TURIEC. Budú dúfať v mínusové teploty. Korčuliari majú v Turci na výber hneď niekoľko verejných klzísk, umelé ľadové plochy pripravili v troch mestách.
Ľudí lákajú aj zamrznuté jazerá, záchranári však vyzývajú na opatrnosť.
Korčule na futbalovom štadióne
Pravidelné polievanie a mráz dopomohli k tomu, že klzisko najnovšie otvorili v areáli futbalového štadióna v Turanoch. Verejnosť ho môže využívať od nedele (5.január). Na prípravách ľadu sa aj tento rok podieľali členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta Turany a dobrovoľníci.
„Dobrovoľníci zrealizovali nízke mantinely okolo celého klziska, aby voda pri polievaní neunikala,“ priblížil prednosta mestského úradu Peter Kračmer s tým, že klzisko polievali, kým teploty neklesli pod nulu.

Betónovú plochu, ktorá v zime slúži ako klzisko, už počas jesene osvetlili. Umelé osvetlenie bude zapnuté denne do ôsmej hodiny večer. A to dovtedy, kým bude ľad vhodný na korčuľovanie.
„Žiadame všetkých návštevníkov, aby autá parkovali pred budovou štadiónu a nechodili na autách k ľadu,“ uviedol prednosta. Vstup je bezplatný, respektíve za dobrovoľný príspevok.

V Tepliciach za vstup zaplatia
Ešte začiatkom decembra otvorili umelú ľadovú plochu aj v centre Martina za budovou Millenia. Korčuliari môžu verejné klzisko využívať každý deň od 10. do 20. hodiny. V piatky a soboty je otvorené až do 22. hodiny. Návštevníci si môžu korčule požičať v budove Millenia.
Klzisko môžu záujemcovia využiť aj v Turčianskych Tepliciach na Robotníckej ulici. Ide o otvorenú nezastrešenú ľadovú plochu v správe technických služieb mesta, ktorá je v prevádzke počas zimných mesiacov.

Verejnosť ju môže navštíviť počas hodín verejného korčuľovania, v najbližšie dni (utorok a streda) od deviatej rána do šestnástej hodiny popoludní. Vstupné pre dospelých stojí 3,5 eur, deti do osemnásť rokov zaplatia o euro menej. Plochu si môžu celé kolektívy rezervovať.
Na jazerách opatrne
Korčuliarov lákajú aj zamrznuté jazerá a rybníky, v Turci majú v obľube jazero Ontário v Sučanoch. Ide o obľúbenú zimnú aktivitu, ktorá je však spojená s rizikami.

Záchranári vyzývajú na opatrnosť a odporúčajú dodržiavať bezpečnostné zásady:
Na ľad nevstupovať osamote, treba sledovať predpovede počasia
- Nikdy nevstupujte na ľad, kým si nie ste istí jeho hrúbkou a pevnosťou. Odporúčaná hrúbka ľadu na bezpečný pohyb je aspoň 10 cm. Pre korčuľovanie je ideálne 20 cm.
- Vyhnite sa ľadu v miestach s tečúcou vodou, prítokmi či výpustmi – tam je ľad najslabší.
- Majte pri sebe bezpečnostné pomôcky, ako je lano, píšťalka alebo hrot na ľad.
- Nikdy nevstupujte na ľad osamote. V prípade nehody je každá sekunda dôležitá a pomoc od iných môže zachrániť život.
- Sledujte predpoveď počasia a teploty. Tenký ľad môže byť nebezpečný aj po jednom teplejšom dni.
- Prosíme, neriskujte zbytočne a ak vidíte niekoho v nebezpečenstve, zavolajte pomoc na číslo 112.
Hasičský a záchranný zbor SR.
