MARTIN. Rozbitý, blatistý a plný áut. Takto roky vyzerá priestor priamo na pešej zóne v historickom centre Martina. Miesto pri Stahl-ke, ako lokalitu miestni volajú, by sa mohlo zmeniť. Majitelia pozemkov sa zhodli na spoločnom projekte, ktorým chcú plochu skultúrniť.
Jeden pľac, štyria majitelia
Podľa historických fotografií Ulicu 29. augusta tvorili nízke budovy. Za socializmu časť z nich zbúrali a vznikol asi 25 metrov široký voľný pľac, ktorý bol dlho ohraničený vlnitým plotom. Slúžil na opravu dodávok. Dnes patrí štyrom vlastníkom.
Najužší pás od cestovky patrí Stahlovcom, po ktorých tento priestor historicky nesie aj názov. Tento chodník končí vyčnievajúcou budovou, v ktorej bola kedysi tržnica, známa Stahl-ka. Vedľajšiu parcelu vlastní Tibor Kočvara, susednú Jurčíkovci, ktorým patria aj dve budovy uprostred tejto plochy. Posledným vlastníkom je Miloš Tonhauser.
Zmiznú autá i kaluže
Prvé zmeny pri Stahl-ke prídu čoskoro. Mesto Martin plánuje na hranici spomínaných pozemkov umiestniť mechanické zábrany. Tento krok je súčasťou opatrení, ktorými chce regulovať vstup vozidiel na pešiu zónu. Miloš Tonhauser uvažuje, že situáciu využije a zábrany položí aj na opačnú stranu svojho pozemku.

Nechce, aby si z jeho parcely robili aj naďalej neplatené parkovisko. „Niekoľkokrát som pri vstupe na pozemok osadil zákazovú značku, zakaždým ju niekto násilím vylomil. Osobne nemám priestor ani čas zakaždým kontrolovať parkujúce autá a volať políciu,“ povedal.
Kvôli vozidlám je jeho pozemok blatistý, plný výtlkov a kaluží, čo historickému centru na príťažlivosti nepridáva.
„V minulosti tu stálo Kianičkovo mäsiarstvo, pod ktorým boli klenbové pivnice. Po zbúraní domu ich zasypali, ale hmotnosť vozidiel robí svoje. Dal som na pozemok naviesť zásypový štrk a vyrovnal ho, ale vidíte,“ mávol rukou vlastník.
Kontajnermi zakryjú zvyšok pozemkov
Podľa územného plánu je táto lokalita určená na výstavbu budov. Takýto zámer nikto z majiteľov zatiaľ nemá. Padol však medzi nimi nápad, ktorý by bez veľkých úprav a investícií dokázal priestor skultúrniť. Všetci súhlasili.
Okrem Stahlovcov, ktorí majú príliš úzky pozemok, ostatní vlastníci uvažujú nad tým, že by postavili na svojich častiach vedľa seba kontajnerové prevádzky. „Na každom pozemku by stála jedna, a to s cieľom predaja nejakého tovaru. Umiestnili by sme ich hneď od pešej zóny, čím by sa zakryla zvyšná časť priestoru,“ prezradila Alexandra Jurčíková.
Umiestnenie kontajnerových stavieb však musia posúdiť príslušné orgány, napríklad i pamiatkari, keďže plocha je v pamiatkovej zóne.

Budú to dočasné stavby
Radovan Kočvara, syn jedného z vlastníkov pozemkov, prízvukuje, že by išlo o dočasné stavby. „Ak by sa niekto z nás rozhodol v tejto lokalite postaviť budovu, vie kontajner kedykoľvek odstrániť,“ povedal. Kontajnery by mali byť moderné, štýlové stavby, ktoré by zároveň plnili funkciu mechanických zábran.
Majitelia tiež plánujú spoločne a jednotne upraviť povrch svojich pozemkov.
Zmiznú aj betónové kocky
K celkovému vzhľadu tejto lokality sa chcú pripojiť aj Stahlovci. Momentálne ich úzky pozemok ohraničujú betónové kocky. „Umiestnili sme ich tu po tom, ako vozidlá pri cúvaní ohrozovali nielen zákazníkov z prevádzok v našej budove, ale aj samotnú stavbu. Nie je to trvalé riešenie, takže keď sem nebudú mať prístup vozidlá, odstránime ich,“ povedal Juraj Stahl.
Nad výmenou za kvitnúce črepníky zatiaľ neuvažuje. „Uvedomujeme si, že kocky nevyzerajú esteticky, ale máme pred našou prevádzkou jeden kvetináč a pravidelne z neho vyťahujeme množstvo odpadkov. Preto sme zvolili bezúdržbové riešenie,“ dodal.
