MARTIN. Po návrate do Fomatu viedol tréner Michal Hanek celky U17 aj U19 a stál za zrodom projektu, v rámci ktorého sa devätnástka pripravuje spoločne s áčkom. Dá sa povedať, že má výrazný podiel na tom, že martinský klub môže reálne pomýšľať na zisk štatútu mládežníckej akadémie. V lete prijal výzvu trénovať seniorské družstvo. Sezónu však na tejto pozícií nedokončí, keďže z nej bol odvolaný.
Pred niekoľkými dňami ste skončili na pozícii trénera seniorského tímu Fomat Martin. Už ste si celú situáciu stihli vyhodnotiť?
Napriek môjmu koncu pri tíme vo mne prevládla pozitívny pocit z toho, že sa podarilo odviesť aj kus dobrej roboty. Do klubu som prichádzal predovšetkým s tým, že sa pokúsime mládežnícke celky posunúť na vyššiu úroveň. Tento cieľ sa darí napĺňať a aktuálne dorasty bojujú o to, aby Fomat získal štatút akadémie. Keď sa pozriem na mužský futbal, mali sme nastavený koncept, nachádzali sa v určitej fáze prestavby tímu a zapracovávania mladých odchovancov do prvého mužstva.
Keďže sme sa v tabuľke nachádzali nižšie, vedenie klubu si to vyhodnotilo tak, že je čas na trénerskú zmenu. Z môjho pohľadu treba pri takýchto procesoch viac trpezlivosti. Ľudia, ktorí sú zodpovední za chod klubu, to možno vnímajú inak, ale to je normálne a prirodzené.
Vo všeobecnosti majú mladí hráči kolísavejšiu výkonnosť ako tí, ktorí už niečo preskákali. Keď to porovnám s minulosťou, tentoraz dostali mladíci v mužskom družstve nadštandardný priestor. Nebol to až priveľký risk vzhľadom na kvalitu tretej ligy západ?
Po jesennej časti som si na základe štatistík vyhodnotil jednotlivých hráčov a medzi najlepších, konkrétne do prvej trojky, sa dostali Alan Lukášik a Maťo Ondruš. Niektoré dáta, z ktorých som vychádzal, boli merateľné, časť je subjektívnych, pretože všetko sa exaktne odmerať nedá.
Benjamín Ilovský strelil rozhodujúci gól v Šali, ktorý nám zabezpečil tri body. Príjemne ma prekvapilo, ako rýchlo sa na tretiu ligu adaptoval Aďo Janeček, ktorý nie tak dávno hrával prvú triedu a ukázal veľkú perspektívu. Vek je iba číslo, a keď má mladík určitú výkonnosť má dostať priestor. Razil som túto cestu, na ktorej som určite urobili aj nejaké chyby, ale stále si myslím, že bola správna.

Viete teda pochopiť krok vedenia, ktoré má obavy z vypadnutia a zareaguje odvolaním trénera?
Áno, viem to pochopiť.
Veľký kus dobrej roboty ste odviedli v mládežníckej sekcii klubu. Nemrzí koniec o to viac?
V mládeži sa podarilo nastaviť podstatné veci, takisto na kľúčových postoch sú ľudia, ktorým som veril a vedia fungovať bez toho, aby im niekto musel ukazovať, čo majú robiť. Celý systém funguje kvalitne. Odchod ma viac mrzí z pohľadu áčka. V tomto prípade to cítim tak, že sme mali dostať viac priestoru na vybodovanie silného mužstva, ktoré za zastabilizuje na dlhšie časové obdobie.
Kto má dostatok financií, vie prebudovať tím rýchlejšie, ale ak máte limitované zdroje, potrebujete dlhší čas. Tieto veci sa oklamať nedajú, a preto sa pri prestavbe seniorského družstva nebavíme o horizonte mesiacov, ale skôr rokov. Z tohto pohľadu ma koniec pri tíme mrzí, ale rozhodnutie vedenia rešpektujem.
Tretia liga západ je všeobecne považovaná za veľmi kvalitnú súťaž. Ako sú jednotlivé tímy pripravené po systémovej či taktickej stránke?
V súťaži pôsobí veľmi veľa kvalitných trénerov, a keďže jednotlivé zápasy sú dostupné online, majú aj dostatok študijného materiálu a vedia mužstvo výborne pripraviť na daného súpera. Trénerské vstupy sú jedna vec, ale stále je to vo veľkej miere aj o kvalite kádra. Sú totiž mužstvá, ktoré nehrajú až tak systémovo, no majú také individuality, ktoré v zápase vedia urobiť potrebný rozdiel.
Kde sa kvalitou kádra nachádzal Fomat?
Nemohli sme sa rovnať súperom ako povedzme Inter, ktorý mal v mužstve ligistov. Tým nechcem povedať, že sme mali slabý tím, len sme sa nachádzali v určitej fáze vývoja a vtedy sa body zbierajú o niečo ťažšie.
Niektoré trénerské zmeny dávajú väčší zmysel, v iných sa racio hľadá ťažšie. Ako sa vo všeobecnosti pozeráte na odvolávanie koučov?
Zmena vie pomôcť. Tréner príde nezaťažený vecami, ktoré sa dovtedy udiali, má nadhľad, dokáže dať mužstvu potrebný impulz, ktorý hráčov nakopne. Krátkodobý efekt sa väčšinou dostaví. Niekedy aj dlhodobejší, ale ten už ovplyvňujú aj ďalšie veci. Beriem to tak, že na prvom mieste je vždy klub, a ak mu má zmena pomôcť, treba do toho ísť. Osobne však preferujem iný štýl.
Futbal nevnímam cez jednorazový výsledok či krátkodobý úspech, kde je všetko čierne alebo biele, kde okrem prehry alebo výhry nič iné neexistuje. Svoju prácu si zakladám na systéme a koncepčnosti. Kvalitu odvedenej roboty má preveriť dlhšie obdobie, počas ktorého sa systematicky pracuje, trénuje, nastaví sa rovnaká filozofia pre celý klub.

Na medzinárodnej klubovej scéne v tejto sezóne rezonovali výkony Slovana Bratislava. Jeho seniorský tím ste v roku 2009 ako kapitán doviedli k majstrovskému titulu. Aký máte vzťah k historicky najúspešnejšiemu slovenskému klubu?
So skvelými spoluhráčmi i fanúšikmi som tam prežil tri kráse roky a mám len pekné spomienky. Otvorene priznám, že som slovanista. Slovan postupom do hlavne fázy Ligy majstrov dosiahol obrovský úspech, ale stále má veľký priestor na zlepšenie. Aby mali väčšiu šancu častejšie zopakovať v Lige majstrov tohtosezónny úspech, potrebovali by mať aj silnú mládežnícku akadémiu. Všetky popredné európske kluby majú silné akadémie.
Nejde len o to, aby si pripravili hráčov pre áčko, ale ak je hráč v akadémii dobre vedený, vie byť transferovaný do iného klubu. Povedzme, Manchester City si dnes top hráčov z akadémie nechá, no vychová i ďalších, ktorých vie predať za slušné peniaze, ktoré potom môže investovať do budovania kádra prvého tímu. Dobrým príkladom je v našich pomeroch Žilina, ale Slovan má v tomto smere ešte väčší potenciál už len preto, lebo stále má zvučnejšie meno a je to značka.
Na záver sa ešte vrátim do turčianskych vôd. Martinský futbalový klub verejne deklaroval, že o vaše služby stále stojí a má pre vás pripravenú ponuku. Je v tejto oblasti niečo nové?
V prvom rade by som sa chcel Fomatu poďakovať za možnosť realizovať svoje myšlienky a predstavy. Viem, že ľuďom v martinskom klube na jeho napredovaní záleží a veľmi si ich ponuku vážim. Niečo sme spoločne vytvorili, vznikli nielen pracovné väzby, ale aj ľudské, ktoré presahujú rámec futbalu. So všetkým rešpektom k druhej strane som však spomínanú ponuku odmietol s tým, že po chvíli oddychu skúsim prijať inú výzvu.
Načrtnite, ako by spomínaná výzva mala vyzerať?
Pri futbale chcem zostať, pretože ma baví, mám rád trénerskú robotu aj všetko okolo nej. Láka ma práca v klube, kde bude fungovanie postavené na pevných základoch, a to nemyslím len financie. Kde bude konečný výsledok dielom koncepčnej roboty a z dlhodobého hľadiska to celé bude dávať zmysel.
Už sa niečo črtá, môžete byť konkrétnejší?
Nejaké ponuky som dostal. Momentálne zvažujem, ktorá z nich bude pre mňa najvhodnejšia, ale konkrétny ešte nebudem.
MICHAL HANEK
- Narodený 18. septembra 1980 v Trenčíne, vyrastal v Dolnej Súči.
- Syn Damián ide v jeho stopách a aktuálne oblieka dres tímu Fomat U19.
- Počas hráčskej kariéry nastupoval na pozícii stredného obrancu, prípadne defenzívneho stredopoliara.
- V najvyššej súťaži debutoval v drese Dubnice, odkiaľ prestúpil v roku 2003 do Dinama Moskva, kde odohral 45 zápasov a strelil 2 góly.
- V lete 2005 prestúpil do Sparty Praha, odtiaľ odišiel do Slovana Bratislava. V Slovane mu zverili kapitánsku pásku, pričom v roku 2009 priviedol mužstvo k zisku titulu.
- Zahral si aj za Tatran Prešov, poľské kluby Polonia Bytom a Zaglebie Lubin, rakúsky Kapfenberg a maďarský Diósgyör.
- V roku 2004 obsadil v ankete Futbalista roka 8. miesto.
- Na svojom konte má 14 reprezentačných štartov.
- Ako tréner začínal v martinskom Fomate, popritom bol ešte hráčom treťoligového seniorského mužstva. Následne zamieril do MŠK Žilina, pôsobil tiež v AS Trenčín a v Podbrezovej.