TURIEC. V oboch okresoch Turca začala platiť mimoriadna situácia pre nežiadúci výskyt medveďa hnedého. Vyhlásila ju vláda v stredu 2. apríla v 55 okresoch.

Vláda zároveň odsúhlasila návrh na odstrel 350 medveďov na Slovensku. Predložil ho minister Tomáš Taraba a štátni ochranári, bezprostredne po smrteľnom incidente v okolí Poľany, pri ktorom po stretu s medveďom zahynul 59-ročný muž.
Navrhovaný odstrel vo vybraných okresoch má podľa envirorezortu zabezpečiť ochranu života a zdravia obyvateľov.
Taraba chce strieľať medvede preventívne
Taraba tvrdí, že medvede sú na Slovensku premnožené a ich počty treba znížiť.
„Slovensko má pozitívnu populačnú krivku medveďa a preto je potrebné pristúpiť k plošnej regulácii medveďov,“ napísal na sociálnej sieti, pričom kritizoval svojich predchodcov za nedostatočný odstrel medveďov.
Práve počas Tarabovho mandátu bolo usmrtených najviac medveďov za posledné desaťročia. V plošnom odstrele chce aj naďalej pokračovať.
„Som presvedčený, že tak ako v Rumunsku, tak aj na Slovensku v dohľadnej budúcnosti zavedieme preventívnu kvótu na odstrel medveďov a budeme tohto jedinca regulovať plošne a preventívne rovnako, ako sa to dialo v minulosti,“ dodal.

V okresoch s vyhlásenou mimoriadnu situáciou bude odstrel medveďov jednoduchší. Ministra Taraba vláda aktuálne poverila, aby zabezpečil vydávanie rozhodnutí na povolenie výnimky, ktorá je potrebná na usmrtenie zákonom chránených medveďov.
Navrhovaný a vládou aj odobrený odstrel 350 medveďov považuje za správne riešenie aj premiér Robert Fico. Podľa svojich slov súhlasí s členmi vlády, ktorí hovoria, že nemôžeme žiť v krajine, kde sa budú ľudia báť chodiť do lesa.
Združenia: plošný odstrel situáciu nevyrieši
Ochranárske združenia a iniciatívy kritizujú plošný odstrel medveďov s tým, nejde o koncepčné a účinné opatrenie. Upozorňujú pritom na to, že vlani bolo usmrtených najviac medveďov za posledné desaťročia, no stretom s ľuďmi to nezabránilo.
„V minulom roku bolo na Slovensku usmrtených 144 medveďov, čo je najviac za posledných sto rokov. Napriek tomu strety s ľuďmi nezmizli,“ reaguje na Tarabov krok iniciatíva My sme les. Doplnili, že práve v okolí Poľany, kde došlo k nedávnemu smrteľnému stretu, bol vlani druhý najvyšší počet zabitých medveďov na Slovensku.

„Slovensko by tak za dva roky mohlo prísť takmer o polovicu medvedej populácie a bez záruky pre občanov, že klesne počet incidentov,“ uviedli ďalej a dodali že namiesto plošného odstrelu by malo ministerstvo životného problémom predchádzať.
Dôležitá je podľa nich aj osveta ľudí, ako sa správať v prírode bezpečne, mali by poznať riziká spojené s vnadením zveri blízko obydlí a turistických chodníkov, ako aj s pohybom v neprehľadnom teréne či mimo značených chodníkov.
Dlhodobým problémom sú aj vnadiská, ktoré sa neraz nachádzajú aj pár stoviek metrov od ľudských obydlí, upozorňuje organizácia na ochranu životného prostredia Ursia.
Vnadisko plné kukurice a medvedích stôp našli aj na Podpoľaní, štyristo metrov od miesta smrteľného útoku.