Mraky odplávali a deti sa tešili, že uvidia zatmenie
Už dávno, aby sme boli presní – už šesť rokov sme nevideli zatmenie Slnka. V lete 1999 to bolo takmer dokonalé - úplné zatmenie mohli sledovať v neďalekom Maďarsku - teraz (hovoríme o pondelku 3. októbra 2005) guľa Mesiaca len čiastočne zakryla ohnivý kotúč Slnka. Bolo to zatmenie tzv. prstencové, ktoré vzniká vtedy, keď Mesiac je od Zeme tak ďaleko, že nedokáže zakryť celé Slnko. Pri tomto jave nevzniká ani typická a obľúbená korona, ale mesiac „nechá“ svietiť slnečný prstenec... Takéto zatmenie sledovali v októbri na iných miestach planéty (v severnej Afrike a v Európe len Španielsko a Portugalsko), my u nás v Turci (a v strednej Európe vôbec) sme mohli vidieť naozaj iba čiastočné zatmenie. V maximálnej fáze to bolo 56% slnečného kotúča. Zatmenie sa začalo v pondelok 3. októbra o 10.04 h,
maximálnu fázu dosiahlo o 11.19 h a skončilo sa o 12.37 h.
Mnohí pozorovatelia sa tešili, že im do zbierky pribudnú ďalšie cenné zábery tohto nebeského divadla, ale väčšina z nich sa musela s ľútosťou skloniť pred silou prírody, pred počasím. Husté mraky na mnohých miestach Slovenska nedovolili pozorovanie tohto zaujímavého úkazu. Tak to vyzeralo aj v Martine. Hovorí Ivan Šabo, vedúci Astronomickej pozorovateľne Milana Rastislava Štefánika pri Gymnáziu V. Paulinyho-Tótha v Martine: „Zrána bolo veľmi nepriaznivé počasie, takže som myslel, že z pozorovania absolútne nič nebude. Mal som v pozorovateľni žiakov 4. B triedy zo Základnej školy Hany Zelinovej vo Vrútkach, deti sa už tešili, že uvidia zatmenie, a tak som poprosil ich pani učiteľku, aby každú chvíľku sa išla pozrieť, či sa nám náhodou nevyčasí. Po pol hodine prišla za mnou, že by sa hádam dalo niečo pozorovať. Tak sme sa pozreli cez filtre, ale veľa sme toho nevideli. A zrazu, keď sme sa vrátili dnu, prišlo totálne vyjasnenie. Mraky kamsi zmizli, no a deti mali radosť. Okamžite sme štartovali hore a úkaz sme pozorovali v kopule. Má to tú výhodu, že tu sa dá pozorovať zatmenie priemetom na plátno. Je to nielen absolútne bezpečné, ale aj plastické... Celý ten úkaz trval vyše dvoch hodín, ale maximálna fáza bola veľmi krátka, trvala necelú minútu. všetko sme však videli a zdokumentovali. V Martine sa nám teda pozorovanie vydarilo...“
Každý rok možno sledovať zatmenia Slnka, lenže vždy z iného bodu zemegule. Európa má tak trochu šťastie, že ďalšie čiastočné zatmenie bude viditeľné už na budúci rok. Budeme ho môcť sledovať aj my. Na druhej strane úplné zatmenie sa v tomto storočí u nás konať nebude, takže radosť z dennej tmy musíme prenechať až budúcim generáciám. Ale, zatmenie Slnka nie je zďaleka jediným zaujímavým úkazom, ktoré nám pripravuje vesmírne javisko. Ivan Šabo nás upozornil, že práve v týchto dňoch sa opäť po vyše dvoch rokoch blíži Zem k Marsu a najmenšiu vzdialenosť a svojho vesmírneho suseda už teraz môžeme vidieť na oblohe oveľa zreteľnejšie. Najbližšie bude už o necelý mesiac, presne 7. novembra, výrazne väčší ako zvyčajne a ďalekohľadom sa budú dať pozorovať aj podrobnosti planéty, napríklad polárna čiapočka. Je to vraj veľmi pekné pozorovanie - uistil nás zanietený martinský astronóm Ivan Šabo.
Autor: baj