MARTIN. Ide len o niekoľko sekúnd, no sú výnimočné. Dva krátke filmy zo zbierok Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice v Martine zachytávajú básnika Pavla Országha Hviezdoslava v dvoch životných situáciách.
Na prvej snímke ho vidieť v sprievode manželky Ilony na oslavách výročia pražského divadla, druhá nášho velikána ukazuje krátko pred smrťou, s vpadnutými lícami vo svojom obľúbenom kresle.
Zdravil ľudí s klobúkom
Prvý audiovizuálny dokument pochádza z roku 1918. „Je to zostrih zo štvorminútového neozvučeného čiernobieleho filmu z osláv 50. výročia založenia Národného divadla v Prahe, ktorých sa v roku 1918 zúčastnila slovenská delegácia na čele s básnikom Pavlom Országhom Hviezdoslavom,“ povedala kurátorka zbierok z Literárneho múzea SNK Adriana Brazdová v krátkom šote Príbeh filmov o P. O. Hviezdoslavovi.
Na zázname sa na pár sekúnd objaví aj básnik zároveň známy oravský advokát, ktorý kráča s manželkou Ilonou a máva klobúkom ľuďom v dave. Film vyrobili bratia Karel a Emanuel Deglovci v Prahe.
Vďaka manželke
Druhý pár sekundový záber zachytáva básnika krátko pred smrťou. Sedemdesiatdva ročný Hviezdoslav sedí vo svojom obľúbenom kresle pri okne. Jeho tvár je poznačená chorobou, v niektorých polohách vidieť vpadnuté líca. Zomrel 8. novembra 1921 po zápale pľúc a problémoch so srdcom.

Autorom snímky je Cyril Kašpar, ktorý literáta navštívil s manželkou, prvou profi fotografkou a jeho obchodnou partnerkou Máriou Urbasiównou. Táto dvojica - Moravan a Poľka sa stretli v Trenčianskych Tepliciach a film o Hviezdoslavovi bol jedným z ich prvých. Pre Máriu bol rozhovor s chorým básnikom vzácnou chvíľou.
Na filmovanie ho vraj prehovorila manželka Ilona. „Hoci sa Mária dohovorila troma jazykmi (okrem poľštiny vedela rusky, francúzsky, nemecky), pred básnikom mala veľký rešpekt a trému, pretože slovenčinu neovládala dokonale. Hviezdoslav ju ubezpečil, že jej rozumie dobre a dostatočne,“ napísala o nej Janka Karlíková z Trenčianskeho múzea v Trenčíne.
Autorova žena sa dožila 106 rokov
Práve v tomto meste Tatrafilm v roku 1921 vznikol. Počas desaťročia existencie Cyril Kašpar s manželkou natočili desiatky dokumentárnych filmov. Po rozvode sa Mária vydala za maliara Josefa Holoubka, v Trenčíne žila do svojej smrti 2004.

Dožila sa úctyhodných 106 rokov a je autorkou mnohých historických pohľadníc miest, často fotografovala aj prezidenta Masaryka. Jej niektoré sklené negatívy zachránil a zdigitalizoval nebohý fotograf Filip Lašut z Vrútok.
Hviezdoslav má na nebi svoju hviezdu
Filmy s Hviezdoslavom prvýkrát zverejnilo Literárne múzeum pri storočnici jeho úmrtia. Pri tejto príležitosti bola otvorená výstava P. O. Hviezdoslav – Cestou života.
Básnik je známy vďaka svojim dielam ako Ežo Vlkolinský, Hájnikova žena, Krvavé sonety. Narodil sa v roku 1849 vo Vyšnom Kubíne, svoje prvé básne písal počas štúdia v Miškolci v maďarčine. Svoj pseudonym Hviezdoslav použil prvýkrát v roku 1877 a súvisí s láskou k hviezdnej oblohe. Je po ňom pomenovaná aj hviezda.

Pôsobil na Orave ako advokát, s manželkou Ilonou nemal vlastné deti, no vychoval deti po zosnulom bratovi. Posledné roky poznačili jeho podlomené zdravie i smrť adoptívnych detí.