MARTIN. Lesná pedagogika je zaujímavý projekt, ktorý vznikol s cieľom rozšíriť prírodovednú gramotnosť detí aj dospelých neformálnym vzdelávaním. Je určený pre deti aj dospelých.
O jeho pútavosti, zaujímavosti, nevšednosti a dosahu by vedeli s nadšením porozprávať žiaci aj pedagógovia zo Súkromnej základne školy Tomáša Zanovita na Ul. východnej v Martine.
V novembri zavítal do ich školy v rámci projektu Lesná pedagogika lesník Erik Hirschner. S nevšednými rekvizitami a pomôckami na priblíženie života zvierat v lese prekvapil všetkých účastníkov podujatia.
Priame ukážky komunikácie medzi zvieratami, interaktívne rozprávanie o spôsobe života v lesných spoločenstvách, o správaní sa počas pobytu v prírode, či výstava šperkov z orecha čierneho boli rozhodne nezabudnuteľné čriepky celého podujatia.
Spoločne strávené chvíle počas neformálneho vzdelávania žiakov i pedagógov 1. stupňa boli natoľko poučné, zábavné a inšpiratívne, že sa deti aj pedagógovia už teraz tešia na ďalšie spoločné stretnutia.
Erik Hirchner navštívil aj Základnú školu v Hornej Štubni. Celé doobedie strávil so žiakmi prvého stupňa a následne aj so žiakmi 7. ročníka v školských dielňach. Hlavným programom boli tvorivé workshopy s orechom čiernym.
Orech čierny pochádza zo Severnej Ameriky a na našom území je pomerne neznámy. Jeho jedince rastú hlavne v blízkosti kaštieľov, v botanických záhradách a parkoch. Na rozdiel od orecha vlašského, má tvrdšiu škrupinu so zaujímavou kresbou. Pán Hirchner z neho vyrába rôzne šperky.
Žiaci najprv prerezali orech na polovicu pomocou pílky na železo, následne z neho narezali viac plátkov. Tie sa dajú využiť ako prívesok alebo na rôzne dekorácie ako napr. rámiky. Žiaci si aktívnu hodinku s lesníkom užili a tešia sa na ďalšie stretnutie.