MARTIN. Minulý týždeň zasiahla Slovensko informácia, že v Martine končí jeden z najväčších zamestnávateľov - obuvnícky závod Ecco. O prácu príde 650 ľudí. Vedenie zároveň verejne ubezpečovalo, že im poskytne balíček kompenzačných opatrení. Avšak ani o pár dní nebolo jasné, čo bude obsahovať.
Šéf odborov Pavol Húšťava preto prišiel s návrhom opatrení v desiatich bodoch, o ktorých začne dnes rokovať so slovenským vedením. Vo štvrtok predostrie návrhy aj počas video konferencie v rámci inštitútu Európskej zamestnaneckej rady s vedením koncernu v Dánsku.
K odstupnému chcú aj dvojmesačnú kompenzáciu
Odbory pre zhruba 650 prepustených zamestnancov žiadajú finančnú kompenzáciu vo výške dvojmesačnej priemernej mzdy, a to nad rámec odstupného, ktoré je uvedené v kolektívnej zmluve. Na tieto výhody si chcú nárokovať aj v prípade, ak zamestnanec ukončí pracovný pomer dohodou pred uplynutím výpovednej doby.

Navrhujú tiež, aby spoločnosť zabezpečila finančné poradenstvo a rekvalifikačné kurzy počas pracovného času priamo na pracovisku kvôli zvýšeniu šancí pri hľadaní nového zamestnania.
V bodoch tiež žiadajú pravidelnú prítomnosť zamestnancov úradu práce kvôli registrácii uchádzačov o zamestnanie, workshopy s potenciálnymi zamestnávateľmi, informačnú tabuľu na vyvesenie pracovných ponúk a zabezpečenie komunikácie s bankami kvôli rizikám spojených s odkladom splátok.
Zamestnanci si zaslúžia férový prístup
Pavol Húšťava pri tom poukazuje na výročnú správu za rok 2023, podľa ktorej bol tento rok za posledných desať rokov najúspešnejší. „Minuloročná správa zatiaľ zverejnená nie je, ale máme informácie, že aj v roku 2024 sa podarili splniť rozpočtové ciele,“ povedal šéf odborov.
Pripomína tiež, že ešte v marci 2025 dostali zamestnanci uistenia, že Ecco Slovakia neplánuje znižovanie počtu kmeňových zamestnancov a nahrádzanie ich zamestnancami z agentúr.

„Takže čo a kde sa pokazilo? Kto to pokazil? Zamestnanci to rozhodne neboli. Zaslúžia si férový prístup vrátane finančných kompenzácii nad rámec kolektívnej zmluvy,“ reaguje Húšťava, podľa ktorého je ich vyplatenie morálnou povinnosťou spoločnosti voči zamestnancom.