Vodné a stočné bude
od nového roku znovu drahšie
reguláciu sieťových odvetví, ktorý ich posúdi a potom schváli, alebo neschváli. Ceny vodného a stočného sa určujú na základe výnosu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý stanovuje všeobecné podmienky a kalkulačné vzorce. Cieľom je odstránenie dotácie medzi cenami pre obyvateľstvo a cenami pre ostatných odberateľov a odstránenie krížových dotácií medzi vodným a stočným. Ako nám povedal ekonomický námestník riaditeľa SVS v Martine Ľubomír Krupinský krížové dotácie už odstránili, čo znamená, že je už jednotná cena vodného pre obyvateľstvo aj pre ostatných odberateľov. Zatiaľ zostala rôzna cena len u stočného, ale už je len malý rozdiel a predpokladá sa, že na budúci rok bude cena rovnaká. V októbrovom návrhu, ktorý išiel Úradu pre reguláciu sieťových odvetví zo SVS – závod Martin, je zvýšenie cien v rámci regiónu Turca u stočného pre obyvateľstva o 40 percent, u vodného o 5 percent a u ostatných odberateľov (podnikateľská sféra, školy, mestá, nemocnice...) zostáva cena zostáva. To znamená, že cena za kubík vody – tzv. vodné bude v budúcom roku 20 Sk (tento rok bolo 19 Sk), cena stočného narástla na 22,70 Sk (vlani bola 16,20 Sk) a pre ostatných odberateľov bude 22,80, tak ako bolo tento rok. „Takýto vysoký cenový nárast je na základe stanovených kalkulačných vzorcov. Pritom povinný nárast u obyvateľstva je 40 percent, až dovtedy, kým sa nevyrovnajú ceny. Predpokladám ale, že toto je posledný vysoký nárast cien vodného a stočného pre obyvateľstvo, lebo touto úpravou už budú u nás ceny vyrovnané a nebude treba v budúcnosti robiť podobné cenové skoky. Ceny, ktorých návrh išiel na Úrad regulácie sieťových odvetví, boli odsúhlasené predstavenstvom a dozornou radou našej spoločnosti a keďže boli splnené všetky podmienky, ktoré úrad stanovil, predpokladáme, že nám ich aj odsúhlasí,“ povedal nám Ľubomír Krupinský.
Ceny za vodu a stočné sú v každom regióne rôzne. V Turci patria, podľa neho, v rámci Žilinského kraja k najnižším. Nižšie ceny za vodu sú len v Ružomberku (u vodného o korunu nižšie), ale vyššie ceny sú v Žiline, Čadci, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši a aj Považskej Bystrici. U stočného sú v Turci rovnaké ceny ako v Žiline, Čadci, Považskou Bystricou a Ružomberkom. Naopak vyššie sú v Liptovskom Mikuláši a Dolnom Kubíne. „Ceny sú už rôzne preto, lebo každý región musí sám hospodáriť s vyrovnaným hospodárskym výsledkom. Už nie sú dotácie ani medzi jednotlivými odštepnými závodmi a regiónmi,“ zdôvodnil to Ľubomír Krupinský, ktorý vylúčil, že by zvýšenie cien stočného bolo dôsledkom skladania sa na novobudovanú kanalizáciu v dolnom Turci.
„Na akciu ISPA sú vysoké dotačné zdroje – 25 percent je zo štátneho rozpočtu, 49 percent zdrojov ide z fondov Európskej únie a len 26 percent je z vlastných zdrojov. Na to sme si sme zobrali úver. Pritom doteraz nás to, čo sa týka nákladov, ani odpisov, nestálo ani korunu,“ dodal Ľubomír Krupinský.
Autor: jk