MARTIN. Množia sa prípady s podvodníkmi, ktorí zneužívajú dôverčivosť seniorov. Podľa policajnej hovorkyne Zuzany Šefčíkovej od 7. do 31. januára polícia eviduje v Martine štyri prípady, keď sa podvodníkom podarilo od dôchodcov vymámiť nemalú sumu.
„Dokopy ide o 32 220 eur plus zlato v nezistenej hodnote,“ uviedla Šefčíková, podľa ktorej v jednom prípade išlo aj o osobný kontakt. Zväčša sa však podvodníci spájajú so svojimi „obeťami“ telefonicky a v niektorých prípadoch sa predstavia ako policajt.
„Seniorovi najprv volal muž, ktorý od neho žiadal peniaze pre príbuzného. Následne sa ozvala žena, ktorá sa predstavila ako policajtka. Povedala, že jeho peniaze sú v ohrození a ona ich uchová do bezpečia,“ opísala jednu z praktík podvodníkov.

Zuzana Šefčíková upozorňuje, že policajt nikdy telefonicky nezisťuje od občanov ich finančné či majetkové pomery. Pri osobnom stretnutí vždy preukazuje svoju príslušnosť k Policajnému zboru a následne po zistení skutkového stavu poškodenú osobu poučí o ďalšom postupe.
Policajt nikdy nežiada od starších osôb fyzické odovzdanie majetku – peňazí, či šperkov, za účelom ich úschovy.
„Radíme občanom, aby neposkytovali informácie prostredníctvom telefonických rozhovorov neznámym osobám o svojich majetkových pomeroch a nezdôverovali sa im. Ak máte podozrenie o hodnovernosti telefonického kontaktovania, oznámte to prostredníctvom linky 158,“ uviedla Šefčíková.

Polícia priebežne verejnosť na podvodníkov upozorňuje, využíva pri tom aj pomoc farských či obecných úradov, ktorí informácie šíria na omšiach a cez obecné rozhlasy. So seniormi sa osobne za týmto účelom stretáva aj preventistka.
„Žiadame vás, aby ste sa so svojimi blízkymi seniormi na túto tému porozprávali, informovali ich o takomto podvodnom konaní s cieľom predchádzať týmto skutkom,“ obracia sa Zuzana Šefčíková na príbuzných.
