SKALKA. Pretekári KBL ŠKP Martin sa počas prvého marcového víkendu (1. a 2. marca 2025) predstavili na 52. ročníku Bielej Stopy SNP na Skalke nad Kremnicou.
Na populárnom podujatí sa obyčajne súťaží v štyroch hlavných disciplínach junior, 30 km klasicky a 25 a 50 km voľne. Pretekári bývajú na základe výsledkov z posledných dvoch ročníkov podujatia priradení do koridorov, z ktorých postupne štartujú v takzvaných vlnách.
Museli pripraviť nový formát
Tento rok sa však pre nedostatok snehu medzinárodné preteky v behu na lyžiach konali v netradičnom formáte. Organizátori pripravili uzatvorený 6,5 km dlhý okruh, na ktorom sa bežalo 90 minút alebo 60 minút. Cieľom bolo zvládnuť v spomínaných časových limitoch čo najväčší počet kôl.

V sobotu sa konali preteky voľnou technikou. Na dlhšej 90 minútovej trati sa Ján Holiga umiestnil v absolútnom poradí na 2. mieste a stal sa víťazom svojej kategórie, pričom za víťazom celkového hodnotenia Jánom Koristekom z klubu Jase Látky zaostal len o 11 sekúnd. Na treťom mieste dobehol Martin Cienik, odchovanec martinského klubu aktuálne už pretekajúci za Duklu Banská Bystrica. Výborne si počínal tiež ďalší člen KBL ŠKP Radovan Cienik, ktorý skončil v absolútnom poradí šiesty a vo svoje kategórii druhý.

Na kratšej 60 minútovej trati sa Lukáš Zámečník v absolútnom poradí umiestnil na 3. pozícii. Na stupne víťazov sa dostala i Miroslava Zuzíková, ktorá vo svojej kategórii dobehla na bronzovej priečke.
Holiga bol najrýchlejší
V nedeľu boli na programe preteky klasickou technikou na 60 minút. V absolútnom poradí triumfoval Ján Holiga pred Jánom Mikušom a Jánom Koristekom z Jase Látky. V kategórii mladších žiakov pribudli do martinskej zbierky ďalšie dva cenné kovy, keď Adam Thomka skončil druhý a Adam Hrivnák tretí. V kategórii starších žiakov zvíťazil Alexander Dirnbach. Medzi mladšími žiakmi vybojoval Oskar Dirnbach 6. priečku. V kategórii mladších dorastencov obsadil výborné 2. miesto Tomáš Blaho.

Prvý ročník populárneho podujatia sa konal v roku 1974 a bol pripomienkou 30. výročia SNP. Štartovalo sa v Krahuliach a cieľ bol v obci Laskomerské. Súťažili len muži a priami účastníci SNP. O pár rokov neskôr sa k účastníkom pridali aj žiaci, dorastenci či ženy. Záujem o Bielu stopu rástol, rekordná účasť 7 583 bežkárov zaznamenali v roku 1985. V rovnakom roku sa preteky stali súčasťou Euroloppet série medzinárodných bežkárskych maratónov.
Netradičný bol i 48. ročník Bielej stopy, ktorý pre protipandemické opatrenia prebehol virtuálne. Účastníci mali tri týždne na to, aby individuálne zdolali určenú trasu.