MARTIN. Stavať tak skoro nebudú. Žilinská spoločnosť B-enterprise ohlásila ešte pred dvoma rokmi zámer výstavby troch bytových domov. V martinskej časti Košútoch chcela stavať tri sedempodlažné bytovky.
Už pri ohlásení zámeru s názvom Bytové domy Fatra narazili na odpor. Dôvodom je najmä umiestnenie plánovaných bytoviek.
Investor si vyhliadol voľnú plochu v ochrannom pásme I. stupňa prírodných minerálnych vôd. A hoci tu územný plán dovoľuje stavať, úrady, ktoré vydávajú stanoviská, upozornili na viaceré riziká.
Skloňovali sa napríklad obavy z kontaminácie vôd či možné poškodenie vodných zdrojov. Hoci sa investor hájil, že k nim nedôjde, okresný úrad v Martine po prihliadnutí na viaceré pripomienky rozhodol, že zámer výstavby sa bude posudzovať podľa zákona o vplyvoch na životné prostredie. To znamená, že investor musí spracovať takzvanú veľkú EIU.
Voči tomuto rozhodnutiu sa však developer odvolal. A ako to dopadlo?

Určili podmienky
Vec putovala na stôl druhostupňovému orgánu, Okresnému úradu Žilina, na odbor opravných prostriedkov. Ten v tomto roku odvolanie spoločnosti odvolal a potvrdil predošlé rozhodnutie martinského úradu.
A teda potvrdil, že investor bude musieť spracovať EIU. Okresný úrad Martin následne určil podmienky, čo všetko musí žiadaná správa obsahovať. V skratke, investor nimi musí okrem iného preukázať, že jeho zámer vody neznehodnotí.
Podľa rozhodnutia úradu musí vypracovať podrobný inžiniersko-geologický a hydrogeologický prieskum.
Zároveň od neho žiada „vyhodnotiť mieru rizika a vypracovať návrh preventívnych opatrení v súvislosti s únikom chemických látok s nebezpečnými vlastnosťami a iných kontaminantov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť fyzikálne, chemické, mikrobiologické a biologické vlastnosti prírodných minerálnych zdrojov v Martine počas výstavby a bežnej prevádzky,“ píše v rozhodnutí z tohto apríla Miroslav Matula, vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie martinského okresného úradu.

Úrad tiež žiada hlukovú štúdiu, a to s prihliadnutím na zdroje hluku, ktoré spôsobí pozemná aj železničná doprava po výstavbe plánovaného východného obchvatu mesta a tiež novej železničnej zastávky Martin – Fatra. Z tohto dôvodu žiada aj vibračnú štúdiu.
Možná kontaminácia
Územný plán v lokalite stavať dovoľuje, zároveň tu však platia viaceré obmedzenia, napríklad zákaz vykonávania výkopových prác do hĺbky väčšej ako dva metre či zákaz trhacích a odvodňovacích prác.
Úrady a inštitúcie, ktoré k zámeru doručili pripomienky, sa obávajú, že výstavbou dôjde k ich porušeniu. Upozorňujú aj na možnú kontamináciu vôd.
Štátna kúpeľná komisia, ktorá patrí pod ministerstvo zdravotníctva, s takto navrhovanou výstavbou stále zásadne nesúhlasí.
„Navrhovaná činnosť, výstavba bytových domov Fatra, predstavuje zakázanú činnosť, ktorá by negatívne ovplyvnila vzácne prírodné minerálne zdroje v Martine, ich využiteľné množstvo a kvalitatívne vlastnosti prírodnej minerálnej vody,“ uviedla už vo svojom prvom stanovisku, na ktorom naďalej trvá.

Martinský regionálny úrad zas upozornil, že stavebná činnosť, ako aj pohyb a práce stavebných strojov blízko zdroja predstavuje riziko kontaminácie podzemných vôd a zdrojov podzemných minerálnych vôd ropnými látkami a inými kontaminantami. Posúdenie vplyvov na životné prostredie pre viaceré možné riziká žiadal aj martinský okresný úrad, úsek štátnej vodnej správy.
Naopak, toto posúdenie si nevyžiadal útvar hlavného architekta mesta. Investor sa bránil, argumentoval pritom územným plánom a tým, že v lokalite je prípustná funkcia bývania.
V reakcii na stanoviská úradov tiež tvrdil, že k porušeniu zákazov platných v chránenom území nedôjde. Ubezpečil tiež, že výkopové práce navrhovaných inžinierskych sietí nemajú zasahovať do hĺbky väčšej ako dva metre.
