
Náročné úlohy, náročný život
Predstavte si deväť štvorčekov, na ktorých zo štyroch strán sú nakreslené rôzne motýlie krídla a postavte ich do veľkého štvorca vedľa seba tak, aby vytvárali z každej strany motýľa s rovnakými krídlami.
Navonok jednoduché, no vedzte, že ste sa stali obeťou hry na pár hodín. Na majstrovstvách majú na jej vyriešenie 52 minút a málokto to dovtedy stihne. Táto skladačka sa volá Logic Puzzle, má vyše 100 motívov, 3 stupne náročnosti a vymyslel ju Tane Stojanovič – Roka, ktorý pochádza z Bosny, no v Martine žije 12 rokov.
Jeho život je zaujímavý a rovnako náročný ako jeho úlohy. Veď už od deviatich rokov sa musel pod ťarchou rodinnej biedy o seba starať sám. Vyučil sa za pyrotechnika a zarábal si vo vlastnom fotoateliéri.
Pred vojnou stihol ujsť do Nemecka, odtiaľ prišiel do Košíc, kde ho o všetko okradli. Aj o oblečenie. Zaradili ho do utečeneckého tábora a napokon skončil v Martine, kde sa oženil.

Otvoril si reklamnú agentúru, ktorá mu tiež veľa šťastia nepriniesla. Prehral boj so silnou konkurenciou v meste a aj jeho spoločník si privlastnil veľkú časť z kapitálu...
Nezložilo ho to – firmu nezatvoril, všetky záväzky firmy si vzal na seba a rozmýšľal, v čom by v Martine nenašiel konkurenta. Vtedy mu napadla spásonosná myšlienka.
S motýľmi do sveta
Matematika bola jediným predmetom, kvôli ktorej chodil do školy. Vynikal najmä v logickej kombinatorike a učitelia ho posielali na rôzne matematické olympiády. Veľmi dobre mu neskôr išiel šach, v ktorom sa stal kandidátom na titul majstra.
Ešte predtým, než emigroval, zanechal svojej krajine továreň na peniažky – vyvinul špeciálny program na lotériu a športku. Prečo sa teda znova nevrátiť k tomu, čo mu ide najlepšie?
Nad logickými úlohami začal tento génius, ktorého IQ dosahuje „iba“ stredný nadpriemer 130, premýšľať pred rokom a do ich zostavovania sa dal po tom, čo mu ostal veľký odpad z nejakého firemného produktu. Chcel ponúknuť trhu niečo zaujímavé a zároveň lacné. Podarilo sa.

Za rok vymyslel 72 druhov logických hádaniek, o ktoré majú záujem všetky štáty planéty. Slovenský zväz hádankárov a krížovkárov ho začal pozývať na slovenské majstrovstvá v riešení hlavolamov a minulý rok s Logic Puzzle prišiel na majstrovstvá sveta v Chorvátsku, kde kocky s motýlími krídlami patrili medzi najtvrdší oriešok aj pre najlepších riešiteľov. To vzbudilo o hru nevídaný záujem.
Puzzlemánia
Tane Stojanoviča – Roka oslovila Svetová federácia logických úloh z Holandska, ktorá mu poslala na jeho produkt logiky priaznivý posudok. Požehnanie na šírenie dostal aj od holandskej psychologičky z federácie, a aj od Oľgy Chromej, krajskej odborníčky pre liečebnú pedagogiku v Martine, ktorá ho odporúča zaradiť medzi učebné pomôcky.
Zrejme to posmelilo niekoľko ministerstiev školstva, pretože sa autorovi puzzle ozvali z Bosny, kde by chceli túto pre deti kreatívnu hru zaradiť do učebných osnov. Tento mesiac pocestuje do Slovinska na pozvanie tamojšieho ministra školstva a športu, ktorý má o skladačku tiež veľký záujem.
Slovenské ministerstvo ho zatiaľ neoslovilo, no k tomu raz určite dôjde. Veď Tane Stojanovič – Roka sa na konci minulého školského roka zúčastnil stretnutia riaditeľov škôl z Turca, ktoré organizovalo mesto. Na ich podnet vznikla súťaž Hľadáme super logic star, v ktorej si nad skladačkou lámalo hlavu vyše 100 detí zo základných škôl.

Hra mala neobyčajný záujem a deti, rovnako ako ich rodičia a učitelia, si ju neprestajne žiadajú. Dôvodom by mohlo byť pre zákonodarcov už len to, že skladačkou vyburcoval autor zvedavosť a záujem aj v iných krajinách, kde sa dnes objavuje v obchodoch v Rakúsku, Slovinsku, Švajčiarsku, Chorvátsku a „puzzlemánia“ postupuje ďalej.
Vymýšľa hru aj pre škôlkarov
„Moju filozofiou je vymyslieť hračku, ktorá je napohľad jednoduchá, ale keď sa jej chytíte, zistíte, že je to ťažšie a aj napriek tomu pri nej zostanete,“ prezradil nám princíp úspešnosti skladačiek Tane Stojanovič – Roka. Na tom istom základe vznikla aj kocka. Pozostáva z ôsmich stien, z ktorých má vzniknúť šesťstranná kocka.
„Hral som sa s odpadom po skladačke, teda s 9 štvorcami, z ktorých mi zrazu vznikla kocka. Len jeden štvorček je navyše, a tak som ho odstrihol. Podarilo sa mi ju zložiť bez problémov, až sa mi to zdalo byť ľahké. Preto som zašiel za kolegom, aby som sa ubezpečil, či som naozaj prišiel na ďalšiu náročnú hračku.“
Kocka dostala nedávno krásny šat – zo všetkých strán je obložená pohľadmi na mesto Martin. Najnovšia skladačka ešte nestihla ani poputovať ako suvenír pre turistov na magistrát mesta, už je o ňu obrovský záujem zo strany viacerých slovenských firiem. Propagačné perá, tričká či zapaľovače s logom firmy pre klientov začínajú vytískať náročné škatuľky.
Aj momentálne nosí v hlave ďalší nápad. Tentoraz venuje trošku svojej kreativity deťom v materských školách. Ani pre neho samého to nebude ľahké. „Nápad je jedno, realizácia druhé,“ upresnil.
Tane Stojanovič – Roka si sadne za počítač, kde sa so svojimi predstavami hrá. Alebo si ich nakreslí na papier, skladá a hľadá princíp, na ktorom by celú hru postavil. Potom už len musí vymyslieť, ako to urobiť čo najlacnejšie.

Majster logiky sa momentálne nachádza na výstave v Prahe, kde sa stretne 40 autorov z celého sveta. Z Martina im prinesie na požiadanie 20 druhov, s ktorými sa predstaví aj na výstave vynálezcov v Banskej Bystrici.
Onedlho sa pri nich môžu presvedčiť aj súťažiaci na 5. majstrovstvách Slovenska v hlavolamoch, či im to skutočne dobre páli.