MARTIN. Žehlenie, pranie, upratovacie práce, kosenie trávnika i hodinový manžel – aj toto dokážu ľudia so zdravotným znevýhodnením, ktorých zamestnáva Sociálny podnik mesta Martin (SPMM).
Z technickej miestnosti kancelária
Sociálny podnik funguje v meste štvrtý rok. Ešte vlani sa stal správcom podchodu, ktorý spája centrum s mestskou tržnicou a martinskou nemocnicou. Podzemné priestory dali jeho zamestnanci do pucu, steny, ktoré hyzdili nápisy, obielili, umyli obklad, starajú sa o čistotu podlahy a stále svetlo. Zázemie našli v jednej z prázdnych prevádzok.
„Bola to tmavá zanedbaná miestnosť, do ktorej sme odkladali upratovacie potreby. Raz som sa na ňu zahľadel a uvedomil som si, že možno stačí len málo a viem tu vytvoriť jedno pracovné miesto,“ prezradil riaditeľ podniku Peter Ďurica.

Malú miestnosť obielili, zariadili a zmenili na príjemnú modernú kanceláriu, v ktorej každý deň sedí jeden zamestnanec a prijíma objednávky. Sociálny podnik tu už asi mesiac poskytuje služby pre verejnosť, a to rôzneho druhu. Vie zabezpečiť tepovanie, čistenie topánok, upratovanie či kosenie záhrad.
„V tíme máme viacerých zručných remeselníkov, ktorí vedia opraviť žalúzie, zvládajú drobné opravy v úlohe hodinového manžela i výkopové práce. Sme radi, že môžeme pomáhať ľuďom v neľahkej situácii a zároveň poskytovať služby na takej úrovni, akú by ste očakávali od ktorejkoľvek firmy na trhu,“ vysvetlil Ďurica.
Pomoc pre medikov i seniorov
S príchodom jari sa im zákazky len tak hrnú. „Hlásia sa najmä starší ľudia, ktorí sú po operácii alebo nevládzu. Chodíme im pokosiť trávnik a pomôcť v záhrade,“ povedal. Peter Ďurica chce s týmto zámerom osloviť aj kluby či domovy dôchodcov, pre ktorých je sociálny podnik lacnejšou alternatívou.

Sociálny podnik zakúpil práčku, tepovací stroj, žehličku i sušičku. Hoci sa zdá, že väčšinu z nich má každý doma, predsa len slúžia. „Orientujeme sa predovšetkým na zahraničných študentov, ktorí v nájomných bytoch alebo na internátoch možnosť prania nemajú. Toto je ich trasa smerom do nemocnice, takže si čistú bielizeň vyzdvihnú cestou,“ podotkol Ďurica.
Dvakrát umýva podlahu
V sociálnom podniku pracujú aj ľudia s vysokým stupňom ZŤP, niektorí sú po porážke, jedna zamestnankyňa dokonca ostala po nej napoly ochrnutá. V tíme sú aj cukrovkári i ľudia s pohybovými problémami. Inde by sa s týmito diagnózami zamestnali len ťažko.
V čase našej návštevy sme v podchode zastihli Milana Kokošku, ktorý má za úlohu dvakrát denne umyť podlahu. V kancelárii zastupoval aj kolegyňu. „Nosia nám tu teraz veľa vecí do blšieho trhu,“ povedal. Pri vstupe sa kopia tašky s hračkami, oblečením. Stoja tu aj dva staré retro bicykle, ktoré čakajú na majiteľa.
Milan Kokoška je členom tímu viac ako rok. „Predtým som pracoval v automobilke na dvanásť hodín, tu som osem. Je to lepšia a ľahšia práca,“ povedal.

Chcú mať zelený podchod
Víziou sociálneho podniku je urobiť z podchodu kultúrnejšie miesto. A tiež zelenšie. „Robíme zbierku izbových rastlín. Kto má doma navyše, môže priniesť,“ zmienil sa riaditeľ. Kvety chce umiestniť do presklených častí pri vchode do podchodu, kde by sa im najmä v teplejších mesiacoch mohlo dariť.
Ako povedal Peter Ďurica, k rozvoju im prekážajú už len „stáli obyvatelia“ pri vchodoch. „Ľudia sa kvôli nim cez podchod boja chodiť. Budem rád, ak sa nám ich podarí vytlačiť inam,“ dodal.
Robia verejnoprospešné práce
Zriaďovanie sociálnych podnikov umožňuje zákon od roku 2018. Martinský vznikol v roku 2021 s cieľom plnenia verejnoprospešných prác. Aktuálne zamestnáva 30 ľudí, z ktorých 23 je zdravotne znevýhodnených.

Počas štyroch rokov postupne preberá agendu iných odborov mestského úradu či firiem. Stará sa o údržbu mestských cintorínov, domov smútku, mestského úradu i podchodu, má na starosti rozvoz stravy pre seniorov, údržbu verejných priestranstiev a organizuje blšie trhy s charitatívnym rozmerom.