MARTIN. Chceli nastúpiť do autobusu, no šofér ich aj s kočíkom nechal na zastávke, kde museli počkať na ďalší spoj. Viaceré Martinčanky už dlhší čas hovoria o svojich negatívnych skúsenostiach s mestskou autobusovou dopravou.
Zhodne vravia, že cesta s kočíkom s v MHD sa rovná lotérii. „Nikdy neviete, či vás šofér zoberie alebo nechá vo večerných hodinách čakať pol hodiny s malým dieťaťom na ďalší spoj,“ vraví Zuzana.
Vodiči totiž naraz prepravujú len jeden kočík. A ak sa už v autobuse nachádza, nástup druhého nepovolia. Také sú pravidlá v prepravnom poriadku.

„Dlho po tom zážitku sme autobusom nešli. Nestojí mi za to niekde mrznúť,“ pridáva sa Mária, ktorú vodič aj s kočíkom vyzval z vozidla vystúpiť. Pre matky je to problém, aj keď sa zotmie alebo keď klesnú teploty. Viaceré Martinčanky sa pritom sťažujú aj na hrubý prístup niektorých šoférov, ktorí s nimi komunikujú s krikom.
Diana, ktorá pravidelne cestuje s dvoma malými deťmi z Košút do Záturčia, spomína, ako jej raz vodič poloprázdneho autobusu ani neotvoril dvere.
Mestskú autobusovú dopravu zabezpečuje Dopravný podnik mesta Martin. Ten „pravidlo jedného kočíka“ háji predpismi a bezpečnostnými dôvodmi. Urobili však mierne zmeny.
Druhý kočík bude na rozhodnutí vodiča
Naraz len jeden kočík, alebo invalidný vozík. Tak znie pravidlo, ktoré si mohli cestujúci prečítať v prepravnom poriadku alebo si ho v autobuse vypočuli priamo od vodiča.

„Toto obmedzenie vyplýva z technických parametrov vozidla, ktoré sú uvedené v jeho technickom preukaze a certifikáte COC,“ vysvetľuje pre MY Turiec Dopravný podnik mesta Martin.
Vozidlá sú uspôsobené a schválené na bezpečnú prepravu iba jedného kočíka. Piktogramy pritom presne označujú miesto nástupu a aj priestor, kde môžu v autobuse kočík alebo vozík umiestniť.
Dopravný podnik však predsa len pristúpil k miernej úprave prepravného poriadku. Zmeny platia od prvého apríla.
Aj naďalej platí pravidlo, ktoré povoľuje prepravu jedného kočíka alebo vozíka. Šofér však môže urobiť výnimku.
„Vodič vozidla MHD môže umožniť prepravu ďalšieho bežného detského kočíka, pričom tak koná po zvážení prevádzkových pomerov a prepravnej situácie na spoji,“ píše sa v najnovšom prepravnom poriadku.
Po zhodnotení napríklad obsadenosti autobusu tak môže šofér kývnuť aj na ďalší kočík. Zodpovednosť však leží na jeho pleciach, a preto dopravca vyzýva cestujúcich, aby rešpektovali pokyny vodiča.

„Ak vodič umožní nástup druhého kočíka alebo invalidného vozíka nad rámec povoleného počtu, v takom prípade preberá plnú zodpovednosť za bezpečnosť prepravy a za prípadné následky pri mimoriadnej udalosti. Preto je na jeho uvážení a zhodnotení všetkých faktorov a dopravných okolností, či druhý kočík alebo invalidný vozík prepraví,“ vysvetľuje ďalej martinský prepravca.
Čo sa ešte dočítate?
- Ako upravili pravidlá,
- kedy bude môcť nastúpiť aj druhý kočík,
- aké zmeny platia pre spoločenské zvieratá,
- či na prepravu psov budú doplácať matky s kočíkmi.
Súčasne s kočíkom je možné bezplatne prepraviť aj cestovný kočík, buginu, ak sa dá zložiť a dieťa zobrať na kolená. Okrem kočíka je možné dieťa prepraviť aj v šatke, nosiči, vajíčku a podobne.