Pred tromi rokmi sa Petra a Pavol Mäsiarovci z Mošoviec rozhodli pre nový život v USA. Pre svoje deti – dnes osemnásťročnú Niku a deväťročného Huga, vybrali Pensylvániu.
Mäsiarovci odišli do zámoria viac-menej naslepo. „Povedali sme si, však sme mladí, je to dobrodružstvo. Čo sa nám horšie môže stať ako to, že sa naučíme poriadne anglicky. Zbalili sme si svoje slivky, manžel zavrel firmu a odišli sme,“ začína rozprávanie Petra Mäsiar, pôvodne manažérka ľudských zdrojov.
Jediné, čo vedeli, bolo mesto a manžel mal jasno vo svojej profesii. Petra to ani len netušila.
Pečenie z domu
V súčasnosti je Petra Mäsiar v Pensylvánii vyhľadávanou cukrárkou a dekoratérkou. Američania milujú jej zákusky i torty, ktoré plní celkom obyčajným krémom, aký na tomto kontinente nepoznajú a úplne mu podľahli.
Petra Mäsiar pečie krásne zdobené torty, zákusky a dezerty oficiálne už druhý rok. „Musela som si tu vybaviť oficiálne licenciu na home bakery, teda pečenie z domu. U nás na Slovensku je s tým problém,“ spomína mladá žena na začiatky podnikania v novej krajine.
V USA veľmi podporujú malý biznis. A hoci musí dodržiavať určité limity, predsa si pochvaľuje. Môže používať absolútne všetky materiály na pečenie, rôzne tvarohy a krémy. Dokonca môže svoje výrobky predávať aj na farmárskych trhoch.
Chodia na ne pestovatelia, chovatelia a výrobcovia z okolia, ktorí ponúkajú ovocie, zeleninu, kvety, chlieb, koláče, omáčky. Sortiment je rôznorodý, keďže tu žijú ľudia z rôznych krajín sveta. A domáci tú rôznorodosť majú veľmi radi.

Za všetkým hľadaj muža
Príbeh o tom, ako sa z manažérky ľudských zdrojov stala cukrárka, je hoden námetu na hollywoodsky film.
„Môj muž mal na Slovensku stavebnú firmu. Po príchode do cudzej krajiny som si nevedela predstaviť, že sa zamestnám. Mám veľmi rada slobodu. V Amerike, bohužiaľ, panuje čistý kapitalizmus. A je to vidieť na každej strane. Tým, že sme tu s deťmi, som chcela byť s nimi viac doma, byť im oporou a zároveň sa starať o domácnosť. Tak som hľadala kompromis. Nešlo mi vôbec o kariéru. Len som chcela byť trošku aktívnejšia a zapojiť sa do spoločnosti,“ vyratúva svoje pohnútky Petra Mäsiar.
Spočiatku sa zamestnala na pol úväzku vo veľkej potravinárskej sieti, ktorá má vlastnú pekáreň, ako dekoratérka tort. Dovtedy túto prácu nikdy nerobila, ani doma na Slovensku nevypekala, ani nezdobila.
Práca dekoratérky sa jej však celkom zapáčila. Firma jej umožnila absolvovať rôzne dekoratívne kurzy, kde sa naučila pracovať s rôznymi nadstavcami, zdobiť, plniť a vytvárať rôzne dizajny.
„Za všetkým hľadaj u mňa muža. Paľko sa ma spýtal, že prečo si neotvorím niečo svoje maličké a vlastné? Ľudia ma vyhľadávali, tortu dekorovanú chceli práve odo mňa,“ vysvetlila Petra, ktorá začala som hľadať spôsob, ako by sa mohla osamostatniť.

Otvoriť si v zámorí svoj vlastný podnik je stotisícdolárová investícia. „Zistila som, že si môžem vybaviť licenciu, kde mi štát umožní podnikať z mojej vlastnej kuchyne. Stačí len dokúpiť potrebné vybavenie a chladničku, ktorá bude separátne od rodinnej. Keď som požiadala o licenciu, prišla hygiena a dostala som licenciu,“ teší sa nadaná cukrárka.
Nie je múka ako múka
Jej torty a zákusky, nesmierne krásne a chutné, sú založené na slovenskej tradícii a základných receptoch, ako je napríklad piškótový koláč. Cukrárka sa snaží o rôznorodosť tvarov aj chutí. Z európskej kuchyne si vypožičala francúzske makrónky, ruské pavlovky či talianske tiramisu.
Petra pečie výhradne z múky, ktorá pochádza zo Slovenska alebo z Európy. „Keď som prišla do USA a pozrela som sa na zloženie chleba, tort alebo keksov, sú plné chémie, additív, konzervantov. U nás v Európe sú zakázané. Povedala som si, že začnem piecť niečo, čo je absolútne jednoduché na zloženie. Preto americkú múku absolútne nepoužívam.“
Základom jej tort a zákuskov je čisté maslo, múka, cukor a vajcia. Hľadala niečo, čo na trhu nie je, a tak začala piecť narodeninové torty v podobe čísel. Američania ich volajú Number Cakes. Sú medzi nimi veľmi populárne.
Rodáčka z Mošoviec sa naučila robiť plnky, aké v Amerike nepoznajú. Tamojší domorodci si zamilovali celkom obyčajný maslový krém, čo je vlastne vyšľahané čisté maslo s cukrom.
Chutí im aj ganáž či šľahačka vyšľahaná s čistou čokoládou. „Ľudia sú z toho absolútne nadšení, pretože je to jednoduchosť chutí spojená s kvalitou, ktorú my Slováci máme. Kvalita nielen práce, ale hlavne potravín a ingrediencií. To tu Američan jednoducho nepozná,“ vysvetľuje Petra Mäsiar.

Američania milujú oslavy
Mladá Mošovčanka veru má čo robiť. Objednávky sa hrnú, niektoré už musela aj odmietnuť. Pre dve ruky je to dosť práce. Len minulý víkend napiekla dohromady viac ako 200 makróniek, tri veľké torty a 50 cupcakov.
Klienti ju nabádajú, aby si otvorila svoj vlastný veľký podnik, ale pre ňu je teraz prioritou rodina. Páči sa jej, keď môže robiť z domu, zarábať peniaze a nebyť pod stresom. Môže byť zároveň mamou na plný úväzok a byť svojim deťom vždy nablízku. Zároveň má čas venovať sa aj sebe a svojím športovým aktivitám.
„Leto som mala veľmi vyťažujúce, lebo Američania všetko oslavujú – narodenie dieťaťa, rozlúčku nevesty pred svadbou, svadbu, maturitu. Milujú oslavy. Na nich sa zíde veľká komunita rodiny a priateľov. A mne sa to veľmi páči, tie ich obrovské oslavy,“ rozpráva dekoratérka.
Cukrárka, ktorá neje cukor
Torty a dezerty cukrárky z Turca sú prekrásne dekorované. Snaží sa, aby väčšina ozdôb bola na nich jedlá. Niektoré dekorácie, ako napríklad živé alebo umelé kvety, jedlé nie sú.
Americkú klientelu preto vždy musí na to upozorniť. „Oni sa veľmi radi súdia kvôli všetkému. Takže musím byť aj poistená, keby sa náhodou niečo stalo. Američanom treba všetko polopate odovzdať a vysvetliť. Takže musím sa učiť ich pravidlám a normám. Tiež sa musím prispôsobiť,“ vykladá odvážna žena.
Hoci Petru Mäsiarovú živí sladké remeslo, ona sama sladkosti a cukor neje. Vycítila, že jej telu nerobí dobre, že nie je jej priateľ. Nové chute ochutnáva, ale zvyčajne sa spolieha na svoje oko. Už sa naučila granáž odhadnúť.

O tom, že sa trafila do vkusu Američanov, svedčí, že ju veľmi podporujú. Online reklamu zo začiatku kariéry už nepotrebuje. Chýr o šikovnej Turčianke si šíria navzájom medzi sebou kamaráti i celé rodiny.
Vianoce v Amerike
Vianočný čas trávi rodina ako doma na Slovensku. Američania rozbaľujú darčeky až 25. decembra. Mäsiarovci sa držia našich tradícií a všetko je o deň skôr.
Na Štedrý večer 24. decembra všetci spoločne večerajú - kapustnicu, ryby a zemiakový šalát. Nesmie chýbať vaječný koňak a vianočné zákusky.
„Pozeráme slovenské rozprávky, užívame si sviatočný čas trávený spolu pri vianočnom stromčeku s koňakom v ruke. Atmosféra Vianoc je aj v Amerike úžasná. Vyzdobené a nasvietené domy v uliciach sú už od začiatku decembra. Na každom rohu predávajú živé stromy, vianočné dekorácie a ozdoby. Vo veľkých mestách sú každý deň vianočné trhy s klziskom, stánkami s darčekmi, suvenírmi či dokonca štrúdľou, vareným vínom alebo teplou čokoládou s alkoholom,“ nadchýna sa americkými Vianocami.
Neplánuj!
Petra žije v Amerike svoj sen. Tvrdí však, že žiť v tejto krajine nie je také ľahké a ružové ak sa zdá. „Amerika je veľmi drahá krajina a život v nej je finančne náročný,“ upozorňuje. Priemerný plat je síce podstatne vyšší, pohybuje sa od 5- do 7-tisíc dolárov, ale aj náklady na bývanie i na život sú vyššie.
„ Amerika už dávno neponúka sny. Realita je tu veľmi ťažká. Človek musí veľmi veľa pracovať, aby tu mal aspoň priemerný život,“ hovorí.
Zároveň sa tu veľa naučila. Napríklad rešpektu k iným kultúram, ktorých je tu veľké množstvo. A tiež jednej podstatnej veci: neplánovať.

„Američania sa sťahujú tam, kde majú prácu. Keby manžel dostal ponuku o 20-tisíc dolárov ročne viac, napríklad do Kalifornie, ideme tam. Bohužiaľ, Amerika je takáto,“ zhodnotila Petra s jedným veľkým poznaním: „Domov máme tam, kde máme svoju rodinu, bez ohľadu na to, kde sme,“ dodala Mošovčanka.
Bento Lunch Box Cake
Na Vianoce pečie Petra Mäsiar medzi Američanmi veľmi obľúbenú mini tortu Bento Lunch Box Cake. Každá mini torta má dve vrstvy cesta a krém. V priemere je veľká asi desať centimetrov a je vhodná aj ako darček.
Potrebujeme: 220g polohrubej múky, 62g nesladeného kakaa, 350g kryštálového cukru, 2 čajové lyžičky sódy, 2 čajovú lyžičku prášku do pečenia, štipku soli, čajovú lyžičku instantnej kávy, 120 ml oleja, 50g masla, 2 veľké vajcia, vanila extrakt, 240 ml zakysaného mlieka, 240 ml čerstvo urobenej kávy (espresso).
Krém: 300 g bielej čokolády, 235 ml šľahačky na šľahanie alebo čokoládový krém: 300g mliečnej (horkej čokolády), 260 ml šľahačky.
Krém si pripravíme deň vopred. Na vodnej pare rozpustíme v šľahačke čokoládu, dobre vymiešame, prikryjeme potravinárskou fóliou a odložíme na noc do chladničky. Pred prípravou vymixujeme ručným mixérom na miernych otáčkach do zhustnutia.
Postup: Rúru predhrejeme na 180 °C. Okrúhlu formu na tortu vyložíme papierom na pečenie. Cesto vyjde do dvoch menších foriem.
1. Vo veľkej mise vyšľaháme múku, kakaový prášok, cukor, sódu bikarbónu, prášok do pečiva, soľ a prášok na espresso. Odložíme bokom. Pomocou ručného alebo stojanového mixéra s nástavcom na šľahanie (alebo môžeme použiť šľahač) spolu miešame olej, vajcia a vanilku na stredne vysokej rýchlosti, kým sa nespoja. Pridáme cmar a miešajte, kým sa nespojí. Mokré suroviny vlejeme do suchých, pridáme horúcu vodu/kávu. A šľaháme alebo šľaháme na nízkej rýchlosti, kým sa cesto úplne nespojí. Cesto má byť riedke.
Cesto rovnomerne rozdelíme medzi panvice. Pečieme 23 – 26 minút alebo kým špáradlo zapichnuté do stredu nevyjde čisté.
2. Po vychladení oboch korpusov pripravíme krém, ktorý navrstvíme na oba korpusy. Môžeme ho natrieť aj na boky torty a ozdobíme podľa fantázie. Boky môžeme obsypať mini cukríkmi, nastrúhanou čokoládou alebo ponechať bez krému. Pokiaľ máte radi ovocie, medzi vrstvy môžete naukladať kúsky čerstvého alebo mrazeného ovocia.
3. Mini tortu necháme v chladničke niekoľko hodín odstáť, aby sa spojili chute a môžeme podávať s dobre napeneným latte.