VEĽKÁ FATRA. V národných parkoch sa postupne zavádza zonácia. K Muránskej planine, Slovenskému raju či Pieninám pribudol aj Národný park Veľká Fatra (NPVF). Jeho zonáciu schválila vláda SR a je platná od 1. januára 2024.
Ochranári aktuálne prechádzajú územie národného parku a označujú ho podľa rozdelenia zón od A po D, pričom začali tou najvyššou. Návštevníci tak budú vedieť, v akom stupni ochrany sa nachádzajú a aké sú tu povolené aktivity. Zóny totiž kopírujú doterajšie 2. až 5. stupne ochrany.

„Celková výmera národného parku je 40 889 hektárov, z čoho 16 374 hektárov je bez zásahu a podlieha najvyššiemu, piatemu stupňu ochrany,“ uvádza na sociálnej sieti NPVF. V zóne A sú zakázané všetky aktivity, ktoré by mohli narušiť prírodné procesy, vrátane ťažby dreva, poľovníctva, a výstavby.
Návštevníci môžu vstupovať do tejto zóny len po vyznačených turistických chodníkoch a musia dodržiavať prísne pravidlá ochrany prírody.
„Táto zóna je kľúčová pre ochranu vzácnych druhov rastlín a živočíchov, ako aj pre udržanie ekologickej rovnováhy v celom národnom parku,“ píše NP VF. Stromy označené modrým A tvoria hranicu zóny.
V Turčianskej kotline turisti tieto modré Á-čka nájdu na väčšine územia Blatnickej a Gaderskej doliny, a to vrátane zrúcanín Blatnického hradu. V Belianskej doline je to napríklad oblasť Došná či na hrebeňových častiach Krížna – Suchý vrch, Malý Lysec.

Podľa ministerstva životného prostredia má zóna B výmeru asi 5 tisíc hektárov a platí v nej 4. stupeň ochrany. Zóna C má výmeru 19 tisíc hektárov a platí v nej 3. stupeň ochrany.
Zóna D má výmeru zhruba 56 hektárov a platí v nej 2. stupeň ochrany. Zákazy a obmedzenia na území národného parku a jeho ochranného pásma platia celoročne.