MARTIN. Meno Larisy Okremovej si možno niektorí všimli aj na sociálnej sieti. Prosí o darovanie vecí pre svoje malé deti, o ktoré sa stará sama. Aj to je jeden zo spôsobov, ako prežiť v cudzej zemi bez pomoci rodiny. Dávka v hmotnej núdzi 165 eur jej vyjde maximálne na dva týždne.
Chlapčeka museli oživovať
Larisa opustila svoju domovinu mesiac po vypuknutí vojny. „Triasli sa nám na byte dvere, okná. Mali sme strach,“ povedala. Pobalila sa a s dvojročným Danielom v náručí odišla. Na Ukrajine nechala svojho partnera, ktorý svoju rodinu nasledovať nemohol.

Na Slovensku sa usadila v Trnave a vtedy zistila, že čaká druhé dieťa. Neskôr sa dostala do krízového centra v Rajci a v Žiline porodila malého Dimitrija. Pri pôrode nastali komplikácie a chlapčeka museli oživovať. Našťastie je v poriadku, no pre problémy so srdiečkom navštevuje kardiológa.
S pomocou od partnera nepočíta
S dvomi malými deťmi bývala v krízovom centre v Rajci. „Bolo nás tam veľa, a tak, keď mi kamarátka pomohla nájsť byt, neváhala som,“ prezradila 41-ročná Ukrajinka. S deťmi sa pred vyše rokom usadila v malom byte na martinskom Podháji, ktorý si zariadila vďaka darom od ľudí z okolia.
Našťastie za byt nájom neplatí, jej jediným príjmom je však dávka v hmotnej núdzi 165 eur. „Keď idem do obchodu, tieto peniaze mi vydržia dva týždne, niekedy jeden,“ povedala.

Na rodičovský príspevok nárok nemá, s pomocou od partnera počítať nemôže. „Partner mi neposiela žiadne peniaze. Druhé dieťa ani nechcel,“ povedala smutne. Na Ukrajine sa živila ako krajčírka. Prácu by si chcela nájsť aj v Martine, no nemal by sa kto postarať o dvojročného Dimitrija.
Chce vydržať do septembra, kedy by ho prijali do škôlky. Dovtedy si pomáha, ako vie. V komunitných centrách pre Ukrajincov získava oblečenie pre deti, niečo jej podarujú na sociálnej sieti, s jedlom jej pomáha okolie.
Ak by ste chceli Larise a jej deťom zmierniť životný údel a chceli by ste jej pomôcť materiálne, je možné ju kontaktovať cez sociálnu sieť. V súčasnosti jej chýba oblečenie pre deti na leto.
Samoživiteľky to majú najhoršie
Podľa Renáty Habrunovej, splnomocnenkyne pre komunitné otázky na martinskom mestskom úrade, sú práve matky – samoživiteľky s malými deťmi v najkritickejšej situácii.
„Ak prídu na Slovensko matky s manželmi, ktorí sa tu zamestnajú a majú prechodný pobyt, majú nárok na rodičovský príspevok a rodinné prídavky,“ vysvetlila Renáta Habrunová. Larisa teda do tejto skupiny nepatrí. Spĺňa však podmienku zraniteľnej osoby a spolu s deťmi je oslobodená od platenia nájmu.

Napriek tomu, že dostávajú odídenci z Ukrajiny informácie o všetkých možnostiach pomoci, niektoré však z rôznych dôvodov nevedia využiť. Niekedy aj pre jazykovú bariéru.
„Aj v tomto prípade hľadáme ďalšie možnosti, ako mamičke zlepšiť situáciu. Otvára sa možnosť v súvislosti so zdravotnými problémami jej dieťaťa. Po posúdení zdravotného stavu môže byť vydané rozhodnutie o ďalšom príspevku,“ povedala Renáta Habrunová, ktorá Larisu na tento účel spojila aj s tlmočníčkou.
Snaží sa urobiť maximum
Renáta Habrunová aktívne spolupracuje so všetkými úradmi, organizáciami a centrami, cez ktoré sa snaží ukrajinskej komunite pomôcť.
„V praxi sa nám ukazujú aj ďalšie znevýhodnené osoby z Ukrajiny ako sú osamelí dôchodcovia bez rodiny, osoby starajúce sa o rodinných príslušníkov so závažným zdravotným postihnutím. Veľa osudov je veľmi smutných a ťažkých, preto je potrebné citlivo pristupovať ku každej životnej situácii a urobiť maximum pre jej zmiernenie,“ povedala.
