TURIEC. Vďaka prírodným krásam patrí k najmalebnejším slovenským územiam, niekedy sa označuje ako turčianska záhrada. Je ideálnou destináciou pre milovníkov pešej turistiky, cyklistov, ale aj adrenalínových nadšencov.
Zaklopte a vypočujte si ručanie jeleňa

Martin je mestom múzeí, a to najmä vďaka Slovenskému národnému múzeu, ktoré má v meste viacero pracovísk. Z nich pre deti je najpríťažlivejšie moderne riešené Múzeum Andreja Kmeťa, ktoré je zamerané na prírodu Turca.
Vypreparované zvieratá sú v sklenených vitrínach, po zaklopaní na ne sa ozýva zvuk diviaka, jeleňa, vtáka. Jednoducho každého zvoleného zvieraťa. Súčasťou expozície je aj neživá príroda, ktorú deti spoznávajú hravou a interaktívnou formou. Uvidia časti kostry jaskynného medveďa i storočné zbierkové predmety zakladateľa múzea Andreja Kmeťa.
Aktuálne je v budove zriadená aj výstava venovaná histórii expozície. Minulý rok uplynulo 60 rokov od jej založenia. Samotná budova (vrátane zbierkového fondu) je však oveľa staršia a je prvou sídelnou budovou Slovenského národného múzea.
Ak máte radi komentované prehliadky, múzeum ich organizuje každú prvú a tretiu sobotu a každú druhú a štvrtú nedeľu v čase o 10., 13. a 15.30 hodine.
Múzeum Andreja Kmeťa nájdete pri budove hlavnej pošty. Zaparkovať sa dá priamo pri ňom, a to od Mudroňovej ulice.
Nahliadnite do uneseného lietadla

Na martinskom letisku, v miestnej časti Tomčany, sa nachádza malé lokálne letisko, na ktoré si chodil zalietať aj Michal Dočolomanský. Vyhľadávajú ho tiež rodičia s deťmi, ktorí tu aj v bežný deň natrafia vo vzduchu na malé lietadlo s vetroňom. Pre odvážnych tunajší aeroklub ponúka aj možnosť zážitkového letu.
Ak sa však radšej držíte pri zemi, pri vstupe na letisko pod cestou je malé súkromné Aero múzeum. Termín návštevy je potrebné si dohodnúť dopredu telefonicky. Vystavená technika bola využívaná československým civilným i vojenským letectvom. Medzi pätnástimi kusmi techniky je najnovším prírastkom policajný vrtuľník MI 8, ktorý je zároveň najväčším lietadlom v múzeu.

Návštevníkov tu láka aj malé osobné lietadlo, ktoré má za sebou dramatickú históriu. V lete v roku 1972 lietalo na trase Bratislava – Praha – Mariánske Lázně, keď doň nasadlo aj šesť mladých mužov a štyri ženy s dieťaťom v kočíku, ktorí sa tvárili ako hudobná skupina.
Ich zámerom však bolo ujsť do západného demokratického Nemecka. Jeden z pasažierov bol ozbrojený. Počas letu zomrel kapitán lietadla Ján Mičica, druhý pilot prežil. Dieru po streľbe vidno na lietadle dodnes. Únos využili aj v epizóde známeho seriálu Tridsať prípadov majora Zemana.
Vysadnite na obriu lavičku a kochajte sa z hôrdačky
Má viac ako tri tony a vysoká je tri metre. Reč je o obrej lavičke nad dedinou Kláštor pod Znievom. Keď sa na ňu vyšplháte, uvidíte pred sebou celú dedinu i okolitú prírodu. Ak sa vám máli, krížom cez lúku sa dostanete k hôrdačke.
Na kraji lesa je jednoduchá hojdačka a hojdanie na nej je spojené s pôžitkom z pohľadu, ktorý máte pre sebou. Vidíte vrch Zniev, na ktorom sú aj zvyšky zrúcaniny rovnakého mena. Kúsok vyššie od hôrdačky je fotorámik.
K lavičke a hôrdačke sa dostanete od futbalového ihriska, kde sa dá aj zaparkovať.
Lavička s hojdačkou však nemusí byť jediným dôvodom, prečo túto dedinku navštíviť. V tomto kedysi malom mestečku otvorili v roku 1869 jedno z prvých slovenských gymnázií. V dedine má pri kostole pamätnú izbu, v ktorej sú spomenuté aj bohaté dejiny obce. Časť expozície je venovaná turčianskemu olejkárstvu a šafraníctvu
Po nakuknutí do histórie môžete pokračovať opäť do prírody. V Kláštore pod Znievom je jediná turčianska kalvária. Dostanete sa k nej od miestneho cintorína.
Kalvária stojí na kopci, trasa k nej je však nenáročná. Ak sa vám bude prechádzky máliť, od kalvárie možno pokračovať k zvyškom ruín hradu Zniev. V jeho okolí sú dve menšie jaskyne, vyhliadky i Kaplnka sv. Margity Uhorskej. Od parkoviska na hrad to trvá asi 90 minút.
Nechajte sa uchvátiť unikátnymi serpentínami
Iste ste už počuli o kaštieli v Turčianskej Štiavničke, ktorý po rokoch chátrania rekonštruujú a menia na hotel. Jedno z révayovských sídel s okolitým anglickým parkom je síce zatvorené, no aj tak sa vám do tejto dediny oplatí prísť.
Samotný kaštieľ i park môžete veľmi dobre vidieť z cesty, nad ktorou na vás čaká celkom iná atrakcia. A v dedine pár ďalších.
Teplické serpentíny sú unikátna sústava rybníkov a vodných serpentín, ktoré dal v roku 1875 vybudovať gróf Révay, aby zásoboval jazierka v parku. Obsahuje osem rybníkov, dvanásť mostíkov a dva vodopády. Na konci serpentín sa dá pokračovať na vrch Kríž, odkiaľ sú výhľady na dedinu a okolie.

Po turistickom chodníku sa odtiaľto dostanete aj na Katovu skalu. Ak chcete vidieť serpentíny, auto môžete nechať na kraji úzkej cesty pri prístrešku s minerálnym prameňom, odtiaľ na prvé jazierko natrafíte po tristo metroch. Parkovať sa dá aj v dedine pri kaštieli, na lesnú cestu k serpentínam natrafíte kúsok za križovatkou.
Priamo v dedine je aj mini expozícia malej lesnej železničky, ktorá cez obec prechádzala zo Sučian do Sklabinského Podzámku. Pre malých nadšencov vláčikov je tu pristavená malá mašinka Gébuska. V Turčianskej Štiavničke je tiež rodný dom básnika Jána Kostru s expozíciou, v blízkosti zas expozícia o zvonoch.
Za históriou z konského chrbta
Ak ste sa vybrali na Teplické serpentíny, neďaleko od nich sa začína chodník na Sklabinský hrad. Chodník popod lipy vedie cez les. Ak nemáte chuť na dlhšiu prechádzku, k hradu sa viete dostať autom. Vedie k nemu lesná spevnená cesta. Auto môžete nechať aj pod kopcom a vydať sa k hradu cez lúku alebo ho odparkovať na kopci a prejsť pešo po spomínanej lesnej ceste. Cieľ je ľahko dostupný.
V areáli chátrajúceho hradu stál kedysi kaštieľ, počas vojny ho Nemci vyhodili do vzduchu. Zrúcaninu opravuje občianske združenie Donjon, ktoré zastrešilo vstupné bašty i jednu z veží. V jednej z bášt i v blízkej hospodárskej budove je múzeum, v celom areáli sú infotabule.
Novinkou je možnosť povoziť sa na koni, treba sa však dohodnúť telefonicky vopred.
Na hrade bývajú v teplejších mesiacoch rôzne akcie. V okolí hradu sú možnosti na prechádzku po lúkach s výhľadmi na Malú Fatru.
Čo ešte môžete vidieť v Turci?
Určite sa oplatí zájsť do Gaderskej doliny, ktorá je na Slovensku tak známa, že ju netreba predstavovať. Pripomíname, že v dedine sa za parkovanie platí, do doliny je zákaz vjazdu autom. Preto asfaltovú cestu vo veľkom využívajú rodiny s deťmi, korčuliari i cyklisti. Platí, že čím idete vyššie, tým je dolina práve pre skalné útvary zaujímavejšia.
V Gaderi je Blatnický hrad, ku ktorému sa dá dostať aj cez lúku zo Sebeslaviec, povyše neho je v potoku Mlynčekovo s vodnými mlynmi. V doline je možnosť občerstvenia i mobilných toaliet.
Za návštevu stojí aj Valčianska dolina. V tunajšom známom lyžiarskom stredisku je pre deti raj najmä v lete, keď otvárajú detský park s rôznymi atrakciami, ako sú trampolíny, šmýkačky, akvazorbing. Okrem neho zažijú deti zábavu aj na preliezačkách v tvare pirátskej lode, ktoré sú prístupné celoročne a bezplatne.

Pri hoteli je zip-line. V blízkosti je jazero, okolo ktorého sa dá príjemne poprechádzať a sledovať vo vode príšeru, na brehu zas vodníka. K dispozícii sú aj paintbalové a tenisové ihrisko, v lete stredisko vyhľadávajú aj pre príťažlivé a voňavé levanduľové pole.
V martinskej časti Priekopa je areál SIM, v ktorom sú preliezačky, minizoo, možnosť opekačiek, bufet. Od mája do septembra je otvorené aj najväčšie Hasičské múzeum na Slovensku s množstvom techniky a uniforiem z rôznych kútov Slovenska.
Pre milovníkov vody ponúka Turiec kúpanie v akvaparku v Turčianskych Tepliciach. Okrem neho odporúčame prechádzku v kúpeľnom parku. Je plný netradičných lavičiek i lavičiek slávnych ľudí – tanečníka Mária Radačovského, Patrika Swayzeho či Michaela Jacksona.
