TURIEC. Vo veľkofatranskom národnom parku pôsobí od začiatku apríla samostatný zásahový tím Fatra. Strety s medveďom či škody spôsobené týmto zvieraťom budú obyvatelia Turca, Oravy, Kysúc a čiastočne aj Liptova nahlasovať na nový kontakt.
Ide o súčasť väčšej zmeny, ktorú vlani presadilo ministerstvo životného prostredia. Šéf rezortu Tomáš Taraba chcel na Slovensku viac zásahových tímoch, ich počet teraz stúpol z piatich na osem. Kým štátni ochranári si pod sebou nechali tri tímy, ostatné po novom patria priamo pod národné parky.
Kým v predošlých rokoch mali zásahové tímy v náplni práce aj prevenciu, Taraba hovorí najmä o rýchlej a efektívnej likvidácii problémových medveďov. Podrobnosti o novom tíme Fatra zatiaľ nechcú priblížiť.

Majú chrániť pred útokmi
Nová sieť zásahových tímov podľa ministerstva životného prostredia zlepší ochranu ľudí pred útokmi medveďov. Vo svojom tlačovom vyhlásení ešte z konca minulého roka uvádza, že medvede sa v posledných rokoch rozširujú aj do území, kde sa v minulosti nevyskytovali.
Zásahové tímy po novom
- Aktuálne na Slovensku po Tarabovej zmene pôsobí osem zásahových tímov.
- Západ, Stred a Východ ostali v pôsobnosti Štátnej ochrany prírody, ostatné prešli priamo pod národné parky.
- Začiatkom tohto roka pribudli tímy v tatranských parkoch TANAP a NAPANT, od apríla fungujú tímy Fatra, Poloniny a Muráň.
„Potvrdzujú to tragické udalosti, výskyt a strety v intravilánoch obcí aj počet hlásení o škodách spôsobených medveďom,“ píše rezort s tým, že v priebehu dvoch rokov stúpol počet hlásení zo 600 na takmer dvetisíc.
Z vyhlásení ministerstva ďalej vyplýva, že nové tímy v národných parkoch majú slúžiť najmä na rýchlu a efektívnu elimináciu problémových medveďov.
„Hlavnou výhodou zriadenia zásahových tímov v národných parkoch je, že zamestnanci správ národných parkov poznajú vlastnícke pomery, užívateľské vzťahy, miestne prírodné podmienky a spolupracujú s okresnými úradmi v kompetenčnom území národného parku,“ uviedol minister Taraba.

Dodal tiež, že sa tiež zefektívni koordinácia všetkých zapojených zložiek, komunikácia so samosprávami, chovateľmi hospodárskych zvierat aj užívateľmi poľovných revírov.
O prevencii ani slovo
Prvé zásahové tímy na Slovensku vytvorili už pred vyše desiatimi rokmi. Zjednodušene povedané, mali riešiť problémy s medveďmi, a to širším spektrom aktivít.
„Zásahový tím vznikol z potreby informovanosti obyvateľstva, prevencie, osvety, minimalizácie rizík, predchádzania možných konfliktných situácií a škôd spôsobených medveďom hnedým,“ uvádza na svojom webovom portáli Štátna ochrana prírody.
Členovia tímov mali okrem toho riešiť nebezpečné strety medveďa s človekom, podľa zákona tiež zabezpečovali plašenie, odchyt alebo usmrtenie chráneného živočícha, a to v prípade, keď mimo svojho prirodzeného prostredia ohrozoval zdravie, majetok alebo život ľudí.
Likvidácia zvieraťa bolo spravidla krajné riešenie, napríklad, keď preukázateľne stratilo plachosť.

Prevencia či osveta však v slovníku ministra Tarabu chýba. V súvislosti so zásahovými tímami v národných parkoch hovorí najmä o tom, že vznikajú na usmrtenie problémových jedincov. Minister je známy svojou snahou znížiť ochranu medveďa hnedého a regulovať jeho počet. Najnovšie mu prešiel návrh plošného odstrelu 350 medveďov.
Argumentuje pritom premnožením populácie medveďa. Naopak, iniciatívy na ochranu prírody dlhodobo upozorňujú, že problémom sú vnadiská, potrebná je tiež prevencia a osveta a dodržiavanie bezpečnostných zásad.
Zaujímali sme sa preto o pracovnú náplň nového Zásahového tímu Fatra. Fungovať majú podľa jednotnej smernice. Ministerstva sme sa tiež pýtali na základné informácie, na členov tímu a ich profesijné zameranie či na veliteľa. Stanovisko k téme neposlali.
Štátna ochrana prírody nás s otázkami nasmerovala priamo na národný park. Ten sa pre médiá k tejto téme zatiaľ nevyjadruje.