MARTIN. Istý čas sa pohrávala s myšlienkou založiť na Slovensku prvý turistický ženský klub. Vďaka podpore šikovných ľudí sa ZUZANE KLISKEJ podarilo nápad uviesť do života. KST Horsalky už funguje rok a darí sa mu viac ako dobre.
Ako sa zrodil nápad založiť prvý ženský turistický klub na Slovensku?
Pracovala som v jednom turistickom klube a veľmi ma to bavilo. Keďže vzťah k horám je vo mne hlboko zakorenený, začala som rozmýšľať nad tým, že by bolo dobré spraviť v tomto smere niečo aj pre ženy. Výsledkom bol vznik turistického klubu KST Horsalky, ktorý bol prvým a stále je jediným ženským klubom na Slovensku.
Dlho ste nosili tento nápad v hlave?
Moja predstava bola pomerne jasná. Najpodstatnejšie bolo, že som okolo seba mala šikovných ľudí, o ktorých som vedela, že so mnou do toho pôjdu. Na začiatku nás bolo sedem báb, ktoré som poznala, mala s nimi skúsenosť a vedela o ich schopnostiach.
Postupne sa to celé utriaslo, stabilizovalo a aktuálne tvoríme päťčlenný ženský tím. Musím povedať, že aj keď je nás päť, vieme sa na mnohých veciach dohodnúť. Možno to pre niekoho znie neuveriteľne, no je to naozaj tak.
Dúfam, že nikoho neurazím, keď budem nekorektný a spýtam sa, či sa v Martine naozaj našlo päť báb, ktoré sa na všetkom zhodnú?
Nebláznite, v tíme máme babu z Košíc, zo Žiliny aj z Prievidze.
Teraz už vážne. V dnešnej uponáhľanej dobe je trend vytvoriť skupinu na sociálnej sieti, prostredníctvom nej sa dohodnúť a potom spoločne absolvovať túru. Vy ste sa rozhodli ísť náročnejšou cestou a založiť turistický klub. Prečo?
V existujúcich turistických kluboch pôsobia zväčša ľudia, ktorí sú členmi dlhé roky a chýbajú im nástupcovia. Stretávala som sa s tým, že mladšie ročníky netušili, že u nás fungujú kluby slovenských turistov (KST).
Pritom ľuďom, ktorí majú radi hory, ponúkajú množstvo zaujímavých výhod. Spomeniem poistenie na hory v rámci celého Slovenska na celý rok, zľavy na nocľahy na horských chatách, ktoré patria KST. Ročné členské v klube je pre dospelého 15 eur, na jednom prenocovaní sa dá ušetriť 20 eur. Sú tam i ďalšie výhody a zľavy. Chcela som, aby sa aj tieto veci dostali mladším ľuďom do povedomia.

Podporoval vás vo vašej snahe turistický spolok?
Ich reakcie na našu iniciatívu boli veľmi pozitívne, až takú dobrú odozvu sme nečakali. Veľkú podporu sme cítili a stále cítime najmä od KST Turiec.
Môže sa členom vášho turistického klubu stať aj muž?
Áno, v tomto nie sú žiadne limity ani obmedzenia. Pripravujeme však podujatia, ktoré sú určené len pre ženy.
Aký je najväčší rozdiel medzi, nazvem to, tradičnou turistickou akciou a podujatím určeným len pre ženy?
Chalani to väčšinou majú tak, že im ide o výkon, chcú byť hore čo najrýchlejšie. My sa snažíme vytvoriť atmosféru bez tejto súťaživosti. Skôr ide o to spoznať nové veci, niečo sa naučiť. Vo všeobecnosti majú muži s horami viac skúseností, sú v teréne ostrieľanejší. My vytvárame priestor pre ženy, aby mohli naberať skúsenosti a potom sa v horách cítili sebavedomejšie a istejšie.
Robíte aj akcie pre mamičky s deťmi?
Áno, sú to ale menej náročné túry. Na bežnú túru chodia o niečo staršie jedenásť či dvanásťročné deti.
Akú skúsenosť máte s tým, že ľudia preceňujú svoje schopnosti a zároveň podceňujú okolnosti, ktoré im v horách môžu spôsobiť problémy?

Pred spoločnými túrami sa snažíme ľudí informovať úplne o všetkom. Oni sa môžu pýtať na veci, ktoré ich zaujímajú. Hory vedia zaskočiť aj skúsenejších turistov, ale čím viac sa v tomto smere vzdelávate, zbierate informácie, skúsenosti, tým ste na rôzne nástrahy lepšie pripravený.
Keď porovnám horskú turistiku dnes a povedzme pred desiatimi rokmi, tak už sme úplne niekde inde. Ak je človek ochotný investovať do výbavy potrebné financie, kúpi si úplne všetko, čo potrebuje.
Čo sa týka výbavy do hôr, dávate ženám iné rady ako mužom?
Sú tam špecifiká a nerozprávam o dizajne výbavy či oblečenia, ale o funkčnosti. Keď sa chlap v tomto smere snaží poradiť žene, je to zväčša od veci. Nehovorím to vôbec v zlom, ale takto to naozaj funguje.
Veľkú tému spravili predovšetkým politici, a následne i médiá, z medveďa. Máte strach z tejto šelmy?
Medveď patrí do hôr, je to jeho prirodzené prostredie, my sme u neho na návšteve a podľa toho by sme sa mali v lese správať a dodržiavať určité pravidlá. Mám pred touto šelmou prirodzený rešpekt, no ide o plaché zviera a ak o nás vie, jednoducho ujde. Najlepšie je vnímať terén a prostredie, v ktorom sa pohybujete, a dať o sebe vedieť. Počas turistiky som na medveďa už párkrát narazila a pomohlo to.
Ktoré podujatie sa do histórie klubu zapísalo ako prvé?