Namiesto učenia čakajú na stanici. Gymnazisti zo Sučian snívajú o vlastnom internáte

Starý športový dom nemá využitie.

Nelka dochádza na gymnázium do Sučian z Oravy. Z martinského internátu by to trvalo približne rovnako dlho.Nelka dochádza na gymnázium do Sučian z Oravy. Z martinského internátu by to trvalo približne rovnako dlho. (Zdroj: Katarína Kyselicová)

SUČANY. Bilingválne gymnázium Milana Hodžu v Sučanoch spolu s obcou už dlhšie uvažujú o tom, že by v dedine zriadili pre žiakov internát. Riešenie vidia v prestavbe šesťdesiatročnej obecnej budovy Športového domu, ktorá je dlhé roky opustená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Využívajú internáty v okolí

Obec ju dlhodobo nevie využiť, gymnáziu by sa hodila. "To, že naše gymnázium nie je v rušnom centre vo veľkom meste, môže byť aj výhoda, na druhej strane nás však trápi, že naši žiaci musia do školy dochádzať,” vysvetlila riaditeľka gymnázia Martina Lojdová.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoko hodnotené sučianske gymnázium aktuálne navštevuje 483 stredoškolákov z celého Slovenska.

"V súčasnosti sú naši gymnazisti ubytovaní na internátoch Strednej priemyselnej školy technickej Martin a Strednej odbornej školy dopravnej Martin-Priekopa,” dodala riaditeľka.

Takmer 40 žiakov, najmä vyšších ročníkov, býva na súkromných privátoch. Tých je v Sučanoch veľmi málo a gymnazisti o ne doslova bojujú.

Dlhé čakanie na vlak

Na internáte dopravnej školy v martinskej Priekope už štvrtý rok býva aj Nina Petríková: "Páči sa mi, že sme na internáte vybudovali komunitu študentov z viacerých ročníkov našej školy a navzájom si pomáhame,” vyzdvihla.

Súvisiaci článok Rebríček škôl nemotivuje, ale frustruje. Sučianske gymnázium napísalo INEKO otvorený list Čítajte 

Spomínaný internát postupne rekonštruujú, gymnazistov by však najviac potešil nový a priamo v Sučanoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Síce bývam na internáte, aj tak musím do školy dochádzať vlakom. Zmena grafikonov spôsobila, že niektoré rána prichádzame takmer hodinu pred vyučovaním. Po poslednej hodine zas čakáme hodinu na najbližší vlak. Internát je asi 15 minút pešo od vlakovej stanice. Cestovanie nás oberá o každú vzácnu minútu, ktorú sme mohli venovať učeniu,” opísala Nina ďalší problém.

Radšej dochádza z Oravy

Ninina spolužiačka Nela Hečková sa rozhodla, že bude do školy dochádzať každé ráno z Dolného Kubína: „Keďže internáty sú v Martine, dochádzala by som do Sučian tak či tak,” zhodnotila Nela.

Spoje chodia nepravidelne a často meškajú. Nela ráno v zimných a jesenných mesiacoch ešte za tmy odchádza z domu a po celom dni sa za tmy opäť vracia domov. „Kebyže máme internát v Sučanoch, určite by som sa na ňom ubytovala kvôli pohodliu a hlavne voľnému času na učenie a iné aktivity,” dodala gymnazistka.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si aj V Martine sa šíri žltačka, infikovali sa deti v školách. Pod dohľadom je viac ako sto ľudí Čítajte 

O športový dom prejavilo gymnázium záujem už v roku 2018 a požiadalo svojho zriaďovateľa – vtedy ministerstvo vnútra - o finančné prostriedky. ,,Plán sa vtedy ďalej neposunul, dôvodom bola - ako to zväčša býva - výmena vlády,” vysvetlil starosta obce Sučany Martin Rybár.

Rodičov škola bez internátu odrádza

Dnes má gymnázium nového zriaďovateľa - Regionálny úrad školskej správy v Žiline. O športový dom, ktorý aktuálne obec ponúka za cenu podľa znaleckého posudku 340-tisíc eur, chce naďalej bojovať. Opätovne žiada o finančné prostriedky.

"Je to dlhý a intenzívny proces. Za tie roky sme odoslali nespočetné množstvo listov a žiadostí o poskytnutie financií, no snaha zapojiť sa do výziev bola neúspešná. Bez vlastníckeho vzťahu k budove sa nikam neposunieme a stojíme na mŕtvom bode,” povedala riaditeľka Martina Lojdová.

Zriadenie internátu má podľa nej pre gymnázium kľúčový význam a pomohlo by mu posunúť sa vpred. "Množstvo rodičov priznalo, že sa ich deti rozhodli nastúpiť na inú školu na úkor jednoduchšej logistiky dochádzania alebo ubytovania, aj keď naša škola bola pre nich pôvodne najlepšou voľbou,“ skonštatovala na záver sklamane.

Prečítajte si aj Bosorky, zemania aj Turek na úteku. Hradná väznica skrýva pestré dejiny Čítajte 

Zriaďovateľ hľadá možnosti

Na kúpu budovy chce škola využiť prostriedky z rezortu školstva. "Ministerstvo školstva v danej veci zisťuje bližšie informácie, a preto si vyžiadalo stanovisko Regionálneho úradu školskej správy v Žiline,” dozvedeli sme sa z ministerstva.

Oslovili sme aj spomínaného zriaďovateľa školy. Regionálny úrad školskej správy v odpovedi konštatoval, že v roku 2024 boli v platnosti dve výzvy z dôvodu pridelenia finančných prostriedkov na odkúpenie nehnuteľnosti, pričom obe predstavovali pre školu neuskutočniteľný zámer.

Ďalej uviedol, že v jeho záujme ostáva rozvoj bilingválneho gymnázia v Sučanoch, ako aj prepojenie školy s regiónom i samotnou obcou Sučany. Zriaďovateľ školy na záver dodal, že bude naďalej hľadať možnosti zapojenia sa do výziev o pridelenie finančných prostriedkov na prebudovanie nehnuteľnosti Športový dom na internát v spolupráci s ministerstvom školstva.

Ešte je tu plán B, ale...

Obec s gymnáziom sú tak stále v neistote. "Ak ministerstvo odmietne poskytnúť finančný príspevok gymnáziu, obec Sučany bude hľadať pre Športový dom iné využitie,” vyhlásil starosta Martin Rybár. V hre je ešte možnosť dlhodobého prenájmu budovy Športového domu na desať rokov.

V tom prípade by gymnázium nadobudlo istú formu vlastníckeho vzťahu a budova by sa mohla rekonštruovať. Doba prenájmu však presahuje funkčné obdobia starostu aj riaditeľky gymnázia. Tento návrh by museli odsúhlasiť všetky strany, vrátane zriaďovateľa a poslancov obecného zastupiteľstva.

Prečítajte si aj Parkovanie pred školou sa vymklo kontrole. Učitelia volajú políciu, tá rozdáva pokuty Čítajte 

"V prípade, že by sa nám podarilo uskutočniť takúto dohodu, vyvstala by otázka, ako ďalej s opravenou budovou. Zostaneme v prenájme a zrekonštruovaná budova bude stále vo vlastníctve obce? “ pýta sa riaditeľka gymnázia Martina Lojdová.

Domáci boli za byty

Športový dom bol po kolaudácii v roku 1965 významnou viacúčelovou inštitúciou a centrom športového života v obci. Okrem šatní so sociálnymi zariadeniami, bufetu a spoločenskej miestnosti ponúkal aj ubytovanie so sto lôžkami.

Naposledy slúžili priestory budovy už len ako šatne pre futbalistov. V roku 2018 sa však presťahovali do novovybudovaných kontajnerových šatní priamo pri futbalovom ihrisku. Športový dom je odvtedy prázdny.

Obecní poslanci v roku 2020 iniciovali anketu o jeho budúcom využití. Obyvatelia Sučian tak počas parlamentných volieb mohli vyjadriť svoj názor o jej budúcnosti. Medzi návrhy zaradili vybudovanie bytového domu, rekreačného zariadenia, sociálneho zariadenia či už spomínaného internátu.

Prečítajte si aj Charizmatická kvetinárka očarila pražských filmárov, kvetmi teší aj slávnu speváčku Čítajte 

Výsledky ankety ukázali, že Sučanci preferujú výstavbu bytov. ,,V tom čase sa však dokončoval projekt 40-bytového domu na Hrabinách, ktorý zabezpečil bývanie pre množstvo mladých rodín zo Sučian. Obec preto pokračovala s iniciatívou zriadiť internát, ktorá v ankete tesne zaostala,” vysvetlil starosta Sučian.

Dodal, že rozhodnutie obce podporili úzke vzťahy, ktoré s gymnáziom dlhodobo udržiava.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 341
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 5 227
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 403
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 281
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 715
  6. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 538
  7. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 2 526
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 1 665
  1. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  2. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  3. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  4. Vladimír Bojničan: “Ponížené a ukrivdené” Slovensko? Ale kdeže! Ponižujeme sa a blížime si opakovane sami sebe – a ešte sa s tým aj hrdíme.
  5. Štefan Šturdzík: Sociálna demokracia - koncept , ktorý Smer vôbec nepochopil.
  6. Dušan Koniar: Fico nám koleduje o preplesk ako Hugo Chávez Venezuele
  7. Eitan Levon: Izrael a Európa: Spoločné hodnoty a hrozby
  8. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 25 936
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 938
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 032
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 6 389
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 193
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 722
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 4 579
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 375
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma!
  2. Jozef Huljak: Partneri alebo rivali? EÚ a Čínu čaká dôležitý samit.
  3. Vladimír Krátky: Fico sa stal prvýkrát predsedom vlády 4. júla 2006
  4. Vladimír Bojničan: “Ponížené a ukrivdené” Slovensko? Ale kdeže! Ponižujeme sa a blížime si opakovane sami sebe – a ešte sa s tým aj hrdíme.
  5. Štefan Šturdzík: Sociálna demokracia - koncept , ktorý Smer vôbec nepochopil.
  6. Dušan Koniar: Fico nám koleduje o preplesk ako Hugo Chávez Venezuele
  7. Eitan Levon: Izrael a Európa: Spoločné hodnoty a hrozby
  8. Andrea Podešvová: Je nevera vždy zrada, alebo niekedy len volanie o pomoc?
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 25 936
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 17 938
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 17 032
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 6 389
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 193
  6. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 722
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 4 579
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 375
  1. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  2. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  3. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  4. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  6. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  7. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!

Už ste čítali?