Z robotníčky v ZŤS milovaná učiteľka. Spomíname na Máriu Gregovú

Pripomíname si Deň učiteľov.

Mária Gregová kedysi a na jednej z posledných fotografií.Mária Gregová kedysi a na jednej z posledných fotografií. (Zdroj: Archív DM)

MARTIN. Z učiteľov málokto utkvie v pamäti žiakov tak výrazne ako učiteľ matematiky a zemepisu. „Matikári“ bývajú zvyčajne najprísnejší a „zemepisári“ podávajú zaujímavé informácie o pozoruhodných miestach v domovine i vo svete.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Taká bola aj učiteľka Mária Gregová, ktorá nedávno vo veku 88 rokov zomrela. Pri príležitosti Dňa učiteľov si na ňu spomína jej dcéra Danica Muríňová – Gregová.

V osemdesiatke rekonštruovala dom

Mária Gregová sa v mladosti aktívne venovala športovaniu – vysokohorskej turistike, lyžovaniu a hádzanej. Patrila medzi prvých členov Klubu slovenských turistov - turistický oddiel ZŤS Strojár. Zúčastňovala sa turistických prechodov pohorí, pešo i na lyžiach, a lyžiarskych pretekov. Rada hubárčila, venovala sa paličkovaniu i patchworku.

SkryťVypnúť reklamu

Brigáda na stavbe mládeže v Železiarňach Podbrezová zanechala stopu v jej ďalšom budovateľskom úsilí. Celý život stále túžila niečo budovať. S manželom si postavili dom, dcére a synovi pomáhala tiež postaviť vlastné domy, neskôr sa venovala stavbe chaty, ktorú si dala doniesť zo Sihelného.

Prečítajte si aj Jej prví žiaci majú sedemdesiat, no ona stále učí. Zdena Kresáková už vyučuje 64 rokov Čítajte 

Keď už bolo všetko hotové, po manželovej smrti pred piatimi rokmi sa pustila do náročnej prestavby rodinného domu. Hoci mala cez osemdesiat…. Minulý rok dala vymeniť radiátory a začiatkom tohto roka sa pustila do vybavovania nových okien. Dokončiť výmenu už nestihla.

Učiteľka z Východnej

Mária Gregová vyučovala matematiku a zemepis, ale aj práce na pozemku a v dielňach, a pôsobila tiež ako školský výchovný poradca. Začínala pred 60 rokmi na ZŠ Medveckého, ktorá je dnes známa pod názvom ZŠ Nade Hejnej.

SkryťVypnúť reklamu

V začiatkoch sídlila v priestoroch Živeny a gymnázia V. P. Tótha. Po založení novej ZŠ na Ulici Východná v šesťdesiatych rokoch nastúpila do mladého kolektívu aj Mária Gregová. Pôsobia tu až do odchodu na dôchodok v roku 1990.

Deťom rozprávala o svojich zážitkoch

Ako učiteľka matematiky bola na žiakov prísna, vyžadovala disciplínu a vedomosti. Zato však ich mala veľmi rada a bola k nim nesmierne láskavá.

Ako učiteľka zemepisu a vášnivá cestovateľka pútavo a nadšene rozprávala. Podávala autentické informácie o živote ľudí v krajinách, ktoré navštívila. Cez letné prázdniny využívala možnosti cestovania do zahraničia, najviac do vtedajšieho ZSSR.

Súvisiaci článok Dnes je Deň učiteľov, mesto ocenilo 21 výnimočných pedagógov Čítajte 

Navštívila takmer všetkých 15 republík, iba dve najvzdialenejšie nie. Svoje zážitky a suveníry prezentovala na besedách a prednáškach s premietaním diapozitívov. Milovala Prahu, historické pamiatky a divadlá. Rada organizovala školské zájazdy nielen do hlavného mesta, ale i viacerých kútov Československa.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho množstvo exkurzií robila do rozličných závodov a veľa výletov do prírody, najradšej do Vysokých Tatier. Taktiež organizovala výmenné týždenné pobyty žiakov s družobnou školou v Novom Jičíne.

Nový Jičín bol kedysi družobným mestom mesta Martin a družbu s jeho školami mali viaceré základné školy v Turci, napríklad Príbovce.

Zo ZŤS do škôl

Mária Gregová pochádzala z malej dedinky Bíňovce v blízkosti Smolenického zámku. Narodila sa v rodine Beškovcov na Deň baníkov 9. septembra 1936. Vyštudovala Strednú priemyselnú školu v Trnave. Po maturite v roku 1955 dostala umiestenku do Závodov J. V. Stalina, ktoré sa neskôr premenovali na ZŤS, ako robotníčka.

Súvisiaci článok Takto oslavovali Deň učiteľov pár mesiacov pred Nežnou revolúciou Čítajte 

Tu sa zoznámila s budúcim manželom Jozefom Gregom, ktorý tiež skončil priemyslovku v Košiciach a dostal rovnakú umiestenku. Po sobáši dostali od závodu garzónku a ako pribúdali deti, tak aj dvoj a neskôr trojizbový byt.

Mária mala 25 rokov a tri deti. Mladí rodičia vychovávali deti sami, bez pomoci starých rodičov. Napriek tomu sa obidvaja rozhodli študovať na vysokých školách.

Otec si zvolil ekonomickú v Bratislave a mama sa rozhodla pre pedagogickú v Banskej Bystrici. Vybrala si najťažšiu kombináciu matematika – geografia. Tých päť ťažkých študijných rokov zvládli popri zamestnaní a starostlivosti o deti a domácnosť.

Deti jej umývali okná

Po ukončení štúdia nastala nová etapa v živote mladého páru. Čerstvá učiteľka nastúpila do vysnívaného školstva a vzdelávaniu mladých ľudí zasvätila celý svoj život.

Ešte na dôchodku dobrých desať rokov pôsobila na viacerých školách. Ochotná zastúpiť kedykoľvek a kdekoľvek. Keď mala 60 rokov, rozhodla sa učiť mimo Martina.

Súvisiaci článok Ak zle vyslovujú, nenaučia sa dobre čítať ani písať. Čoraz viac detí končí v úvodnom ročníku Čítajte 

Práve sa uvoľnilo miesto v Sihelnom na Orave. Išla do neznáma, nikdy v tom kraji nebola. Najviac jej učarovalo krásne prostredie a dobrí ľudia. Strávila tu tri školské roky (1996-1999), ktoré patrili medzi najkrajšie v jej živote.

Milovala tunajšiu prírodu a viedla k nej i žiakov, zapájala ich do aktivít v prírode - čistili prírodné kúty, robila vychádzky spojené s výkladom o liečivých bylinkách a rastlinách, výlety do okolia ako je Pilsko a podobne.

Rodičia detí jej boli vďační za výchovu a vzdelávanie a sami veľmi pomáhali, keď potrebovala pomoc. Najmä vtedy, keď si zlomila ruku. Varili aj pre ňu, deti nosili jedlo, robili nákupy aj upratovali učiteľský byt, umývali okná.

Pohádala sa s farárom

Títo ľudia, akí boli chudobní, takí boli dobrosrdeční. Boli aj veľmi nábožní – takú zbožnosť málokde vidieť. V triedach na čestnom mieste, kde mal visieť portrét prezidenta, bol zavesený kríž.

Nariadil to miestny farár a kvôli tomu sa s ním Mária veru aj pohádala a navrhla mu, aby kríž zavesil nad dvere. Neuspela. Pán farár si presadil svoje.

Obyvatelia dediny museli každé ráno chodiť do kostola, až potom do práce a školy. Učiteľka Mária Gregová to zistila hneď v prvých dňoch, keď jej zaspával malý šiestačik na hodine.

Prečítajte si aj Opatrenia prichádzajú neskoro, vraví farmárka v Turci. Nákaza by viaceré družstvá položila Čítajte 

Pýtala sa ho, prečo nie je vyspatý a prečo má špinavé ruky? Priznal sa jej, že o 6. hodine ráno bol v kostole, potom ešte musel kydať hnoj v maštali, až potom mohol ísť do školy. Iný žiačik si sušieval vreckovku na radiátore, keďže mal vždy iba jednu.

Rodiny boli mnohopočetné, mali aj 10, 13 dokonca 16 detí, tiesnili sa tri generácie v jednom dome. Deti sa teda vychovávali k skromnosti, pracovitosti a ochote pomáhať druhým. Učiteľke utkveli v pamäti tvrdé podmienky života ľudí na Orave, často na nich myslela a doteraz udržiavala nadobudnuté priateľstvá.

Na dôchodku doučovala, vymýšľala hlavolamy

Po dovŕšení približne 65 rokov doučovala Mária Gregová deti, ktoré to potrebovali, doma a vždy s láskou. Na sklonku života sa naplno venovala vnúčatám, a ani vtedy nezaprela v sebe deťom oddaného pedagóga.

Pripravovala pre nich rôzne hlavolamy, doplňovačky, vystrihovačky, detské krížovky, biele mapky a veľa ďalších pomocných vzdelávacích materiálov.

Deň pred smrťou piekla lokše

Poslednými zlomovými rokmi boli rok 2019, kedy po nešťastnom páde podstúpila operáciu bedrového kĺbu a rok 2020, kedy zomrel jej manžel a súputnik 62-ročným spoločným životom.

Prečítajte si aj Kedysi sa v nej učilo, raz sa v nej bude bývať. Starú školu chcú prestavať na bytový dom Čítajte 

Napriek všetkým zdravotným ťažkostiam a osamelosti v domácnosti sa nikdy nevzdávala a premáhala sa, len aby nebola na obtiaž. Bola nesmierne pracovitá a mimoriadne húževnatá.

Oddychovala zas len pri ľahšej práci. Do posledného dychu sa venovala svojim záľubám – záhradke, štrikovaniu, háčkovaniu, šitiu. Sama si obkresľovala a vystrihovala vzory a strihy z najnovších búrd, podľa ktorých šila oblečenie najmä pre pravnúčatká.

V televízii najradšej sledovala cestovateľské programy, vedomostné kvízy a športové dianie. Čulá a činorodá do posledného momentu žitia. Na Valentína piekla celý deň pagáčiky, nasledujúci deň zas lokše. Pomedzi to sledovala preteky v lyžovaní.

V nedeľu ráno 16. februára 2025 vo veku 88 rokov od únavy navždy zaspala.

Mária Gregová nesmierne milovala svoju prácu, žiakov, učiteľský kolektív a bolo to vzájomné. Zostala a navždy zostáva v srdciach svojich bývalých žiakov, jej druhých, „školských“ detí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Čo majú spoločné roboty s legom? Prekvapivo veľa
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 249
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 5 523
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 054
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 675
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 980
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 767
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 715
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook 1 534
  1. Miroslav Ferkl: Včely s figovým listom
  2. Dávid Polák: Ako Československé stíhačky zachránili Izrael 2/3
  3. Ivan Čáni: Drahé Slovenky, drahí Slováci, váš milovaný premiér si aj na Cyrila a Metoda s vami hrdo a suverénne opäť iba prdel vytrel.
  4. Štefan Šturdzík: Keď sa z kusa železa stala vášeň na celý život.
  5. Zora Horská: Sen, o ktorom sa v mojom svete nahlas nehovorí
  6. Jozef Huljak: Kto vyberie ďalšieho dalajlámu? Súboj o ducha Tibetu medzi vierou, politikou a mocou
  7. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  8. Adam Austera: Futbal nemusí byť len otázkou fandenia. Akcie futbalových tímov môžu byť zaujímavou investičnou možnosťou pre každého
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 628
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 24 174
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 408
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 173
  5. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 9 689
  6. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 8 209
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 837
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 503
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vrútočania zvládli v šiestej lige aj druhú kritickú sezónu.

Vrútočania sa zachránili bez pomoci druhých, no šéf realizačného tímu odchádza.


Záchranári pomáhali mladej turistke.

Poranilo sa počas výstupu na ferrate.


Jozef Krištoffy, horolezec, organizátor festivalu a poslanec mesta Martin – Sever

Martin ožije príbehmi festivalu Hory a mesto Martin.


Michal Valko so svojim záchranárskym psom Kenayom.

Kenay bojuje o život po ťažkej otrave.


  1. Miroslav Ferkl: Včely s figovým listom
  2. Dávid Polák: Ako Československé stíhačky zachránili Izrael 2/3
  3. Ivan Čáni: Drahé Slovenky, drahí Slováci, váš milovaný premiér si aj na Cyrila a Metoda s vami hrdo a suverénne opäť iba prdel vytrel.
  4. Štefan Šturdzík: Keď sa z kusa železa stala vášeň na celý život.
  5. Zora Horská: Sen, o ktorom sa v mojom svete nahlas nehovorí
  6. Jozef Huljak: Kto vyberie ďalšieho dalajlámu? Súboj o ducha Tibetu medzi vierou, politikou a mocou
  7. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (4.)
  8. Adam Austera: Futbal nemusí byť len otázkou fandenia. Akcie futbalových tímov môžu byť zaujímavou investičnou možnosťou pre každého
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 628
  2. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 24 174
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 408
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 11 173
  5. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 9 689
  6. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 8 209
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 837
  8. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 6 503
  1. Marcel Rebro: Ako chutí ruský mier? Po obuškoch.
  2. Věra Tepličková: Na Devíne sláva bola, ušlo sa vám kúsok z vola?
  3. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  4. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  5. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  6. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  7. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  8. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho

Už ste čítali?