ŠÚTOVSKÁ DOLINA. Po útoku medveďa neďaleko Šútovského vodopádu a dočasnom obmedzení pohybu môžu turisti vyhľadávanú lokalitu opätovne navštevovať.

„Po zmonitorovaní Šútovskej doliny Zásahovými tímom pre medveďa hnedého oznamujeme verejnosti, že pohyb po turistickom chodníku smerom k Šútovskému vodopádu (modrá značka) je bezpečný,“ informuje Národný park Malá Fatra.
Od piatka 21. marca platilo v lokalite obmedzenie pohybu. Súviselo s útokom medveďa na staršieho muža, ktorý so synom vynášal soľ pre lesnú zver. Muža s pohryzeniami a škrabancami na rukách aj nohách previezli do nemocnice.
Druhý stret
V ten istý deň došlo v národnom parku k ďalšiemu stretu medveďa s človekom. Záznam z fotopasce zachytil, ako zviera vybieha na muža, ktorý sa pred ním bráni sekerou. Muž mal pri sebe zároveň voľne pusteného psa.
Video na sociálnej sieti zdieľal aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa.
Iniciatíva My sme les pritom upozornila na viaceré okolnosti, ktoré mohli zvýšiť riziko stretu so zvieraťom.

"Muž sa v čase incidentu nachádzal v prirodzenom biotope medveďa a mimo vyznačeného turistického chodníka, pričom nevieme, či mal na takýto pohyb v národnom parku oprávnenie," napísali. V národnom parku je zároveň zakázané mať na voľno pusteného psa, medveďa môže vyprovokovať.
Národného parku ako aj Štátnej ochrany prírody sme sa pýtali, či sa muž nachádzal mimo vyznačeného turistického chodníka, či mal na pohyb v lokalite povolenie a aj to, či plánujú v prípade ďalej postupovať. Na odpovede čakáme.
Pripomenuli zásady
Malofatranský národný park zároveň pripomenul zásady z návštevného poriadku, ktoré je potrebné dodržiavať. Zníži sa tak riziko stretu s medveďom hnedým.
Zásady v národných parkoch
- Pohybovať sa výlučne po značených turistických chodníkoch a cyklotrasách.
- V lete (od 16. apríla do konca októbra) sa pohybovať v parku od 6:00 do 21:00, v zimnom období od 7:00 do 18:00. „Najvyššia aktivita medveďa hnedého, ale aj všeobecne veľkých cicavcov, prebieha za šera a za tmy, to je v skorých ranných, neskorých večerných a nočných hodinách, teda riziko stretu je výrazne vyššie ako v denných hodinách.
- Držať psa na vôdzke.
- Sledovať pobytové znaky – trus, odtlačky stôp či tzv. medvedích stromov, na základe ktorých vieme, že sa nachádzame v lokalite, kde sa medvede pohybujú.
- Potrebné je tiež dávať vedieť o svojej prítomnosti - v prípade turistiky v skupine je postačujúci bežný rozhovor. „Ak sa vydáte na turistiku sami, je vhodné občas prehodiť pár slov či zaťukať turistickými paličkami jednu o druhú,“ odporúča národný park.
- Nielen medvede, ale aj iné živočíchy, sa snažia vo väčšine prípadov ľuďom vyhnúť. Ak im dáme vedieť o svojej prítomnosti, majú šancu nás zaregistrovať skôr, neprekvapíme ich náhle a nevzniknú konfliktné situácie, dodáva.