MARTIN. Amatérsky fotograf Viktor Čech z Martina má pekný úlovok. Na fotopascu sa mu za dva mesiace podarilo nasnímať osem druhov lesných živočíchov, na ďalšom mieste zasa bobra, ktorý sa do Turca pomaly opäť vracia.
„Ak chcem odfotiť zvieratká zblízka, musím s istotou vedieť, kde sa pohybujú. Preto si ako iní fotografi pomáham fotopascou,“ vysvetlil milovník turčianskej divočiny.
Jeden kameru oňuchal, druhý sa jej zľakol
Koncom minulého roka preto umiestnil fotopascu na bližšie nešpecifikovanom mieste vo Veľkej Fatre pri kalisku, ku ktorému sa zvykne zver chodí napiť. Zachytil zblízka rysa, diviaka, medveďa, srny, jelene, veveričku, líšku i vlka.
Použil pritom svoju najnovšiu kameru s vysokým rozlíšením. Zapla sa pri každom pohybe na 70 sekúnd. Viktor Čech takto zozbieral 200 krátkych videí, z ktorých urobil krátky desaťminútový film s tým najzaujímavejším, čo sa pred fotopascou dialo.

„Na kalisko chodili zväčša jelene a srny. Mám krátky zápas dvoch jeleňov, rysa, ktorý večer ovoniaval moju kameru, poobtieral sa o ňu a o strom si pazúrmi označil revír. Mám vo videu aj diviaka, ktorý sa kamery zľakol, a vlka, ktorý tu chodil pomerne často,“ opísal Viktor Čech, ktorý fotí od roku 2009.
Pri svojej fotografickej záľube už vystriedal niekoľko fotopascí i miest. V minulosti sa mu podarilo natočiť komické zábery skupiny malých líšťat, ktoré objavili jeho fotopascu a pohrali sa s ňou. V archíve má tiež video s trojtýždňovým medvieďaťom, ktorý bojuje s pníkom.
Zachytil bobra pri práci
V novom roku sa rozhodol upriamiť pozornosť na bobry na rieke Turiec. „Všimol som si obhryzené stromy. Kameru som umiestnil pri jednom načatom. Bobry tu dlho neboli, takže o to viac boli pre mňa zaujímavejšie, no bál som sa, aby neprehrýzli strom, kde bola fotopasca,“ vysvetlil fotograf.
Kamerou nechal snímať vodné zviera dva týždne. Získal množstvo nočných záberov bobra pri práci zblízka, ako si celkom nerušene hryzie do stromu a po prestávke vo vode sa opäť vracia do šichty. Keď zmizne zo scény, jeho teritórium si obzerajú vydry riečne.
Ľudia bobry vyhubili
Ako povedal zoológ Ján Kicko z Národného parku Malá Fatra, tento najväčší európsky hlodavec v minulosti zo Slovenska zmizol a postupne sa vracia.
„Ľudia bobra kedysi prenasledovali a vyhubili pre vzácnu kožušinu a mäso. Bobry na naše územie opäť prichádzajú, a to z Poľska a Rakúska. Za posledných 25 rokov obsadili väčšinu Slovenska,“ vysvetlil.

V Turci sa pri koryte Váhu a okolí objavuje posledných 5 až 10 rokov, jeho výskyt je čoraz častejší aj na brehoch rieky Turiec. Je zákonom chránený a aktívny večer.
„Bobry sú dobrí inžinieri, vytvárajú na vodných tokoch malé hrádze a zabezpečujú zachytávanie vody v krajine. Samozrejme, niekedy to môže spôsobiť škody na ľudských stavbách alebo samotný ohryz škody na ovocných stromoch,“ dodal Ján Kicko.