MARTIN. Námestie francúzskych partizánov na martinskom Severe už pár dní krášlia stromy vo pestrofarebných svetríkoch. Ich kmene obopínajú pruhované pletené pásy, niektoré s tvárami Kuka či Pipi dlhej pančuchy.
Dvanásť stromov originálne zaodelo dvanásť členiek pletacieho klubu.
Svetre síce pomaly všetci zobliekame, stromom však pristanú. „V zime tu chodí menej ľudí, ale teraz sa ich tu objavuje čoraz viac. Chceli sme tento priestor skrášliť a privolať jar,“ vysvetlila Ingrid Zigová, ktorá vedie pletací klub vo svojej predajni, odkiaľ má na stromy výhľad.
„V deň, keď sme mali naplánované obliekanie stromov, snežilo a bolo pod mrakom. Keď sme vyšli von, vyšlo aj slniečko,“ zasmiala sa.

Členky klubu háčkovali svetríky asi dva a pol mesiaca, na každý minuli zhruba kilometer vlny. „Každý deň chodím kupovať novú a novú vlnu a vždy sa našou prácou pokochám,“ prezradila Anna Nevoľníková, ktorá je najnovšou členkou klubu. Roky doma štrikovala, ako je na dôchodku, naučila sa aj háčkovať.
Na námestí sa pre blízke detské ihrisko a zmrzlináreň premelie množstvo ľudí. S farebnými stromami sa fotia, deti zo škôlky sa na nich učia určiť farby.
Pletací klub Vlnka Inka funguje v Martine desať rokov. Jeho členky si každý rok vymýšľajú nové a nové projekty.
S jedným nápadom – maxi dekou – zvíťazili v roku 2016 na medzinárodnom festivale rekordov v českom Pelhřimove. Merala 7,8 x 10,6 metra. V tomto meste vytvorili aj ďalšie rekordy – najviac háčkovaných orchideí, a to 110 kusov či veľkú šatku, ktorá mala v najširšej časti osem metrov. V roku 2019 zvíťazili s najväčším háčkovaným štvorlístkom, ktorý meral štyri krát štyri metre.

Stromy budú hriať svetríky mesiac. Mesto a odbor životného prostredia to klubu povolilo do 9. mája ako súčasť veľkonočnej výzdoby. „Pletené pásy sme na stromy prišívali. Ak sa nám ich podarí z nich bez poškodenia zložiť, chceli by sme ich použiť aj o rok. Teda, ak nám to povolia,“ povedala Ingrid Zigová.