MARTIN. Po niekoľkých mesiacoch intenzívnych prác sa bytový dom na Ulici Ambra Pietra v Martine dostáva do finálnej fázy rekonštrukcie. Mesto predstavilo, ako budú vyzerať zrekonštruované byty. Jeden z bytov je už vzorovo zariadený.
Nechceli ju zbúrať
V starej a vynovenej bytovke „na Ambráku“ je 48 bytov. Z toho je 15 jednoizbových, 22 dvojizbových a 11 trojizbových bytov. Na nových nájomcov v decembri čakajú príjemné priestory v neutrálnom štýle. V modernej kuchynskej linke je zabudovaná elektrická rúra, varná doska i digestor. V kúpeľni je toaleta, umývadlo, niekde je sprchový kút či vaňa.
V interiéri a okolí bytovky už postupne nič nenasvedčuje, že kedysi nosila nálepku martinského Luníka. Pracovníci Sociálneho podniku mesta Martin ju vypratávali po dezinfekcii v ochranných oblekoch, z priestorov vyniesli tony odpadu. Pôvodných obyvateľov, ktorí majú stav bytovky na svedomí, mesto presťahovalo do ubytovne pri teplárni na Robotníckej ulici, kúsok od Bambusiek.
Hoci iné mestá sa zanedbaných objektov zbavujú, podľa primátora Jána Danka mala táto zdevastovaná bytovka veľký potenciál a rozhodli sa ju zachovať.
„Budova bola postavená v 50. rokoch, kedy bola stavbárina poctivá. Múry sú z tehál, celková štruktúra budovy je v dobrom stave,“ vysvetlil primátor Ján Danko.
Do jej záchrany investovali 2,8 milióna eur, a to prevažne z nenávratnej dotácie Ministerstva dopravy SR, zo Štátneho fondu rozvoja bývania a zo zdrojov mesta Martin.

Byty prestavali
Bytovku prevzali stavbári v decembri minulého roka. Majiteľ stavebnej firmy Martin Brisuda hovorí, že v októbri až novembri ich čaká kolaudácia. „Už sme v úspešnom finále, všetky hrubé práce sú už dokončené,“ uviedol.
„Dokončujeme elektrické rozvody, dodávame mobiliár, kuchynské linky a kladieme plávajúce podlahy. Na chodbách sa ešte bude brúsiť pôvodná dlažba a nanesie sa na ňu protišmykový náter. ,“ priblížil posledné fázy rekonštrukcie.
Pôvodné dispozičné riešenie bytov sa pri rekonštrukcii zmenilo. Niektoré priečky boli odstránené, iné naopak postavené, čo umožnilo lepšie využitie priestoru a komfortnejšie usporiadanie jednotlivých bytov.

Možno sa bude žrebovať
Mestská organizácia Matra eviduje dvesto záujemcov o mestské nájomné byty. Podľa jej riaditeľa Jána Gallu už všetkým posielali výzvu na zaplatenie zábezpeky od 400 do 600 eur v závislosti od počtu izieb v byte. Termín majú do 10. októbra.
„Niektorí záujemcovia už zábezpeku zaplatili. Bolo to za dvoj a trojizbové byty. Predpokladáme, že o jednoizbové byty budú mať záujem najmä starší obyvatelia a tí zaplatia ku koncu termínu,“ povedal Ján Gallo, ktorý očakáva, že reálne zábezpeku zaplatí 90 a 100 žiadateľov.
„V tom prípade správna rada Matry určí spôsob výberu. Môže to byť aj žrebovanie,“ vysvetlil.
Základné nájomné sa platí 4 eurá na meter štvorcový, za jednoizbový byt zaplatí jedna osoba bez poplatku za elektrinu 210 eur, štvorčlennú rodinu trojizbový byt vyjde do 500 eur mesačne.
