MARTIN. Prvý prípad žltačky typu A sa v Turci objavil 8. apríla, odvtedy sa chorobou špinavých rúk nakazilo 21 osôb, čo je za posledných 20 rokov v Turci najvyšší výskyt.
Na Slovensku bolo od začiatku roka 2025 diagnostikovaných 1 095 ochorení, za 28. kalendárny týždeň pribudlo 31 prípadov a ich počet stále stúpa.
Ochorenia v Turci
Martinskí hygienici evidujú najväčšie ohnisko hepatitídy typu A v Martine v komunite s nízkym hygienickým štandardom. Tu sledovali až 17 ľudí s týmto ochorením. Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Martine išlo o 4 dospelých a 13 detí.
Posledným nevyliečeným bolo 9-ročné dieťa, ktorému izolácia skončila v piatok 18. júla.
V Turci majú žltačku ešte ďalšie tri osoby, a to v Martine, vo Vrútkach a v Turčianskych Tepliciach. „Sú to sporadické ochorenia, ktoré nesúvisia s epidemickým výskytom v ohnisku Martin 1, sú izolované a nepribudlo k nim žiadne ďalšie ochorenie,“ pripomína martinská hygiena s tým, že tento týždeň im všetkým postupne karanténa končí.

Žltačka má svoju obeť
Chorí sú izolovaní. Úzkym kontaktom bolo nariadené očkovanie a lekársky dohľad až 50 dní od posledného kontaktu s chorým. To je maximálna inkubačná doba, kedy sa žltačka môže prejaviť. V súvislosti s martinským ohniskom sledovali 439 ľudí, ktorí boli s chorými v úzkom kontakte.
Niektorí z nich budú pod zvýšeným lekárskym dohľadom ešte do 23. augusta. Dovtedy môže u nich hepatitída stále prepuknúť.
Podľa hygienikov v Martine bol priebeh ochorení mierny. Napriek tomu si žltačka vyžiadala aj jednu obeť.
„Evidujeme jedno úmrtie pacientky na hepatitídu typu A, ktoré sa objavilo mimo ohniska Martin 1. Išlo o sporadický výskyt ochorenia s následkom smrti u imobilnej 66-ročnej pacientky, ktorá trpela viacerými závažnými ochoreniami,“ vysvetlil RÚVZ Martin.

V školách šírenie zastavili
Martinskí hygienici upozorňujú kvôli možnému výskytu na zvýšenú opatrnosť. Choroba sa šíri aj napriek tomu, že deti sa nezdružujú v školských kolektívoch.
„Všetky súvisiace prípady v rámci epidemického výskytu sa nakazili s najväčšou pravdepodobnosťou v mieste svojho bydliska, resp. v prostredí s nízkym hygienickým štandardom,“ vysvetlili s tým, že po objavení ochorenia u detí v školách stihla hygiena včas zasiahnuť, čím zamedzila šírenie žltačky.
„Doposiaľ sme v Martine nemali hlásené žiadne ochorenie, ktoré by vzniklo u spolužiaka, pedagóga alebo iného pracovníka školského zariadenia, s ktorým bola chorá osoba v úzkom kontakte počas vyučovacieho procesu, resp. pobytu v školskom zariadení,“ dodal úrad.

Pozor na pitné fontány!
Vzhľadom na letné a dovolenkové obdobie martinská hygiena odporúča dôsledne dodržiavať najmä hygienu rúk, a to po použití toalety, pred jedlom, cestovaní verejnou dopravou, návštevou predajní, po príchode domov či na pracovisko. Upozorňuje tiež na zvýšenú opatrnosť pri používaní pitných fontánok.
V spolupráci s mestom Martin a inštitúciami odporučila dezinfekciu dotykových plôch, napríklad aj v autobusoch MHD či spoločných priestorov na letných kúpaliskách.
Čo je hepatitída typu A a ako sa prejavuje
Označuje sa aj ako ochorenie špinavých rúk, a preto je dôležité umývať si ruky. Alternatívne je možné použiť dezinfekciu na ruky.
Choroba začína príznakmi pripomínajúcimi chrípku a gastrointestinálne príznaky spojené s bolesťou brucha, kĺbov, celkovou nevoľnosťou, zvýšenou teplotou, prítomný býva tmavý moč, svetlá stolica. O niekoľko dní sa u väčšiny chorých objaví žlté sfarbenie pokožky a očných bielok.
Prenos vírusu hepatitídy A je fekálno-orálnou cestou, prostredníctvom kontaminovanej vody a potravín. Ochorenie sa šíri priamo kontaktom s chorým a tiež kontaminovanými predmetmi, ako sú kľučky, dotykové plochy.
Zdroj: RÚVZ Martin