SEBESLAVCE. Mali doslova práce ako na kostole. V Blatnici renovovali jeden z najstarších chrámov v Turci. Pamätá ešte protihabsburské povstania, ukrytý je v korunách stromov na úpätí Veľkej Fatry.
V priebehu stáročí z neho bola už viackrát ruina, zakaždým sa však našiel ktosi, kto ho nechal opraviť. Či už miestni veriaci, alebo významní šľachtici.
Kostol sv. Ondreja, ktorý je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou, mal aj vlani šťastie na ľudí, ktorí iniciovali jeho obnovu.
Záchranné práce na streche
„Sme radi, že sa z iniciatívy pána Hudeca, dekana a farára farnosti Turčianske Teplice, aj napriek mnohým ťažkostiam podarilo stabilizovať jeden z najstarších kostolov Turca,“ informoval Krajský pamiatkový úrad Žilina. Chrám postavili približne v druhej polovici 12. storočia.
Nachádza v Sebeslavciach, v miestnej časti obce Blatnica. Veriacim aktuálne neslúži a prešli desaťročia, čo ho naposledy výraznejšie rekonštruovali. Čas sa podpísal aj na jeho stave, práce si nutne žiadala najmä strecha.
„Kostol mal už dlhodobo havarijný stavebno-technický stav aj z dôvodu dožitej eternitovej šablónovej krytiny. Na mnohých miestach mala strecha kostola už viacero výpadkov,“ približuje Karol Ďurian, vedúci martinského pracoviska Krajského pamiatkového úradu v Žiline.
V článku sa dozviete aj:
- Aké komplikácie sprevádzali obnovu kostola,
- prečo pri renovácii museli použiť aj štvorkolky,
- čím je chrám výnimočný,
- ktorí významní šľachtici ho nenechali ako ruinu.
Do podstrešia kostola tak zatekalo, čo zas malo za následok aj poškodenie časti historického krovu z 19. storočia. V rámci renovácie vymenili starú strešnú krytinu za novú a poškodený krov lokálne opravili. Nebolo to však jednoduché.
Krádeže aj dovoz materiálu na štvorkolkách
Renováciu národnej kultúrnej pamiatky sprevádzali viaceré komplikácie. Stavebná firma sa musela popasovať s prístupom do lokality, ako aj s dovozom materiálu potrebného na obnovu. Okolité pozemky totiž nepatria cirkvi, ale súkromným vlastníkom.