MARTIN. Pri vozidle, ktorým zachraňujú životy, o ten svoj prišli. V Martine vystavujú sanitku zničenú na ukrajinskom fronte. Stala sa terčom útoku ruského dronu vo chvíli, keď ju opravovali.
Sanitka známa ako Oksana je jedným zo zdravotníckych vozidiel, na ktoré sa Slováci vyskladali vo verejnej zbierke na pomoc Ukrajine. Po tom, čo vybuchla, sa ju rozhodli ako memento vojny vystavovať po rôznych slovenských mestách.
„Ako sa hovorí, lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť alebo čítať. Nikto dnes tiež nemôže zaručiť, že Rusi v budúcnosti nedokážu „vymyť mozgy“ aj ľuďom na Slovensku tak, že uveria, že žiadna vojna na Ukrajine nebola,“ uviedol Fedor Blaščák, iniciátor projektu a správca Nadácie otvorenej spoločnosti.
Po Bratislave a Žiline sa stal Martin v poradí tretím slovenským mestom, kde vrak sanitky vystavujú spolu s fotografiami a videami. V centre mesta bude desať dní až do 29. mája.
O prevoz sanitky sa pričinili angažovaní Martinčania. Názory na výstavu sa rôznia.
Viditeľný dôkaz
Sanitka sa dostala do Martina vďaka dobrovoľníkom. O jej prevoze zo Žiliny sa zaslúžil najmä Michal Králik. Chcel, aby zničené záchranné vozidlo mohli na vlastné oči vidieť aj Martinčania.
„Ide o autentický dôkaz brutality a cynizmu tejto nezmyselnej vojny. Sanitku, ktorá prevážala ťažko ranených ľudí z blízkosti frontovej línie, zasiahol ruský dron práve v čase, keď ju opravovali. Tento konkrétny prípad ilustruje šialenstvo vojnového konfliktu a zároveň slúži ako memento. Dúfam, že výstava prinúti ľudí zamyslieť sa a uvedomiť si, že ide o realitu,“ hovorí o tom, v aký efekt výstavy dúfa.

Pomocnú ruku podali aj komunity Mamamaka a Parta-Kultúrna platforma. Našli vhodné miesto na výstavu sanitky a pomohli aj pri jej inštalácii.
„Sanitka je živým dôkazom, že vojna na Ukrajine stále je. Je potrebné ju pripomínať, aj v súvislosti s rôznymi alternatívnymi portálmi, ktorý ju zľahčujú alebo vyslovene popierajú,“ vraví Jakub Gallo z martinskej Party, ktorá organizuje aj protesty Slovensko je Európa.
Hoci sa vojna odohráva za hranicami, bytostne sa nás týka a nemôžeme si dovoliť zostať ľahostajní, zhodujú sa Jakub Gallo a Michal Králik. „Verím, že si niektorí obyvatelia Martina uvedomia, že táto vojna nie je vzdialená a nereálna, ale deje sa len niekoľko hodín cesty od nás,“ dodáva Králik.
Vybuchnutú sanitku na podstavci položili pred Obchodné centrum Galéria. Aj vedenie centra hovorí, že ide o dôležitý odkaz.
„S umiestnením sme súhlasili, nakoľko to vnímame ako memento vojny a silný symbol solidarity s Ukrajinou,“ uviedla v reakcii riaditeľka centra Martin Ivana Prokainová.
Niektorí ju tu nechceli
Sanitka stojí v centre Martina od pondelka, názory na ňu sa zatiaľ rôznia.
„Pristavili sa pri nás aj ľudia, ktorí vyslovene povedali, že ide o ukrajinskú propagandu a nechcú tu sanitku mať. Ale druhá skupina ľudí, a bola to väčšina, sa pozastavovala nad tým, ako môžeme pochybovať a nevidieť, čo vojna pácha. Očakávame, že reakcie budú rôzne,“ vraví ďalej Jakub Gallo.

Podľa Michala Králika je ešte priskoro hovoriť o konkrétnej spätnej väzbe, dúfa však, že zanechá stopu. Zároveň pripomína incident zo Žiliny.
„Výstava odráža aj stav našej občianskej spoločnosti. V Žiline sme boli svedkami toho, že niekto nastriekal hanlivý symbol na podstavec. Je až zarážajúce, že vybuchnutá sanitka môže vyvolávať aj takéto reakcie,“ zamýšľa sa.
Negatívne reakcie sa začali objavovať aj na sociálnych sieťach pod fotkami a príspevkami o prebiehajúcej výstave sanitky v Martine.
Oksanu odviezli ženy
Vďaka verejným zbierkam občianskeho združenia All4Ukraine darovali Slováci ukrajinskej armáde desiatky sanitiek.
„Sanitka Oksana bola súčasťou výpravy v novembri 2024. Sedem žien zo Slovenska vtedy odviezlo sanitky ukrajinským vojačkám. Netradičný ženský konvoj mal jednak odviezť sanitky a zároveň upozorniť na často prehliadanú úlohu žien vo vojne,“ približuje Fedor Blaščák cestu záchranného vozidla, ktoré odovzdali v Iziume.
Oksana na fronte slúžila približne dva mesiace. Počas jej návratu zo záchrannej misie a opravy sa 27. januára stala terčom útoku ruského dronu, pri ktorom zahynuli ľudia.
Vrak sa rozhodli priviezť na Slovensko ako memento vojny a symbol solidarity s Ukrajinou. Sanitku po sérii výstav plánujú vrátiť ukrajinskej armáde.
