Drevený poschodový dom videli na svetovej výstave milióny ľudí. Postavili ho majstri z Vrícka

Vo viedenskom Prátri vynikal.

Gajdel haus – teda dom z Kľačna na výstavisku vo viedenskom Práteri v roku 1873.Gajdel haus – teda dom z Kľačna na výstavisku vo viedenskom Práteri v roku 1873. (Zdroj: researchgate.net)

KĽAČNO/VRÍCKO. Tento rok uplynie 152 rokov od Svetovej výstavy vo Viedni, ktorá sa konala od 1. mája do 2. novembra 1873, v poradí ako piata svetová výstava a prvá v nemecky hovoriacom priestore.

Videlo ju vyše 7,255 milióna ľudí z celého sveta. Za výstavisko vybrali viedenský Práter. V pavilóne Ľudového staviteľstva bol vystavený ako jeden z deviatich domov aj dom z Kľačna, vtedy Gajdla – Gajdel Haus.

Uviedli ho ako nemecký roľnícky dom z Nitrianskej župy. Bol prvým z Horných Uhrov, teda zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mimochodom, v roku 1895 bol vďaka Dušanovi Jurkovičovi na Národopisnej výstave českoslovanskej v Prahe prezentovaný poschodový dom z Čičmian.

Odporučenie od profesora nemčiny

Gajdlovský dom sa do Viedne dostal vďaka Karlovi Júliusovi Schröerovi, rakúskemu jazykovedcovi, neskôr profesorovi nemčiny a literatúry na viedenskej technickej univerzite. Ako zberateľ a výskumník nemeckých nárečí navštívil Gajdel, dedinu známu vďaka dreveným stavbám a slivkám, v roku 1872.

Keď uvidel tento poschodový dom, vytypoval ho a odporučil postaviť na výstave. Považoval ho za typický a najvyspelejší gazdovský dom na vidieku.

Treba si však uvedomiť, že v čase výberu domu na výstavu nebol v Uhorsku odborník na ľudové staviteľstvo a výber bol urobený na základe poznania daného prostredia a kontaktov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si aj Neviete, kam s deťmi v Turci počas jarných prázdnin? Prinášame vám 17 tipov, ako ich zabaviť Čítajte 

Dom opísal v brožúrke

Pri preskúmaní jeho pôdorysu a techniky ľudového staviteľstva sa dozvedel, že dom stavali najlepší tesári z okolia – stavitelia z Vrícka. Vo svojej brožúrke Dom a jeho obyvatelia z Gajdla ho opísal takto:

Prečítajte si aj V legendárnom obchode sa zákazníkom prihovára Karol Duchoň, telefonujúcim znie báseň Marína Čítajte 

„Dom bol dispozične jednoduchý a priestorovým členením zodpovedá riešeniu tradičného domu. Jeho prízemie sa členilo na pitvor, za ktorým bola čierna kuchyňa s pecou a otvoreným ohniskom. Z pitvora viedli dvere do obývacej izby a schody na pavlač, ktorá na poschodí obopínala dom z prednej a bočnej strany. Na poschodí, nad pitvorom a kuchyňou bola miestnosť, z ktorej viedli dvere do dvoch komôr situovaných nad obývacou izbou.“

Bol najdokonalejšou kópiou

Zaujímavosťou je, že na výstavisku vo Viedni dom z privezených smrekových guľáčov postavil tesár Andreas Steinhübel z Tužiny, nie stavitelia z Vrícka. Nábytok a zariadenie dodali už Gajdlania.

SkryťVypnúť reklamu

Pri hodnotení expozície ľudového staviteľstva a jednotlivých inštalovaných domov bol gajdlanský dom považovaný za najdokonalejšiu kópiu gazdovského domu na výstave.

Tesársky bol zvládnutý dôkladne a interiér zas starostlivo zariadený. Výdavky spojené s postavením tohto roľníckeho domu hradila Obchodná a priemyselná komora v Bratislave.

Prečítajte si aj V Martine máme národný klenot. Je čarovný, dokáže plniť sny Čítajte 

Vošiel do dejín

Určite bol zaujímavý, veď išlo o poschodový zrubový dom. Presnejšie o jeho vyspelejšiu formu. Je opodstatneným dôvodom pripomenúť si prezentáciu gajdlanského domu na tomto podujatí, a tým aj vstup ľudového staviteľstva z hornej Nitry, v tomto prípade staviteľov z turčianskeho Vrícka, do dejín národnej a svetovej etnografie.

Dom sa spomína v odbornej literatúre o ľudovom staviteľstve na Slovensku, jeho fotografia je uložená v Ústave etnológie a sociálnej antropológie SAV v Bratislave.

Anglická vedkyňa sa zatúlala aj na Vrícko

Gajdlanský dom spoznávame nielen z brožúry napísanej k viedenskej svetovej výstave. Precítiť atmosféru výstavy a oboznámiť sa s jednotlivými expozíciami môžeme po rokoch aj vďaka cestopisu Prechádzky po svetovej výstave vo Viedni, ktorý napísal prozaik a publicista Gustáv Zechenter-Laskomerský.

V záverečnej kapitole v ňom spomína a opisuje aj návštevu expozície sedliackych domov z rôznych častí Uhorska, kde ho nazval náš Gajdľan.

Stavitelia z Vrícka zaujali aj Elizabeth Phillips Hughes, anglickú vedkyňu, učiteľku a propagátorku vzdelávania žien a tiež prvú riaditeľku Cambridge Training College pre ženy. Pri svojich potulkách v roku 1896 zavítala aj na Vrícko.

Tu študovala najstarší typ starogermánskej stavby drevených domov. Svoje štúdie a zážitky z Maďarska mala opísať vo svojej publikácii.

Prečítajte si aj TURČIANSKY KVÍZ: Ste pozorní čitatelia? Otestujte sa na 10 otázkach Čítajte 

Nielen komora, ale aj spálňa

Záujem o stavby z Vrícka opísala aj Drahomíra Stránska, popredná československá etnografka z Národného múzea a pedagogička z Karlovej univerzity v Prahe.
Keď v roku 1936 navštívila Vrícko, opísala tunajšie stavby v Národopise.

Spomínala, že niektoré majú v štíte prieduch alebo okno, čo naznačuje, že v dome bola podstrešná komôrka. V niektorých domoch boli také komory aj dve. Jedna bola nad izbou, druhá nad komorou a nemuseli byť viditeľné. Inde bola komôrka len nad spodnou komôrkou.

„Aj vo Vrícku slúžili komory nielen na uchovávanie zásob, ale aj na spanie mladších členov rodiny. Podporovali tu také vzťahy v rodine a trvalo dlhé spolužitie úzko spriaznených rodín v jednom obydlí,“ napísala.

Hrada naviac

V tomto období stál na na hornom konci Vrícka posledný drevený poschodový dom. Aj keď v období 1825-1930 patrilo Vrícko počtom obyvateľov medzi 10 najväčších obcí Turca, do roku 1936 sa zachoval len jeden.

Prečítajte si aj Hokejovej reprezentantke objavili v hlave nádor, operovali ju šesť hodín Čítajte 

Podľa historika Jozefa Lenharta, stavitelia z Vrícka, mali svoj jedinečný rukopis, a to hradu naviac. Ešte v tejto dobe je rozoznateľná na doteraz stojacich dreveniciach. A aký je odkaz z výstavy a gajdlanského domu pre nás? Prostý – nezabudnúť naň.

Z hľadiska dejín nášho ľudového staviteľstva na hornej Nitre má mimoriadny význam. O to väčší, že žiaden podobný dom sa na Hornonitrí ani na Vrícku nezachoval. Gajdel haus, ktorého kópiu videl vo Viedni celý svet, v Kľačne zbúrali a na jeho mieste je dnes družstevný.

Jeho pôvodní majitelia po vojne museli odísť… V bývalých nemeckých dedinách stoja už len prízemné stavby, takmer všetky však majú rukopis staviteľov z Vrícka.

Od roku 2024 krášli chodby Obecného úradu v Kľačne maketa Gajdľana s rozmermi 70 x 110 centimetrov, ktorú dal zhotoviť terajší starosta Jozef Ďuriš. Autormi sú dvojica Ivan Kopal a Ivan Jariabek, ktorí vyrábajú televízne kulisy.

Aj vďaka nim to majú mladšie generácie na skok z prítomnosti do minulosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 800
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 900
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 988
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 869
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 799
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 018
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 590
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Ilustračné foto.

V regióne platí mimoriadna situácia.


Od 4. do 9. apríla 2025 sa môžete opäť tešiť na obľúbené podujatie Kia GO electric tour. A tento rok dokonca ešte v noblesnejšom šate.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Do podchodu nakúpili práčku i sušičku, túto službu využívajú najmä zahraniční študenti.

Sociálny podnik mesta Martin pomáha ľuďom.


Už ste čítali?