MARTIN. Univerzitná nemocnica Martin (UNM) má na konte ďalšiu úspešnú operáciu. Po nedávnej simultánnej transplantácii obličky i pankreasových buniek vedia martinskí lekári skvalitniť život pacientom s diabetom, po druhej zas onkologickým pacientom.
Podľa informácii UNM, operácia svojim rozsahom, radikálnosťou a použitým materiálom patrí k najmodernejším svetovým spôsobom liečby onkologických pacientov s metastázami chrbtice.
Pacientovi hrozilo, že ochrnie
Na operácii spolupracoval tím lekárov Peter Durný, Michal Šproch, Anton Dzian a Dalibor Piovarči. Ich pomoc potreboval 61-ročný Ján z Oravy, ktorý mal podľa informácií z nemocnice diagnostikovaný nádor na pľúcach a metastázu v stavci TH12. Trpel bolesťami chrbtice a začínajúcou slabosťou na dolných končatinách. Hrozilo, že v krátkom čase ochrnie.

Nahradili poškodený stavec
„Pacient podstúpil kombinovaný operačný výkon, pri ktorom mu neurochirurgovia v spolupráci s hrudnými chirurgmi odstránili a nahradili takmer celý poškodený stavec,“ informoval lekár Martin Cmorej z Neurochirurgickej kliniky UNM.
„Telo stavca sme operovali cez hrudný kôš a zadnú časť stavca sme riešili zadným prístupom,“ doplnil neurochirurg. Pacientovi boli počas výkonu zavedené skrutky mini invazívnym spôsobom, ktorý je šetrnejší a umožňuje rýchlejšiu mobilizáciu a návrat k bežným činnostiam po operačnom zákroku.

Zlepšili sa prognózy pacienta
Neurochirurg Martin Cmorej dodal, že pri operácii bol na náhradu tela stavca kompletne použitý najmodernejší karbónový systém.
„Najväčšou výhodou karbónovej náhrady je možnosť následnej kvalitnejšej a presnejšej liečby a diagnostiky, a tým lepšej prognózy pacienta oproti klasickým titánovým systémom, ktoré vytvárajú výrazne artefakty pri ďalšej onkologickej liečbe a diagnostike,“ uzavrel Martin Cmorej.
