MARTIN. Kultúrne podujatia na Slovensku sú v ohrození. Organizátori čakajú na meškajúce financie z Fondu na podporu umenia, niektorí ich nedostali. Tradičné Turčianske slávnosti folklóru sa pripravujú na núdzový scenár bez pomoci od štátu.
Na dotácie sa spoliehať nemôžu
V minulosti Fond na podporu umenia (FPU) odklepol dotácie najneskôr na začiatku roka, tento rok si dáva na čas. O niektorých projektoch rozhodol v polovici marca, termín ďalších presunul na polovicu mája.
Ako na svojom webe uvádza FPU, dôvodom je nemožnosť zostaviť odborné komisie. Na peniaze čaká aj organizátor Turčianskych slávností folklóru.
Toto tradičné podujatie je pritom pripravované na 7. júna. Jeho 41. ročník Turčianske kultúrne stredisko v Martine musí plánovať už niekoľko mesiacov dopredu. Riaditeľ Radoslav Pančík hovorí, že priemerný rozpočet sa pohybuje od 12 – 15 tisíc eur.

„Z fondu sme zvyčajne pokryli 40 až 80 percent nákladov. Každý rok sme získali inú sumu, ale vždy prišla na čas a vedeli sme, s koľkými financiami rátať môžeme a koľko musíme ešte získať,“ vysvetlil Radoslav Pančík.
Hľadajú sponzorov
Tento rok chceli organizátori program spestriť viacerými sprievodnými podujatiami. „Robíme všetko pre to, aby sme zachovali slávnosti v takom rozsahu ako doteraz. Aby diváci i účinkujúci neboli o nič ukrátení,“ vysvetlil.
Turčianske kultúrne stredisko zatiaľ môže rátať s finančnou podporou mesta, župy a ďalších miest a obcí z Turca. Zvyšné náklady sa snaží pokryť cez sponzorov a vlastných zdrojov.
„Má to z časti aj výhodu, pretože takto dostávame slávnosti viac do povedomia aj medzi podnikateľskými subjektami, ale do budúcnosti je takéto financovanie neudržateľné,“ zhodnotil riaditeľ strediska.
Účinkujú zadarmo
Turčianske slávnosti folklóru pritom patria k tým menším a finančne nenáročnejším. Sú však najväčšou prehliadkou autentických turčianskych zvykov a tradícií. Na pódiu vystupuje asi 600 účinkujúcich z regiónu, a to zadarmo.

„Vznikli s cieľom prezentácie tradičnej kultúry regiónu, motivácie folklórnych kolektívov k ďalšej činnosti, pre ktorých je aj odmenou, že sa stretnú, spoločne sa zabavia a dostanú príležitosť vlastnej sebaprezentácie. Ak by sme chceli pozvať hostí, rozpočet sa navyšuje, pretože im musíme zaplatiť honorár, zabezpečiť stravu a dopravu,“ vysvetlil Radoslav Pančík.
Organizátori tiež musia zaplatiť početný obslužný personál, ako zvukárov, stavbárov pódia, filmárov, fotografov, propagáciu...
Ročne hlavný program folklórnych slávnosti navštívi 2 až 3 tisíc divákov. Ten býva v martinskom skanzene, slávnosti pokračujú aj sprievodnými podujatiami po celom meste, ale aj regióne Turca.
V rámci sprievodného programu sú prezentované jubilujúce folklórne súbory, organizuje sa spevácka súťaž O zlatú guľôčku, koncerty, tanečné školy rôzne výstavy a jarmoky.
Tento rok plánujú organizátori malú zmenu. Hlavný program nebude v nedeľu, ale už v sobotu. Začne poobede a potrvá do večerných hodín.

Dotyky a spojenia ohrozené nie sú
Tradičný divadelný festival Dotyky a spojenia by ohrozený byť nemal. Ako povedal riaditeľ Slovenského komorného divadla v Martine Tibor Kubička, divadlo má s FPU uzavretú zmluvu na tri roky, a to na sumu 150-tisíc eur, ktorú by mali dostať aj tento rok. Príspevok z FPU je pre festival kľúčový, tvorí viac ako polovicu rozpočtu.
Medzi zatiaľ schválenými tohtoročnými projektmi FPU je distribúcia Slovenských národných novín z Matice slovenskej, ktorá ako jediná získala plnú požadovanú sumu – 15 tisíc eur.
FPU podporilo finančne aj podujatia v Barmuseu, ktoré organizuje OZ Kultúrne centrum Museum, Štúdio Pivnica získala dotáciu na reprezentáciu Slovenska a opernej tvorby skladateľa Petra Martinčeka v Olomouci a vo Viedni, umelkyňa z Martina Barbora Zentková získala štipendium na inštaláciu výtvarnej výstavy v berlínskej galérii.
