Šesť otázok starostke
Skúste stručne a výstižne charakterizovať Dražkovce – ako by ste ich predstavili niekomu, kto u vás ešte nebol?
Naša obec leží v časti Turčianskej kotliny v kotlinke Sklabinského potoka, len 3 km od okresného mesta Martin. Z osídlenia z eneolitu je doložený archeologický nález kamenných sekeromlatov srdcovitého tvaru z chotára obce a z veľkomoravského obdobia z 9. storočia pohrebiská v časti Mohylky medzi Dražkovcami a Tomčanmi. Časť Dolina (tiež nazývaná Jordánom) sa spomína v r. 1249. Ivankovská Strana sa v listinách uvádza v r. 1351. Bohunkovská Strana vznikla v r. 1415 a Svätá Helena sa spomína ako osada r. 1477. Tieto zemianske osady boli spojené v priebehu druhej polovice 19. a začiatkom 20. storočia do spoločnej obce zvanej Dražkovce. Za obcou na návrší medzi Dražkovcami a Diakovou sa nachádza ranogotický rím.-kat. kostol z obdobia okolo r. 1300 a renesančne prestavaný v r. 1611. Táto kultúrna pamiatka je postavená v strede terajšieho cintorína, ktorý slúži aj pre okolité obce Diakovú a Dolný Kalník. Na tomto cintoríne je umiestnený pomník zakladateľa Dražkoviec. V obci sa nachádzajú dve zemianske kúrie, jedna bola postavená v prvej pol. 18. stor., druhá klasicistická je z prvej pol. 19. stor. Cez našu obec sa prechádza do dolín - Jasenskej, Sklabinskej a Kantorskej i na Sklabinský hrad, kde môžu návštevníci nájsť oázu pokoja a pokochať sa krásnou prírodou Veľkej a Malej Fatry. Obcou vedú cyklotrasy, ktoré sú vhodné pre rekreačnú turistiku celých rodín.
Dražkovce sú takrečeno za humnami Martina. Je to výhoda, alebo nevýhoda?
Dražkovce katastrálne susedia s mestom Martin a aj vzdialenosťou sú, ako sa hovorí „na skok“. Podľa mňa je to v mnohom veľká výhoda. Väčšina našich občanov pracuje v Martine a blízkom okolí, a preto krátka necelá 10–minútová cesta do mesta je i veľkým prínosom. S týmto súvisí aj výška cestovného v porovnaní zo vzdialenejšími obcami, je zvládnuteľná aj pre sociálne slabšie rodiny. Pre ľudí je blízkosť mesta vítaná a vhodná aj kvôli návštevám lekára, škôl a úradov. Práve mladé mamičky mnohokrát v rámci prechádzky vidíme, ako prejdú za lekárom a za nákupom pešo. Za nevýhodu považujem len to, že mnohí rodičia sa rozhodujú umiestňovať svoje deti do predškolských a školských zariadení práve v okresnom meste, a tým sa zvyšuje pokles návštevnosti v našej MŠ a ZŠ. Je to na škodu, pretože vzdelávací proces v našich zariadeniach je na veľmi dobrej úrovni.
Vo vašej obci pribúda nových domov a v nich pribúdajú „cudzinci“. Ako sa dokážu zžiť s tradičnými rodinami, zapájajú sa do života obce a nie je to zdroj nejakých konfliktov?
Slovo cudzinci nepovažujem za vhodné, nakoľko každá nová rodina, ktorá si pre domov vyberie našu obec, je naša a samotný prísun nových obyvateľov sme veľmi privítali. Každej novej rodine chceme naznačiť už pri prejavení prvého záujmu o život v našej obci, že budú vítaní a že sme veľmi radi, že si vybrali pre svoj dom práve dražkovský chotár. Sú to väčšinou mladé rodiny s malými deťmi, ktoré majú dostatok možností sa zapojiť do rôznych aktivít v obci. Sú prizvaní a vítaní na všetkých akciách poriadaných obecným úradom a jeho zložkami. Noví obyvatelia a ich domy si ale vyžadujú aj zo strany úradu veľa zodpovednej práce, síl a prekonávania mnohých prekážok pri budovaní všetkých inžinierskych sietí a, samozrejme, aj vybavenie nie malej sumy potrebných finančných prostriedkov, ktoré sa v súčasnej nie priaznivej dobe veľmi ťažko zháňajú. Až na komunikácie, máme v nových sídlach IBV, kde je rozostavaných 54 domov, všetky siete vybudované. Väčšina prisťahovaných sú intelektuáli, preto verím, že ich usídlenie v obci bude pre ňu prínosom v mnohých oblastiach jej života.
Investujete veľa do športu a do mladých, váš športový areál je jeden z najkrajších v Turci...
Veľmi ma teší, že sa nám podarilo vybudovať taký športový areál, aký máme. K futbalovému ihrisku sme postavili aj pekné tenisové kurty, detské ihrisko, urobili chodník a zatrávnili všetky plochy. Už dávnejšie ma trápilo, že naši mladí ľudia nemajú kde tráviť svoj voľný čas, a preto som navrhla poslancom vybudovať práve tenisové kurty a pre najmenších detské ihrisko. Trápi ma ale teraz to, že ich veľmi málo využívajú naši mladí - či už futbalové ihrisko alebo tenisové kurty i keď môžu hrať zadarmo. Obecný úrad sa do športu snaží investovať čo najviac, hlavne na futbal. Nemôžem poprieť, aj mňa futbal baví a chodím takmer na každý zápas. Máme snahu finančne pomôcť našim futbalistom už aj preto, že práve futbal má v našej obci dlhú a dobrú tradíciu. Hrávali sme v rôznych aj vyšších súťažiach a ako malá dedinka sme tomuto športu robili dobré meno. A ďalší dôvod našej podpory športu je ten, že chceme, aby sa za loptou, či už futbalovou alebo tenisovou, naháňalo čo najviac mladých ľudí – kvôli prevencii alkoholizmu, drogovej závislosti a podobne. Sme radi, že významné turnaje mladých, či už tenisové alebo futbalové, s medzinárodnou účasťou sa za posledné dva roky konajú práve na našom športovom štadióne, a tým sa zviditeľňuje aj naša obec.
Aké sú najnaliehavejšie problémy a potreby Dražkoviec?
V obci máme novú telekomunikačnú sieť, máme vybudovanú kanalizáciu, ktorú sme si ako jediná z obcí v Turci vybudovali sami, samozrejme, za pomoci dotácii, ktoré sme museli veľmi ťažko zháňať, nie ako v iných obciach, kde sa kanalizácia vybuduje cez ISPU. Po výstavbe plynofikácie a kanalizácie, ktorú máme ukončenú v celej obci a po rekonštrukcii telekomunikačných sietí najnaliehavejším problémom je rekonštrukcia miestnych komunikácii, ktoré máme veľmi rozbité. Vo februári tohto roku sme podali projekt na získanie finančných prostriedkov z eurofondu práve na túto investíciu. No zatiaľ nepoznáme výsledok. Máme neoverenú informáciu, že vybraté projekty sú u ministra výstavby a rozvoja a kvôli nepripravenosti ministerských pracovníkov na ich vyhodnocovanie „stoja“. Finančné prostriedky z eurofondov nemôžeme čerpať. Ďalším problémom je budova MŠ, ktorú sme prevzali od štátu aj so zatekajúcou strechou a ZŠ zo zvlhnutými triedami. Aj na rekonštrukciu MŠ a ZŠ sme podali projekt - pre zmenu na ministerstvo školstva SR, no ani odtiaľ sme do dnešného dňa nedostali žiadnu odpoveď. Strechu postupne opravujeme, kde najviac treba z našich prostriedkov, aby nemuselo dôjsť k zatvoreniu MŠ, ale neviem, dokedy na to ešte budeme mať. Na budove ZŠ sa nám podarilo odstrániť zdroj vlhnutia múrov, vlhké triedy už nemáme a dosiahli sme, aby neopadávala omietka. Aj tu sme použili vlastné zdroje, ktoré, dá sa povedať, sme už vyčerpali. A neviem, čo bude ďalej...
Čo by ste chceli ako starostka za podpory spoluobčanov v najbližších rokoch dokázať?
Nie len v najbližších rokoch, ale ešte aj tohto roku, ak by počasie prialo, by sme sa v prvom rade chceli pustiť do už spomínanej rekonštrukcie miestnych komunikácii. Čakáme už len na peniaze. Ďalšou veľkou akciou v obci je výstavba seniorskeho domu pre našich spoluobčanov, v ktorom by našli pokojnú starobu a starostlivosť. V tomto období pripravujeme štúdiu, ktorá je základom pre získanie finančných prostriedkov na štart stavebných prác. Radi by sme začali v jarných mesiacoch. Chceme aj naďalej zveľaďovať obecný majetok, urobiť rekonštrukciu ZŠ a MŠ a dostavať športový areál. Budeme podporovať ochranu životného prostredia, rozvíjať zeleň v obci, utužovať medziľudské vzťahy a verím, že to dosiahneme pričinením všetkých občanov obce, za čo im už teraz ďakujem.