ŠÚTOVO. Na priechode pre chodcov na známej frekventovanej ceste pri Šútove za takmer 16 mesiacov zomreli dvaja muži. K prvej tragickej nehode došlo 27. augusta 2023 o 17. hodine, kedy po krajnici smerom do Martina kráčal 72-ročný chodec zo Žiliny a vošiel na priechod. Vodič auta, ktoré išlo tým istým smerom, muža zrazil.
Rovnaká tragédia sa zopakovala aj 7. decembra 2024. Aj vtedy v podvečerných hodinách vstúpil na priechod z rovnakej strany cesty 43-ročný muž. Na opačnú stranu sa nedostal, zomrel po strete s autom.
Priechod je nebezpečný
Priechod vedie k železničnej zastávke pod úrovňou cesty. Využívajú ho najmä turisti idúci k Šútovskému vodopádu alebo za kúpaním v blízkom lome. Podľa dopravného znalca Michala Furíka, ktorý bol prítomný pri prvej tragickej nehode, je pre chodcov tento priechod mimoriadne nebezpečný. Je tu totiž povolená maximálna rýchlosť 90 kilometrov za hodinu.
„Umiestniť priechod v extraviláne bez toho, aby bol obložený z oboch strán znížením rýchlosti jazdy, je pascou na chodcov,“ myslí si odborník.
Značka a svetielka vraj nestačia
Michal Furík preto už v roku 2023 navrhol znížiť v danom úseku rýchlosť z 90-tky na 70-tku. Kompetentný orgán však na jeho návrh nereagoval. Po druhej a identickej nehode na tomto mieste preto pripomína dôležitosť tohto opatrenia.
Podľa neho zvislá značka upozorňujúca na priechod a svetelné body okolo neho nestačia. Rovnako nepomôžu ani reflexné prvky u chodca.

„Zdanlivo bezvýznamný rozdiel v rýchlosti auta môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou. Pri zníženej rýchlosti by mohlo dôjsť k zastaveniu vozidla pred potenciálnym miestom stretu alebo by mohlo dôjsť k časového zabráneniu, pri ktorom by chodec dokázal včas opustiť koridor jazdy vozidla,“ vysvetľuje.
Ak by aj došlo k zrážke vozidla s chodcom, objektívne by sa tak podľa neho stalo už pri nižšej rýchlosti vozidla. „Tá je spravidla spojená tiež s významne nižším rizikom mortality. To potvrdzujú objektívne výskumy,“ tvrdí.
Sedemdesiatka je len na križovatke
Vysoko frekventovaná cesta, ktorá je jedinou vstupnou bránou do Turca od Kraľovian, bývala nehodovým úsekom najmä v minulosti. Posledné výrazné zmeny dopravného riešenia si vyžiadala smrteľná nehoda, ku ktorej došlo na začiatku letných prázdnin v roku 2010.
Pri odbočovaní k lomu vtedy po zrážke s kamiónom zomrela v aute matka s dvomi deťmi. Kolíziu prežil len otec rodiny. Dopravný inšpektorát vtedy odbočku do Šútova pod kopcom kvôli bezpečnosti zrušil, do dediny sa dá odbočiť od Martina až pri motoreste. Vytvoril samostatný odbočovací pruh a znížil na tejto križovatke rýchlosť na 70 kilometrov za hodinu.

Podľa starostu Šútova Ľubomíra Maďariho by bolo vhodné znížiť rýchlosť po celej dĺžke – od motorestu až po Ratkovo.
„Naši občania zvyčajne využívajú na cestovanie autobus, do ktorého nastupujú v dedine. Niektorí však cestujú vlakom. Ním k nám prichádza najmä veľa turistov, ktorí musia prejsť cez spomínaný priechod pre chodcov a k lomu schádzať po krajnici,“ opísal.
Odborníci pripúšťajú zmeny
Podľa vyjadrenia z Krajského dopravného inšpektorátu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline je zníženie rýchlosti jednou z možných opatrení. Zatiaľ to však nie je možné.

„Nakoľko posledná nehoda je v štádiu riešenia, príčina a okolnosti dopravnej nehody nie sú jednoznačné, nemôžeme rozhodnúť o ďalších opatreniach,“ píše vo svojom stanovisku. Polícia pripomína, že zníženie rýchlosti musí odsúhlasiť správca komunikácie a určiť príslušný cestný správny orgán.
Slovenská správa ciest ako správca nám na spomínané stanovisko polície reagovala, že voči zníženiu rýchlosti nemá námietky.