MARTIN. V regiónoch Orava a Turiec sa pustili do nepopulárneho spájania škôl. Gymnázium V. P. Tótha a Obchodná akadémia v Martine prejdú od 1. septembra tohto roka pod jedno vedenie.
Vznik novej školy schválili krajskí poslanci na ostatnom zastupiteľstve.
Obe školy majú v meste dlhoročnú tradíciu, žiaci ich navštevujú už od 19. storočia. Aby však stredné školy mohli ponúkať kvalitné vzdelanie aj v budúcnosti, musí nastať zmena. Aspoň to tvrdí žilinská župa, ktorá navrhuje spojiť viaceré stredné školy naprieč regiónmi.

Optimalizácia siete stredných škôl je podľa nej nevyhnutný krok. Škôl je priveľa, žiakov menej a budovy nemajú dostatočne naplnené kapacity. Kraj chce ísť cestou zlučovania menších škôl do jednej väčšej a silnejšej.
„Návrh na spájanie stredných škôl nie je o rušení či utlmovaní odborov, ale o vytváraní silnejších a konkurencieschopnejších vzdelávacích inštitúcií. Súčasná sieť škôl je stále rozdrobená, čo vedie k neefektívnemu využívaniu zdrojov a obmedzeným možnostiam pre študentov,“ vysvetľovala predsedníčka žilinského kraja Erika Jurinová.
Spojenie škôl má podľa nej priniesť efektívnejšie využitie financií, viac peňazí do modernizácie výučby a vybavenia a tiež širšiu ponuku predmetov a špecializácií.
Sťahovať sa nebudú
Prečo chce župa zlučovať stredné školy
Kraj zdôrazňuje, že spájaním škôl riešia budúcnosť stredného školstva. Optimalizácia má viesť k vytvoreniu silných veľkých škôl so širšou ponukou predmetov a odborov a vyššou kvalitou výučby.
„Vybaviť odbornými pracoviskami s odbornými zamestnancami štyri školy bude trvať dlhšie než jednu a bude to stáť viac peňazí. A toľko zdrojov pre všetky školy ani nebudeme mať,“ povedala predsedníčka kraja Jurinová.
Dodala, že konzervovanie súčasného stavu nie je cesta. „Menšie školy budú stále zaostávať a odčerpávať peniaze tým silnejším, ktoré nebudú môcť napredovať tak, ako by mohli,“ hovorila s tým, že ak nepristúpime ku optimalizácii, hrozí, že študentov nepripravia na súčasný trh práce.
Väčšie školy budú podľa nich relevantnými partnermi aj pre veľké firmy.
Kraj má v správe 56 stredných škôl, 19 z nich má menej ako tristo žiakov. Optimalizačné návrhy riešia 11 z nich v každom regióne.
Gymnázium aj obchodnú akadémiu spoja pod jeden manažment, obe školy si pritom zachovajú svoju identitu.
To sa odzrkadlí aj v názve novej školy, ktorá sa bude volať Gymnázium VPT Martin a Obchodná akadémia v Martine.
„Navrhujeme vytvorenie jednotného vedenia pre obe školy. Neuvažujeme o sťahovaní škôl, ide o administratívne spojenie,“ uviedla županka Erika Jurinová.
Obe školy ostanú vo svojich existujúcich priestoroch a na fungovaní žiakov sa v praxi nič nezmení.
Župa sa v rámci optimalizácie sústreďuje na školy s menej než tristo žiakmi. Patrí medzi ne aj martinská obchodná akadémia, na ktorej aktuálne študuje 271 žiakov.
„Škola využíva svoju kapacitu na menej než 60 percent, pred dvadsiatimi rokmi navštevoval školu viac ako dvojnásobný počet žiakov,“ uvádza hovorkyňa kraja Eva Lacová s tým, že v budúcnosti ani nepredpokladajú významné navýšenie počtu žiakov, a to vzhľadom na klesajúci počet detí v jednotlivých ročníkoch.
„Všeobecnovzdelávacie predmety majú obe školy podobné, líšia sa len rozsahom a počtom vyučovacích hodín, obe školy pripravujú žiakov na vysokoškolské štúdium,“ vysvetľuje ďalej hovorkyňa kraja, prečo chcú spájať obchodnú akadémiu s gymnáziom.
V článku sa dozviete aj:
- Ako zmenu vnímajú riaditeľky oboch škôl,
- prečo poslanci za Turiec vyzvali kolegov z iných regiónov k podobnému hlasovaniu,
- ako sa zmení vedenie novej školy.
Župa od tohto kroku očakáva aj efektívnejšie využitie priestorov oboch škôl, zdieľanie vyučovacích priestorov, odborných učební či laboratórií, možné zvýšenie ponuky voliteľných predmetov či plánovanú investíciu do športového areálu gymnázia.
Peniaze chcú doma
Spojenie škôl podporili aj krajskí poslanci za Turiec. "Riešime budúcnosť detí na školách," povedal poslanec Uherčík.