Turčiansky región je so svojimi špecifikami ako stvorený pre ekologické hospodárenie, ktoré rešpektuje jeho jedinečnosti a dokáže sa prispôsobiť jeho potrebám. Miloš Kevický zo spoločnosti Sanagro, ktorá sa na Turci do tohto spôsobu obrábania pôdy púšťa, vysvetľuje, čo to prinesie regiónu, ľuďom a majiteľom pôdy.
V súčasnosti zavádzate ekologické poľnohospodárstvo na farme v Dubovom. V čom spočíva prechod z konvenčného na ekologický režim a aké výzvy v tomto ohľade riešite?
Áno, v Poľnohospodárskom družstve Turiec v Dubovom aktuálne spúšťame takzvané prechodné obdobie na ekologický režim. Je potrebné ho dodržať, aby z pôdy vyprchali všetky pesticídne a priemyselné látky. Až potom sa z takejto farmy stane čisto ekologická farma. Hospodárenie v ekologickom režime si totiž vyžaduje dodržiavanie prísnych pravidiel, ktoré sa pravidelne kontrolujú. Vo výsledku to bude znamenať, že pri pestovaní úplne vylúčime chemické hnojivá a pesticídy. Tým sa zlepší pôdna štruktúra a podporí sa prirodzená biodiverzita. Vnímame to ako dôležitý krok nielen pre samotnú pôdu, ale aj pre environmentálne zázemie regiónu.
Vo všeobecnosti si však takýto prechod na ekologické hospodárenie vyžaduje aj množstvo úsilia, času a investícií. A samozrejme, okolo celého procesu je mnoho administratívy. Na ekologický režim však prechádzame aj preto, lebo v regióne je premnožená zver, ktorá pravidelne ničí úrodu. Respektíve, vznikajú veľké škody na úrode a s tým je spojená nízka rentabilita plodín v konvenčnom hospodárení.
Ako sa po prechode na ekologické hospodárenie zmení kvalita pôdy?
Ekologický režim predstavuje jednoznačný prínos, a tým je zdravšia pôda, lepšia ochrana spodných vôd, ako aj zvýšenie dlhodobej hodnoty pozemkov. To by malo byť hlavným benefitom aj pre majiteľov pôdy. Aj keď sa pri ekologickom hospodárení môže niekomu na prvý pohľad zdať, že sa o pôdu nik nestará, opak je pravdou. Je to prirodzený stav, ktorý podporuje biodiverzitu, dlhodobú úrodnosť a ide o vedomý návrat k prírode a spôsobom hospodárenia, ktoré rešpektujú krajinu a jej prirodzené zákonitosti.
Aké plodiny plánujete pestovať v ekologickom režime?
V ekologickom poľnohospodárstve plánujeme pestovať obilniny, krmoviny a špeciálne plodiny ako je napríklad cvikla či hrach zelený. Zároveň aj rastliny ako ostropestrec mariánsky.
Súčasne si uvedomujeme, že zrušenie chovu hovädzieho dobytka, ku ktorému sme nedávno pristúpili, nebol dobrý krok, a preto sa farma v Dubovom po štyroch rokoch vracia k živočíšnej výrobe. Budeme opäť chovať hovädzí dobytok na mäso. Bude tak zabezpečené aj spásanie lúčnych porastov a následná produkcia maštaľného hnoja. Ten bude napomáhať pri zlepšovaní kvality pôdy na farme.
Prečo Sanagro kladie taký dôraz na starostlivosť o pôdu?
Na Turci pôsobíme vyše šesť rokov. Po príchode na Turiec Sanagro napríklad obnovilo viac ako 1 000 hektárov prenajatej pôdy vyvápnením a revitalizáciou. Starostlivosť o pôdu je totiž základom jej úrodnosti. Aj prechod k ekologickému hospodáreniu je vlastne snaha o zlepšenie kvality pôdy. Veríme, že kvalitná a úrodná pôda prinesie osoh celému regiónu.
Turčiansky región má špecifické prírodné podmienky – vysokú nadmorskú výšku, mokrade a výskyt premnoženej zveri. Ako vie prechod na ekologické poľnohospodárstvo pomôcť v tomto smere?
Práve ekologické hospodárstvo reaguje na miestne podmienky a zohľadňuje ich. Vďaka nemu vieme lepšie reagovať na potreby, ktoré tento región má pri starostlivosti o pôdu. Toto hospodárenie podporuje biodiverzitu, v krajine je viac hmyzu či vtákov a prirodzených nepriateľov škodcov a prináša aj riešenie problémov s divokou zverou.