Deň učiteľov sa u nás oslavuje v deň narodenia Jana Amosa Komenského (1592-1670), českého pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa so slovenskými koreňmi. Tento sviatok pripadá na 28. marec. V iných krajinách sveta si pedagogickí pracovníci svoj deň pripomínajú 5. októbra.
Komenský patrí k najvýznamnejším osobnostiam svetovej pedagogiky. V mnohom predstihol svoju dobu tým, že presadzoval povinnú školskú dochádzku pre každé dieťa, a to bez ohľadu na jeho intelekt alebo sociálne pomery. Vypracoval tiež systém pedagogiky ako vedy a mnohé jeho vyjadrenia, ako „opakovanie je matkou múdrosti“ či „škola hrou“, zľudoveli.

Deň učiteľov sa v Československu začal oslavovať v roku 1955 rozhodnutím vtedajšej Československej vlády a mal byť morálnym ocenením ich práce.
V Martine tento sviatok oslavovali učitelia v kinosále Strojára či v sále priemyslovky. Pedagógov vítali okresní funkcionári strany, program pripravovali pionieri. Z osláv odchádzali učitelia s karafiátom. V minulosti dostávali tituly Zaslúžilý učiteľ, odznaky Vzorný učiteľ či diplomy.
