MARTIN. Situácia so žltačkou neustáva, hepatitída typu A sa stále šíri. V Martine boli v týždni od 12. mája potvrdené tri prípady, v súvislosti s nimi je však pod dohľadom 107 ľudí.
Najviac sledovaných kontaktov je na jednej z martinských základných škôl. Martinská hygiena má situáciu pod kontrolou, všetkým bolo nariadené očkovanie.
Sledujú deti i príbuzných
Choroba špinavých rúk sa vyskytuje vo všetkých krajoch. Len v Prievidzi od októbra minulého roka do 12. mája evidovali 122 ochorení VHA. Ako uvádza Mária Marušiaková, riaditeľka Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine, za minulý rok sa v našom regióne objavilo osem ochorení na VHA, tento rok nie je ani v polovici a už počet prípadov dosiahol vlaňajší počet.
V minulom týždni martinská hygiena evidovala tri prípady, a to deti. Dve sú žiakmi martinskej základnej školy, jedno chodí do materskej školy. V škole je sledovaných 71 ľudí, v škôlke 17 detí. Zvyšné úzke kontakty pod dohľadom lekárov sú príbuzní. Prvé príznaky sa môžu u nich prejaviť do 50 dní.

Vyčlenili im stoly i taniere
V oboch zariadeniach sa riadia pokynmi z hygieny. „V školských zariadeniach boli nariadené konkrétne opatrenia, ako napríklad zvýšená dezinfekcia prostredia a kontaktných plôch, vyčlenenie stolov a riadu v školskej jedálni, vyčlenenie hygienických zariadení a zníženie fyzickej námahy,“ vysvetlila Mária Marušiaková.
Štyria ľudia sú v nemocnici
Regionálna hygienička pripomína, že ide o vysoko nákazlivé infekčné ochorenie, pri ktorom je namieste dodržiavať zvýšenú hygienu rúk. Dôkladne si ich treba umývať po toalete, pred jedlom, po príchode z obchodu i cestovaní verejnou dopravou.
„Vo vzťahu k zvýšenému výskytu VHA na Slovensku bolo odporučené preventívne očkovanie aj ľuďom, ktorí neboli identifikovaní ako úzke kontakty chorých. A to aj pri cestovaní do zahraničia,“ hovorí. Pri Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Martine je zriadená poradňa pre očkovanie.
Ochorenie začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku a gastrointestinálnymi príznakmi spojenými s bolesťou brucha, bolesťami kĺbov, celkovou nevoľnosťou a zvýšenou teplotou.

„O niekoľko dní sa objaví u väčšiny chorých žltačka, avšak nie u všetkých. Ochorenie prebieha zväčša ľahko, nemá sklon prechádzať do chronicity. Ťažší klinický priebeh je zaznamenávaný u dospelých,“ vysvetľuje Mária Marušiaková.
Prvé príznaky sa môžu prejaviť minimálne 15 dní a maximálne 50 dní od kontaktu s infikovanou osobou. Príznaky ochorenia zvyčajne trvajú od dvoch do siedmych týždňov.
V martinskej nemocnici sú hospitalizovaní štyria pacienti. „Dvaja z nich sú z Trenčianskeho kraja, keďže vypomáhame bojnickej nemocnici,“ informovala hovorkyňa nemocnice Katarína Kapustová.
Ako uvádza ďalej, výskyt hepatitídy sa za ostatné mesiace mierne zvýšil, nedá sa však hovoriť o mimoriadnom stave.
