Kvietikovci sa rozhodli, Deana Jakubisková ešte váha. Kto nájde odpočinok medzi nesmrteľnými?

Umelca pochovajú pri velikánovi.

Koláž Matice slovenskej, ktorá by Juraja Jakubisku a Štefana Kvietika rada videla na Národnom cintoríne.Koláž Matice slovenskej, ktorá by Juraja Jakubisku a Štefana Kvietika rada videla na Národnom cintoríne. (Zdroj: FB/Matica slovenská)

MARTIN. Nedávno sa v médiách objavila správa o tom, že na Národnom cintoríne v Martine by mali medzi velikánmi našej histórie spočinúť aj Štefan Kvietik s Jurajom Jakubiskom.

Komisia pre správu Národného cintorína žiadosti oboch rodín schválila a poslala aj návrh hrobových miest, kde by mohli legendy filmového plátna pochovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmluvu podpíšu tento mesiac

Ako povedal Stanislav Thomka, predseda komisie Národného cintorína, zmluvy aktuálne ešte nie sú podpísané, no rodina Štefana Kvietika ponuku prijala.
Do Martina by mala prísť kvôli podpisu už tento mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

„Návrh na udelenie hrobového miesta pre pána Kvietika je v blízkosti hrobu S. H. Vajanského. Návrh pre Juraja Jakubiska bude predmetom ďalších stretnutí s jeho rodinou,“ uviedol Stanislav Thomka, podľa ktorého komisia vytypovala pre známeho režiséra jedno z miest v prednej časti cintorína, a to v blízkosti Karola Kuzmányho, Janka Francisciho či Andreja Kmeťa.

Prečítajte si aj Martinským hasičom pomáhajú pri zásahoch medvede, hrochy či slony. Tíšia detský plač Čítajte 

Režisérove deti sú proti

Ak by sa Deana Jakubisková definitívne rozhodla, filmový otec Perinbaby by tak našiel konečne po dvoch rokoch miesto odpočinku. Zomrel 24. februára v Prahe, kde aj žil. Ako sa však vyjadrila jeho dcéra Janette na sociálnej sieti, tento nápad rezolútne odmieta.

„S Martinom ja ani môj brat nesúhlasíme! Otec tam nikdy nežil, netvoril, nemal k tomu miestu žiadny osobný vzťah… Samozrejme, najradšej by som bola, keby bol otec pochovaný v Prahe, na Vyšehrade. Tam by sme za ním mohli často chodiť. My, jeho najbližší…,“ napísala.

SkryťVypnúť reklamu

Myšlienku jej vnukla Matica slovenská

Kľúčovú úlohu v tomto rozhodnutí zohrala Matica slovenská, ktorá má spolu s mestom Martin a Slovenskou národnou knižnicou členov v komisii.

„Ako predseda Matice slovenskej som vnukol manželke zosnulého Juraja Jakubiska myšlienku, že Národný cintorín v Martine by bol dôstojným a symbolickým miestom pre jeho posledný odpočinok. V Martine sa totiž spája slovenská kultúrna pamäť s osobnými koreňmi pani Deany Jakubiskovej, ktorá pochádza zo známej Horváthovskej rodiny,“ vysvetlil Marián Gešper.

Jej predkovia odpočívajú na Národnom cintoríne a práve v dome jej predka Jozefa Horvátha zomrel velikán S. H. Vajanský.

Prečítajte si aj Jej druhého syna museli po pôrode oživovať, má problémy so srdcom. Larisa musí vyžiť zo 165 eur na mesiac Čítajte 

Ležia v centrálnom stredovom bloku A, kde komisia našla ďalších 10 až 15 voľných miest pre jednohroby a urnové miesta.

SkryťVypnúť reklamu

V „svätej zemi“, ako nazvala toto pietne miesto Naďa Hejná, odpočívajú aj príbuzní manželky Štefana Kvietika, Evy Kvietikovej-Juríčkovej, ktorá pochádza z Martina. Matica slovenská si barda slovenského herectva uctila ešte počas jeho života.

V roku 2024 mu udelila mimoriadnu cenu za celoživotný prínos pre slovenský film.

„Rozhodnutie o pochovaní Juraja Jakubiska a Štefana Kvietika v Martine je preto nielen logickým, ale aj hlboko symbolickým gestom úcty k osobnostiam, ktoré formovali slovenskú kultúru,“ vysvetľuje Matica.

Národný cintorín na európskej mape

Podľa Stanislava Thomku je záujem o Národný cintorín zo strany významných osobností s celonárodným, až medzinárodným významom veľkou cťou.

„Od tohto roku Národný cintorín v Martine je súčasťou Európskej asociácie významných európskych cintorínov. Národný cintorín v Martine je jediný zo Slovenska na tejto mape,“ povedal.

Mesto Martin sa v septembri 2025 plánuje zúčastniť aj na medzinárodnom stretnutí v nemeckých Drážďanoch, kde bude konferencia o významných cintorínoch. Mesto bude prezentovať aktivity a význam Národného cintorína.

Prečítajte si aj Osobné vlaky v Martine spomalia. Projekt, ktorý bol dlho na papieri, znova ožíva Čítajte 

Pribudol hrob ministra kultúry

Cintorín v Martine sa stal v 19. storočí miestom posledného odpočinku významných osobností. Najvýznamnejšie mená tohto storočia sú v predných radoch.

Ako prvého tu pochovali prvého matičného podpredsedu Karola Kuzmányho v roku 1866. Národný cintorín nestratil výnimočnosť ani v 20. a 21. storočí.

Od roku 2001 tu je pochovaný s manželkou aj herec Emil Horváth st., v roku 2002 sem previezli ostatky československého štátnika Milana Hodžu, v posledných rokoch pribudol napríklad hrob Ivana Hudeca, ministra kultúry z tretej Mečiarovej vlády, ktorý zomrel v roku 2022.

Prečítajte si aj Skvelá správa pre slovenský šport, mladučký syn olympijského víťaza už konkuruje mužom Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  3. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  4. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  5. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  8. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  1. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  2. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  3. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  4. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  5. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  6. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  7. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 425
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 4 277
  3. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 610
  4. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 610
  5. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 515
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 160
  7. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 261
  8. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 008
  1. Matej Lanča: Prečo sú ženy “vážení cestujúci”, prečo chodia do parlamentu “vážení poslanci” a prečo sú v ambulanciách iba všeobecní lekári?
  2. Adam Ustupsky : Kontinuitná reflexia školstva v Žilinskom samosprávnom kraji z pohľadu bývalého dieťaťa a mladistvého
  3. Kamil Vaško: Francúzska Polynézia
  4. Tomáš Hrubý: Hrad stále čaká
  5. Medard Slovík: Šógun: Pohľad do strateného sveta Japonska a osud Anjin-sana
  6. Štefan Šturdzík: Smer sa zmenil , už nič neskrýva a ide ako valec.
  7. Miroslav Ferkl: Chlieb a soľ
  8. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: veterný mlyn zo Zlínska a kováčňa z Blat
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 532
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 523
  3. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 7 038
  4. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 251
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 395
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 167
  7. Martin Fronk: Maďarský Karibik 4 708
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 629
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  3. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  4. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  5. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  6. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  7. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  8. Věra Tepličková: Vážený pán premiér
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Nový Vectron ZSSK Kriváň

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zaznamenala ďalší nárast spokojnosti svojich cestujúcich.


Ilustračné foto

V porovnaní s minulým rokom je obetí nehôd viac.


TASR
Jeden z posledných protestov obuvníkov.

Balíček nemá byť prejavom urážky.


TASR a 1 ďalší 4
ZSSK od soboty 12. júla 2025 zaviedla ďalších 12 posilových vlakov na linke Ozubnicovej železnice Štrba – Štrbské Pleso

Tatry zažívajú turistický boom. Železničná spoločnosť Slovensko reaguje na mimoriadny záujem o cestovanie počas letnej turistickej sezóny výrazným posilnením vlakových spojov.


  1. Matej Lanča: Prečo sú ženy “vážení cestujúci”, prečo chodia do parlamentu “vážení poslanci” a prečo sú v ambulanciách iba všeobecní lekári?
  2. Adam Ustupsky : Kontinuitná reflexia školstva v Žilinskom samosprávnom kraji z pohľadu bývalého dieťaťa a mladistvého
  3. Kamil Vaško: Francúzska Polynézia
  4. Tomáš Hrubý: Hrad stále čaká
  5. Medard Slovík: Šógun: Pohľad do strateného sveta Japonska a osud Anjin-sana
  6. Štefan Šturdzík: Smer sa zmenil , už nič neskrýva a ide ako valec.
  7. Miroslav Ferkl: Chlieb a soľ
  8. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: veterný mlyn zo Zlínska a kováčňa z Blat
  1. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club. 22 532
  2. Věra Tepličková: Vážený pán premiér 8 523
  3. Matúš Radusovsky: Biela pena na mede – Znak kvality alebo dôvod na obavy? 7 038
  4. Marcel Rebro: Matúš Šutaj Eštok zachraňuje východ po povodniach: z pláže na Sardínii 6 251
  5. Marcel Rebro: Dúhová facka pre červených: Ako si Smeráci vylámali zuby na Volkswagene 5 395
  6. Marcel Rebro: Dobrý vojak Pellegriny: Poslušne hlásim, že idem do vojny! 5 167
  7. Martin Fronk: Maďarský Karibik 4 708
  8. Dávid Polák: Pohoda je v pohode, nebláznite. 4 629
  1. Marcel Rebro: Deti z Nikopola túžia po tábore. Autobusy však nejdú, vodiči majú strach z dronov
  2. Marcel Rebro: Majú dvadsaťštyri. Namiesto vysokej školy žijú v diere na fronte a eliminujú Rusov.
  3. Roman Kebísek: Po vyše sto rokoch preložili z francúzštiny životopis Štúra od Turcerovej
  4. Marcel Rebro: "Nas mnogo": Od Stalingradu po Bachmut — 80 rokov tej istej ruskej taktiky
  5. Monika Nagyova: Ako ma rozplakala umelá inteligencia
  6. Marcel Rebro: Fico pomáha Putinovi. Slováci pomáhajú Ukrajine.
  7. Věra Tepličková: Trenčín alebo Stará Bystrica? Kde by ste radšej strávili sobotný večer... ?
  8. Věra Tepličková: Vážený pán premiér

Už ste čítali?