MARTIN. Lenka žije s cukrovkou už viac ako 38 rokov. Obličky jej začali zlyhávať, odkázaná bola na inzulínovú pumpu aj pravidelnú dialýzu. A hoci diagnózu stále má, vďaka unikátnemu zákroku vedie neporovnateľne iný život.
V Martine jej transplantovali súčasne dva orgány. Išlo o prvú operáciu svojho druhu na Slovensku.
Pre pacientov s diabetom prvého typu to prestavuje zásadný posun v liečbe, vravia lekári z Univerzitnej nemocnice Martin (UNM), ktorí pri náročnom zákroku spolupracovali s českými špecialistami.

Na takúto kombinovanú transplantáciu už pripravujú ďalších pacientov naprieč Slovenskom.
Nižšie riziko zlyhania
V Martine pacientke od mŕtveho darcu súčasne transplantovali obličku aj pankreasové bunky.
„Simultánna transplantácia obličky a pankreasu od jedného darcu je pre pacienta oveľa výhodnejšia, keďže organizmus prijme naraz orgány s jednotnou genetickou informáciou, a je tak oveľa nižšie riziko, že by mohli zlyhať,“ predstavila benefit novej liečby primárka Transplantačno-nefrologického oddelenia UNM Ivana Dedinská, ktorá je zároveň prezidentkou Slovenskej transplantologickej spoločnosti.
Ako dodala, z dlhodobého hľadiska zohrávajú významnú rolu práve pankreatické bunky.
„Zlepšujú nielen kvalitu života, ale sekundárne ovplyvňujú aj funkciu transplantovanej obličky. Hoci pacientka diabetes stále má, transplantované bunky zabezpečujú ochranu novej obličky, majú vplyv na jej životnosť,“ vysvetľuje ďalej.
Sústredili sa v Martine aj Prahe
Za úspešným zákrokom stojí hneď niekoľko lekárskych tímov. Spolupracovali pritom s pražským Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM), najväčším špecializovaným klinickým a vedeckovýskumným pracoviskom v Českej republike.
Išlo o 24-hodinovú prácu, na sále pracovali okrem špecialistov z transplantačného oddelenia aj tímy chirurgov, anesteziológov či rádiológov. Začali hneď ráno s odberom orgánov od mŕtveho darcu. Odobratý pankreas následne letecky prepravili do Prahy, kde naňho už čakali českí experti. Mali pred sebou náročnú úlohu.
„Samotná izolácia Langerhansových ostrovčekov je zložitý laboratórny proces, kedy sa pankreas očistí a, veľmi laicky povedané, rozmixuje. Zo získanej zmesi tkaniva sa následne centrifúgou oddelia ostrovčeky a uložia do transplantačného vaku. Je to veľmi moderný spôsob, ktorý sa uplatňuje vo svete,“ informoval docent Peter Girman, prednosta Kliniky diabetológie IKEM. Ako dodal, je však len veľmi málo laboratórií, ktoré sú schopné pankreatické ostrovčeky izolovať.

Kým v Prahe pracovali, v Martine pokračovali transplantáciou obličky. Zákrok prebiehal bez komplikácií, pacientku previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti a čakali na verdikt českých kolegov, či sa izolácia podarila.
Dopadla úspešne a ešte v ten pankreatické bunky dopravili naspäť do UNM. A tak sa o polnoci ocitla pacientka znova na sále. "Pacientke sme v spolupráci s rádiológmi zaviedli ihlu cez kožu do pečeňovej žily, následne bola spustená infúzia," približuje postup Juraj Miklušica, prednosta Kliniky všeobecnej viscerálnej a transplantačnej chirurgie UNM s tým, že takýto zákrok robili na Slovensku po prvý raz.
Život, v ktorom nie je toľko obmedzení
Odvtedy prešli už tri mesiace. A pacientka má stále dobré výsledky. „Som nesmierne vďačná, že z toľkých pacientov som práve ja dostala túto šancu, po 38 rokoch života s cukrovkou,“ povedala Lenka, ktorá mala sedem a pol roka, keď jej diabetes diagnostikovali.
„Život pred transplantáciou bol veľmi ťažký, dva až trikrát do týždňa som musela chodiť na dialýzu. Cukor si robil, čo chcel,“ vraví 46-ročná žena z Bytče. Roky sa musela spoliehať na inzulínovú pumpu a dialýzu.
Neporovnateľne lepší stav potvrdzuje aj primárka Dedinská. „Oblička začala fungovať okamžite, čo sa týka pankreatických buniek, začali veľmi rýchlo produkovať inzulín. Obe transplantácie dodnes fungujú, pacientka má vynikajúce výsledky,“ dopĺňa.
Nádej pre ďalších pacientov
Nový typ liečby je zásadným posunom v liečbe pacientov s diabetom prvého typu, hovoria lekári z Univerzitnej nemocnice Martin. Tá ho v spolupráci s IKEM na Slovensku zavádza ako systematický program. Dostupný bude vo všetkých štyroch transplantačných centrách pre obličky na Slovensku.

„Hovoríme o veľmi blízkej budúcnosti, všetky podmienky potrebné na zavedenie programu do praxe už máme vytvorené, v každom centre sú identifikovaní pacienti vhodní na tento typ výkonu, máme podporu zdravotných poisťovní, doriešenú logistiku aj dopravu,“ vraví primárka.
Na zákrok pripravujú už ďalších vhodných pacientov. Pôjde najmä ľudí, ktorým už v dôsledku diagnózy zlyhávajú orgány. „Momentálne máme na Slovensku pripravených približne desať pacientov k tomuto typu výkonu, či už obličky plus pankreatické bunky alebo samotné bunky u pacienta, ktorý je už po transplantácii,“ vysvetľuje Dedinská.