MARTIN. V pomerne krátkom čase prichádza turčiansky región o druhého veľkého zamestnávateľa. Po fabrike na šitie poťahov do automobilov končí aj známy obuvnícky závod dánskej spoločnosti Ecco.
Výrobu v Martine zastaví po takmer tridsiatich rokoch, prepustí pritom viac ako 600 zamestnancov. Práve ich budúcnosť je teraz otázna.
Zástupca odborov vraví, že ľudia z fabriky si doma budú prácu hľadať len ťažko. Dôvodom nebude len malý pracovný trh, ktorý zrejme nebude stačiť na skokovo vyšší počet ľudí, ktorí budú potrebovať nový zdroj obživy.
Viacerým bude prijatie do nového zamestnania komplikovať aj vyšší vek či zložitá životná situácia.

Takýto koniec ich zaskočil
Zatvorenie martinskej fabriky sa dalo viac-menej čakať, píše Index. Dánska materská spoločnosť Ecco sa vlani ocitla v červených číslach a škrtala, v Martine mala už v roku 2023 o štvrtinu nižšie objednávky.
S koncom výroby rátali aj odbory, ktoré v martinskom závode zastupujú zamestnancov. Nie však takýmto spôsobom. Náhly koniec a hromadné prepúšťanie ich zaskočilo.
„Vo fabrike sa posledných desať rokov postupne znižovala výroba aj počet zamestnancov, niektorí šli do dôchodku. Zažili sme aj drobné prepúšťania, do desať ľudí,“ približuje pre MY Turiec zástupca odborov Pavol Húšťava. Ako dodáva, po výmene generálneho riaditeľa na sklonku minulého roka už s koncom podniku počítali.

„Akurát sme nečakali, že sa to udeje tak náhle. Rátali sme, že koniec výroby rozložia do určitého časového obdobia, jedna linka za pol roka, potom druhá. Nie takto naraz,“ vraví Húšťava z odborov, ktorým firma oznámila koniec v pondelok najskôr písomne. Doručili im rozhodnutie predstavenstva a akcionárov. Následne si vedenie spoločnosti zavolalo zamestnancov.
Dozvedeli sa, že väčšina skončí v lete. „Reakcie zamestnancov zodpovedajú situácii, je tam smútok, hnev, šok,“ dopĺňa odborár, ako informácia zasiahla zamestnancov.
A čo je za koncom martinskej továrne? „Spoločnosť Ecco musela pristúpiť k zmene počtu svojich závodov tak, aby výrobné kapacity zodpovedali potrebám trhu,“ uviedol v reakcii generálny riaditeľ spoločnosti Peter Milan.
Poprel pritom tvrdenia, že by zrušenie výroby v Turci súviselo so stratami na ruskom trhu, ako sa objavuje na sociálnej sieťach. „Nie je to tak. Toto rozhodnutie nie je výsledkom situácie na konkrétnom trhu, ale je dôsledkom celosvetového obchodného a ekonomického vývoja," dodal riaditeľ.

Spoločnosť vo svojom stanovisku tiež uvádza, že pre pracovníkov pripravujú kompenzačné balíčky a „robia všetko, aby zamestnancom poskytli potrebnú pomoc a starostlivosť v tejto náročnej situácii“.
O obsahu balíčkov či ďalšej avizovanej pomoci Húšťava veľa nevie. „Zamestnanci dostanú nadštandardné odstupné, ktoré im prináleží z kolektívnej zmluvy. Vybojovali si ho samotní zamestnanci prostredníctvom odborov. Je zhruba raz také vysoké, ako plynie zo zákonníka práce,“ približuje s tým, že napríklad ľudia, čo v závode odpracovali 20 rokov, majú nárok na osemmesačné odstupné.
Ľudia pred dôchodkom aj samoživiteľky
Stovky ľudí sa tak v polovici tohto roka ocitnú bez práce. Nájsť si novú bude podľa zástupcu odborov problém. „Myslím si, že pracovný trh v Martine toľko ľudí ani neabsorbuje,“ vraví. Menší počet pracovných miest nebude jedinou prekážkou.