VALČA. Dedina so známym lyžiarskym strediskom vo Valčianskej doline má novú atrakciu, ktorú nemožno prehliadnuť. Pri hlavnej ceste, po ktorej prejde každý turista a návštevník strediska, stojí sklenená vitrína s kúskom histórie. Sú v nej historické hasičské striekačky, najstaršia má viac ako sto rokov.
V garáži ich nikto nevidel
„Striekačky i ďalšie historické veci sme uchovávali a mali vystavené v garáži hasičskej zbrojnice. Bolo nám ľúto, že ich nikto nevidí,“ povedal veliteľ dobrovoľných hasičov vo Valči Tibor Hurta, ktorý oslovil s nápadom ich verejne vystaviť starostu. Štefana Keltoša nápad nadchol.
„Inšpirovali sme sa v Blatnici, kde majú v sklenenej vitríne historický pohrebný koč, na ktorý neprší a neničí sa. Práve tento štýl nás oslovil najviac,“ prezradil starosta. Spoločne navrhli miesto pod brezami pred hasičskou zbrojnicou, ktorú obec nedávno rekonštruovala a pristavovala k nej novú garáž.
„Chceli sme, aby vitrína architektonicky nadväzovala na budovu,“ vysvetlil Štefan Keltoš.
Striekačka za kravu
Sklenenú vitrínu plánovali osadiť už v októbri, firma z Michaloviec ju priniesla s menším omeškaním pred pár dňami. Hasiči do nej umiestnili dve rôzne historické striekačky, z ktorých dominantná je tá najstaršia – konská. Za nimi sú dve zástavy, pribudne i hasičská uniforma zo 70. rokov.

Valčiansky hasičský zbor patrí k najstarším v regióne. Založili ho v roku 1876, od martinského je o tri roky mladší. Vystavenú konskú striekačku kúpili hasiči v roku 1892 v Pešti po tom, ako predali pôvodnú a prvú.
V tom čase mala Valča cez tisíc obyvateľov a asi stovka z nich bola členmi dobrovoľného hasičského zboru. Ako prezradil Tibor Hurta, táto kráska je stále funkčná. „Opravovali sme ju pred pár rokmi a ešte päť rokov dozadu sme s ňou súťažili,“ upresnil.
Motorovú striekačku v roku 1945 vymenili Valčania od Nemcov za kravu, teľa a dve ošípané. Vo vitríne je aj ručná prenosná siréna z roku 1890.
Je o ňu enormný záujem
Valčania nechcú, aby sa na ich históriu zabúdalo, a tak, keď sa zotmie, nenechali hasičskú históriu schovať sa v tme. Sklenená vitrína je vysvietená a neprehliadnuteľná.

„Je o ňu enormný záujem. Všimol som si, že okoloidúce autá zastavia, ľudia vyjdú a fotia si ju,“ teší sa z výsledku starosta Štefan Keltoš, ktorý má na novú atrakciu výhľad zo svojho dvora.
Pozitívne ju vnímajú aj samotní Valčania, ktorí o tomto historickom skvoste doposiaľ netušili.
„Poďakovanie každému zainteresovanému za nádhernú expozíciu! Vaša práca prináša obdiv a úctu k vášmu poslaniu. Námestie dostalo nový klenot, ktorý nás spája s minulosťou a pripomína dôležitosť hasičov v našej obci,“ reagovala na sociálnej sieti Adriana Kerhatová.
Máňa sa im vrátila po rokoch
Hasičskou historickou striekačkou sa chvália aj v blízkom Rakove. Svoju Máňu, ako ju domáci volajú, dostali tunajší hasiči darom pri založení zboru v roku 1924 a bola ich prvou technikou. Ručná striekačka na konský poťah pochádza však z roku 1875.

Koncom 70. rokov z Rakova odišla. Mala sa stať súčasťou pripravovaného hasičského múzea v Prešove, skončila však v Martine. Tu ju vystavovali pred hasičskou zbrojnicou, časom sa pod vplyvom počasia dostala do takého stavu, že ju radšej odložili do depozitu.
Vďaka starostovi Patrikovi Antalovi sa však Máňa po viac ako tridsiatich rokoch vrátila do Rakova. Domáci ju zreparovali, vynovili a v rámci Rakovských rezbárskych dní v roku 2014 sa dostala pod vyrezávaný prístrešok pred kultúrny dom.
Koč našli až v Nitre
V Blatnici majú zas pri dome smútku a cintoríne vystavený pohrebný koč. Jeho presnú históriu ani pôvod nepoznajú. Zistili len, že ho kúpili v roku 1946 v Ružomberku. Hoci boli pohrebné koče skôr typické pre šľachtu, v Blatnici na ňom odprevádzali ešte v polovici 20. storočia každého nebožtíka z obce.

A potom zrazu koč na 30 rokov zmizol, z hasičskej garáži, kde parkoval, po ňom ostali len svetlá. Starostovi Karolovi Čičmancovi sa ho podarilo vypátrať v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu v Nitre, kde sa dostal koč kľukatými cestami.
„Ide o originálny kúsok a na svete neexistuje jeho replika. Koč je dokonca zapísaný v zbierkovom fonde ministerstva kultúry a nám sa ho podarilo dostať bezodplatne do nájmu,“ povedal nám Karol Čičmanec v roku 2019.
Presklený pohrebný koč zdobia rôzne sakrálne ornamenty. Po zreštaurovaní ho v roku 2020 vystavili v podsvietenej sklenenej vitríne.
