REGIÓN TURIEC. Vysoké horúčky nad 38°C trvajúce aj niekoľko dní. Aj to je jeden z príznakov, s ktorými pacienti končia v ambulanciách. Ich počet každým týždňom rastie.
V treťom kalendárnom týždni bolo na Slovensku hlásených 56 407 akútnych respiračných ochorení, čo je o asi 9 tisíc prípadov viac ako týždeň predtým.

Chrípka zatvára školy
Žilinský kraj dosahuje najvyššie priečky v chorobnosti. Len v Turci bolo minulý týždeň 1 435 chorých. U 47 pacientov bol priebeh ochorení komplikovaný, a to vďaka zápalu pľúc, zápalu stredného ucha a zápalu prínosových dutín.
Podľa údajov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine akútne ochorenia dýchacích ciest a chrípka zatvorili v regióne 4 základné a 3 materské školy.
Oproti rovnakému obdobiu v minulom roku je respiračných chorôb viac.
Regionálna hygienička Mária Marušiaková hovorí, že chorobnosť ešte nedosiahla svoj vrchol. „Očakávame pokračovanie vzostupného trendu chorobnosti, najmä v detských vekových kategóriách“, povedala.
Vyčíňa chrípka typu A i B
Chrípková sezóna na Slovensku spravidla začína v októbri a končí koncom mája. Aktuálne trápi pacientov vírus chrípky typu A a typu B.

Prvý typ je zo všetkých druhov chrípky ten najpremenlivejší a je pôvodcom najväčších epidémií. Vyvoláva tiež najzávažnejší priebeh ochorenia. Vyskytuje sa u ľudí, aj u zvierat.
Vírus chrípky typu B je stabilnejší, ochorenie spôsobuje len ľudí a nevyvoláva také závažné epidémie ako typ A. Priebeh môžu sprevádzať aj tráviace problémy – bolesť brucha, hnačka a zvracanie.
Chrípka sa najčastejšie prejavuje telesnou teplotou nad 38°C, zimnicou, celkovou slabosťou, bolesťou hrdla, upchatým nosom, suchým či dráždivým kašľom, stratou chuti do jedla, bolesťou hlavy, svalov a kĺbov.
Príznaky chrípky sú častokrát veľmi podobné príznakom prechladnutia, avšak príznaky chrípky nastupujú ihneď a sú intenzívnejšie s trvaním do dvoch týždňov.
Chrípka môže spôsobiť komplikácie
Pri liečení chrípky je potrebné užívať lieky na tlmenie príznakov ochorenia, zvýšený príjem tekutín a pokoj na lôžku. Antibiotiká sa pri chrípke bežne nepoužívajú, keďže ide o vírusové ochorenie.
Rizikovou skupinou obyvateľstva sú najmä deti do 5 rokov, tehotné ženy, staršie osoby, osoby s chronickým ochorením či oslabenou imunitou. Chrípka môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Účinnou prevenciou pred ťažkým priebehom chrípky a jej trvalými následkami je očkovanie. V chrípkovej sezóne sa odporúča aj zvýšená hygiena rúk, zvýšený príjem vitamínov, časté nárazové vetranie niekoľkokrát denne, pobyt na čerstvom vzduchu, obliekať sa primerane počasiu a vyhýbať sa kontaktu s osobami s respiračnými príznakmi ochorenia.