkom z Prahy a bratislavskou vokálnou skupinou Sklo.
Vianočný koncert sa uskutoční v sobotu 14. decembra o 17. hodine v Etnografickom múzeu Slovenského národného múzea v Martine.
Folkové zoskupenie „2 až 3“ pôsobí v Martine od roku 1984. Prezentuje sa úpravami ľudových piesní, zhudobňovaním básnických textov i vlastnou tvorbou. Vzniklo ako gitarové a spevácke duo Juraja Doricu a Jozefa Zrníka.
Od roku 1986 s nimi spieva Monika Barabášová, na flaute s nimi hral i Mojmír Ďurík. Ich hudba má originálny gitarový sprievod a harmonické viachlasné vokály. Zoskupenie hrávalo nielen na Martinskom folkfóre, ale i na moravských folkových podujatiach.
Pre Klub mladých v DK Strojár Jozef Zrník organizoval mesačne folkové koncerty pod názvom Pravidelne trinásteho. Ich hosťami boli významní pesničkári a skupiny z vtedajšej ČSSR.

Jaroslav Hutka je český folkový pesničkár a hudobník. Vystupoval s vlastným hudobným programom, v ktorom okrem iného pre publikum objavil a popularizoval moravské ľudové piesne zo zbierky z 19. storočia od Františka Sušila. Medzi poslucháčmi k najobľúbenejším patrí pieseň Náměšť.
Hutkove vystúpenia inšpirovali publikum, aby sa k jeho piesňam pripájalo spevom. Ako signatár Charty 77 bol nútený žiť v emigrácii a vrátil sa až po páde socializmu. Vo svojej tvorbe pokračuje dodnes.
Vokálna skupina SKLO je prvým a cappella zoskupením na Slovensku a v oblasti komornej vokálnej hudby patrí medzi stálice slovenskej hudobnej scény. V jej hudobnom prejave dominuje prepracovaný viachlasný spev so sporadickou inštrumentalizáciou s gitarou, dychovými nástrojmi, perkusiami.
Repertoár je typický svojou žánrovou rozmanitosťou ako aj hudobnými úpravami ukážok slovenskej či európskej vokálnej tvorby. V ich podaní počujeme piesne starej chrámovej, ale i ľudovej hudby, spirituály, no aj zhudobnenú poéziu.
