TURIEC. V Turci spozorovali v uplynulých dňoch hneď dve exotické zvieratá. Ešte v nedeľu večer upozorňovali miestni na dikobraza na ceste.

Spozorovali ho medzi obcami Mošovce a Turčiansky Michal.
Dikobraz aj emu
Príspevok ženy, ktorá zviera odfotila na ceste aj na jej kraji, má na sociálnej sieti takmer tristo zdieľaní. Ľudia sa v diskusii čudujú, odkiaľ sa do prírody dostal, niektorí pobavene písali, že pred časom ho videli aj v Čechách a zrejme precestoval až do druhej krajiny. U našich susedov však hlodavca pôvodom z Ázie, resp. Afriky, odchytili.
Veľkofatranskí ochranári sa o to zatiaľ pokúšajú.
„Na miestnej obhliadke bola aj zamestnankyňa Správy národného parku, prehľadávala danú lokalitu aj okolie aj pomocou nočného videnia, no dikobraza sa odchytiť nepodarilo,“ uviedla PR manažérka Správy národného parku Veľká Fatra Veronika Šimková.
V prípade jeho ďalšieho odchytu bude národný park nápomocný, spolupracovať budú aj s poľovnými združeniami, dodala.

Ďalší prípad exotického zvieraťa vo voľnej prírode riešili aj cez víkend. V martinskej mestskej časti Priekopa sa objavil pôvodom austrálsky nelietavý vták emu.
„Emu odchytila privolaná hliadka polície v spolupráci s občanmi Priekopy. Zviera ušlo z miestnej záhrady a po odchyte bolo prinavrátené majiteľke,“ priblížila Šimková.
V chovnej stanici majú zranené zvieratá
Veľkofatranskí ochranári sú v pohotovosti denne, vrátane víkendov. Počas služby chodia na výjazdy k nahláseným zraneným chráneným živočíchom, starajú sa tiež o hendikepované a divo žijúce zvieratá v ich chovnej stanici.
Tú zriadili už v minulosti. „V priebehu niekoľkých rokov sme tu mali množstvo zaujímavých pacientov. Niektorých sa nám úspešne podarilo vrátiť do prírody, iné boli kvôli komplikovaným zraneniam presunuté do špecializovaných zariadení – Zoo Bojnice a Rehabilitačnej stanice v Zázrivej,“ povedala Veronika Šimková s tým, že veterinárne úkony a liečivá im poskytujú odborníci z veteriny Turiec.

Minulý týždeň v stanici mali ježka bledého a sokola myšiara.
„V prípade, že sa vám podarí nájsť zraneného chráneného živočícha, alebo si nebudete istý, či osirelé mláďa potrebuje pomoc, neváhajte kontaktovať priamo Správu NP Veľká Fatra na pohotovostné číslo 0911 485 308, alebo sa obráťte na tel. číslo. 112 a budete prepojený na príslušnú stanicu,“ povedala Šimková.
Ľudia tiež môžu kontaktovať aj niektorého z pracovníkov Správy národného parku.