Jeden z najpopulárnejších športov v Turci - hokejbal si v súčasnom období vychutnáva zimnú prestávku, a tak sme mali príležitosť obzrieť sa s predsedom Turčianskej hokejbalovej únie Romanom Kopkom za uplynulým rokom.
Ako hodnotíte doterajší priebeh a kvalitu súťaží, ktoré riadi Turčianska hokejbalová únia?
Po organizačnej stránke je všetko v poriadku. Zatiaľ sa nevyskytli žiadne zásadné problémy a menšie starosti nám robí počasie, kvôli ktorému sme boli nútení odložiť už dve kolá, ale s tým sa už nejako vysporiadame. Horšie je to azda s kvalitou, pretože tá, nielen podľa môjho názoru, zaostáva za predchádzajúcimi ročníkmi.
Zamýšľali ste sa nad tým, prečo klesla kvalita súťaží?
Bude to najmä tým, že zatiaľ sme sa nedokázali vyrovnať s odchodom Goldspartu, ktorý postúpil do extraligy a dovolím si povedať aj Royal Teamu. Obidve družstvá, zvlášť to prvé, boli nositeľmi kvality, čo sa nedá len tak zo dňa na deň nahradiť. Absolútna špička sa zúžila na dve-tri družstvá, čo je málo. Súťaž je síce naoko vyrovnanejšia a hoci pribudlo viac priemerných zápasov, žiaľ pribudli aj také, ktoré možno označiť za podpriemerné. Veľa mužstiev má problémy so zostavou, lebo nemá dostatočný počet kvalitných hráčov.
Ste moc kritický, alebo je to skutočne až také zlé?
Nie, to určite nie, lebo aj v prebiehajúcom ročníku THbE boli zápasy, ktoré charakterom hry mohli konkurovať aj extralige. Ale zasa pravdou je, že už ich nebolo až toľko ako v minulosti. Verím však, že so záverom základnej časti a potom počas play-off sa družstvá predvedú v lepšom svetle.
Aj najvyššia turčianska súťaž sa rovnako borí so stratou kvality?
V I. THbL sa kvalitatívne posuny dali očakávať. Súťaž je oproti predchádzajúcim ročníkom svojím zložením značne pomenená. Veď do vyššej súťaže odišli prvé tri celky z vlaňajšej sezóny, naopak až päť nových z bývalej druhej ligy prišlo, čo sa muselo prejaviť. Z dlhodobého hľadiska o kvalitu tejto súťaže strach nemám. Nové družstvá potrebujú čas sa v súťaži udomácniť, v ich kádroch je veľa mladých hráčov, ktorí budú iste výkonnostne rásť.
Novinkou v pravidlách bolo zavedenie postavenia mimo hry, ako sa s tým hráči vyrovnali ?
Podľa mňa úplne bez problémov. Obavy z tejto zmeny pravidiel sa ukázali ako neopodstatnené. Som rád, že sme sa k tomuto kroku odhodlali a že za ostatnými hokejbalovými strediskami v tomto smere nezaostávame.
Kvalita súťaží sa odvíja aj od kvality rozhodcov, nemáte v tomto smere problémy?
Rozhodcovia vždy boli, sú a zrejme ešte dlhodobo budú problémom. Ich kvalita nie je taká, akú by sme si želali, ale na druhej strane priznávam, že sa nenaplnili moje obavy. Každopádne so súčasným stavom sa nemôžeme uspokojiť a na záver základnej časti a play-off musíme nájsť také riešenia, ktoré nebudú spochybňovať legitímnosť zápasov. Jednoducho rozhodovať by mali len tí, ktorí budú spĺňať isté kritériá, ktoré si sami stanovíme.
Na konci sezóny sa o slovo hlásia aj rôzne celoslovenské podujatia. Ako sa na ne THbÚ pripravuje?
Na konci januára, resp., začiatkom februára, by mali byť známe realizačné tímy všetkých výberov. Očakávam, že tréneri zodpovední za reprezentačné výbery v rámci našej únie svoju prácu rozbehnú tak, aby sme na tieto podujatia boli dobre pripravení. Viac k tomu teraz neviem povedať, o mesiac, možno dva, však budeme múdrejší.
Začiatkom roka vyprší funkcionárom Turčianskej hokejbalovej únie dvojročné funkčné obdobie, bude čas bilancovať . . .
A nielen to. Rada THbÚ by mala prijať koncepciu rozvoja hokejbalu v Turci na dlhšie obdobie. Bude to akési programové vyhlásenie, v ktorom zadefinujeme svoje ciele, priority a isté pravidlá. Čo sa týka personálnych záležitostí, všetko to bude závisieť od jednotlivých klubov a družstiev. Osobne si však myslím, že k personálnym zmenám vo výkonnom výbore musí prísť. Miesto v ňom by mali mať ľudia, ktorí sú ochotní obetovať svoj voľný čas v prospech hokejbalu, ktorí sú schopní tímovej práce. V opačnom prípade len ťažko budeme môcť naplniť ciele, ktoré si v spomínanej koncepcii postavíme.
Roman Brezniak