MARTIN. Rokovania odborárov s vedením obuvníckej firmy Ecco, v ktorej končí 650 ľudí, stále pokračujú. Už tretí týždeň sa nevedia pohnúť ďalej, zasekli sa na jednom z desiatich bodov. Vedenie odmieta všetkým zamestnancom k niekoľkomesačnému odstupnému vyplatiť kompenzáciu za dva mesiace navyše.
Zamestnanci preto nosia na znak podpory odborárov i nesúhlasu s vedením odznaky s nápisom Žiadame len dôstojnosť a férovosť.
Ovečka zabrala
Boj formou odznakov skúsili odborári už v minulosti a mali úspech. V roku 2012 si počas pracovnej zmeny prilepili prečiarknutú ovečku, čím chceli upozorniť na štýl vedenia a správania sa k zamestnancom zo strany firmy. Týmto tichým protestom dosiahli výmenu generálneho riaditeľa.
Minulý rok si pripli odznaky pri vyjednávaniach o Dodatku ku kolektívnej zmluve, ktorého súčasťou bol rast miezd a aj osemmesačné odstupné pre tých, ktorí vo firme pracujú 20 a viac rokov. O tri týždne došlo k podpisu.

Rovnaké možnosti pre všetkých
Tentoraz žiadajú dôstojnosť a férovosť po tom, ako dánske vedenie nečakane ukončilo výrobu v prosperujúcom martinskom podniku. K odstupnému, ktoré môže dosiahnuť až výšku osemmesačnej mzdy, chcú odborári aj kompenzáciu za dva mesiace, a to vo výške tritisíc eur. Osemmesačné odstupné sa týka zhruba stovky ľudí.
Podľa odborového predáka Pavla Húšťavu je to morálna povinnosť firmy voči zamestnancom, keďže dodatok ku kolektívnej zmluve uzavreli v čase, keď ich manažment uisťoval, že závod nebude zatvorený.
Zamestnávateľ ponúkol kompenzáciu len v rámci zákona, a to znevýhodneným skupinám. Patria k nim napríklad osoby nad 50 rokov, ľudia s nižším ako stredným a odborným vzdelaním, samoživitelia či ľudia so zdravotným postihnutím.
Odborári ale žiadajú rovnaké možnosti pre všetkých.

Majiteľka patrí k najbohatším Európanom
Pavol Húšťava vysvetľuje, že pre 650 ľudí nie je v regióne dostatok primeraných pracovných príležitostí. Väčšina zo zamestnancov sú ženy.
„Niektoré sú samoživiteľky, niektoré sú vo vyššom veku, niektoré majú na krku úver, niektoré tu odpracovali pár rokov a prináleží im aj nižšie odstupné. Kým si nájdu novú prácu, nemali by doplácať na rozhodnutie vedenia v Dánsku,“ tvrdí Húšťava.
Pripomína tiež, že v závode v Portugalsku, kde sa priemerná hodinová mzda takmer vyrovná našej, vyplatil dánsky koncern pri hromadnom prepúšťaní oveľa viac. V prípade martinského závodu vedenie spomína nedostatok finančných prostriedkov.
„Majiteľka firmy Hanni Toosbuy Kasprzak pritom patrí podľa magazínu Forbes k najbohatším Európanom,“ podotkol Húšťava, podľa ktorého v prípade neúspešných rokovaní uvažujú odborári nad ďalšími protestnými aktivitami.

Hľadajú dohodu
Ako píše vo svojom stanovisku vedenie spoločnosti, od začiatku sa snažilo a ďalej sa snaží rokovať s predstaviteľmi odborov, predovšetkým jej predsedom o tom, ako bude vyzerať finálna podoba balíčka obsahujúceho finančné aj nefinančné opatrenia pre končiacich zamestnancov.
„Odmietame však účelovú dezinterpretáciu prebiehajúcich rokovaní z ich strany v médiách, ktorej cieľom nie je konštruktívna diskusia resp. hľadanie dohody,“ prízvukuje.
Vedenie obuvníckej spoločnosti Ecco tvrdí, že jej snahou je pomôcť zamestnancom finančne ako je najviac možné v rámci existujúcich možností.
„Za rovnako dôležitú považujeme pomoc a asistenciu zamestnancom pri hľadaní novej práce. Pevne veríme, že tento záujem zdieľajú aj predstavitelia odborov a budú nápomocní pri týchto opatreniach v rámci podniku v nadchádzajúcom období,“ dodáva Ecco.

Majú zahraničnú podporu
Podporu martinským obuvníkom vyjadril aj europoslanec Branislav Ondruš (Hlas-SD), ktorý prišiel aj na veľkú členskú schôdzu odborárov. Ondruš sa angažuje do zmeny smernice o Európskych zamestnaneckých radách.
„Požiadavky odborárov nepovažujem za prehnané. Rozhodne zodpovedajú hodnote, ktorú pre firmu vytvorili,“ vyjadril sa na sociálnej sieti.
„Už budúci týždeň požiadam dánskych ľavicových poslancov Európskeho parlamentu o verejnú podporu požiadaviek martinských odborárov. Sám napíšem do dánskych novín, aby sme vytvorili maximálny verejný tlak na skupinu Ecco, nech sa k slovenským pracujúcim nespráva ako k otrokom,“ napísal.
Solidaritu slovenským zamestnancom vyjadrili portugalskí a dánski odborári a taktiež aj tamojší novinári.
