roblémami sa spája pripojenie na internet, preto sa často rozhodujú pre jeho nesprávnu formu. Viac o tejto zaujímavej téme sa dozvieme od mladého odborníka na internetovú a výpočtovú techniku - Mateja Bórika z Martina.
Podľa akých kritérií by sa mal užívateľ rozhodovať pri výbere internetového pripojenia?
Mikrovlnné pripojenie sa dá získať najrýchlejšie. Problémy ale môžu nastať pri jeho inštalácii. Užívateľ, ak sa má správne rozhodnúť podľa ceny, musí vedieť, koľko zaplatí za anténu, klientsky adaptér a sieťovú kartu. To všetko stojí 5 až 8tisíc korún. Ak má užívateľ pevnú linku, v súčasnosti musí platiť aj za poskytovanie telefonických služieb, v najbližších mesiacoch by sa to však mohlo zmeniť a bude možné využívať pripojenie prostredníctvom služby DSL aj bez telefonovania. Internetové pripojenie prostredníctvom káblovej televízie je výhodné v tom, že zákazník už nemusí platiť toľko za inštaláciu techniky ako pri mikrovlnnom pripojení. Je to na individuálnom rozhodnutí, no myslím si, že v porovnaní s mikrovlnným pripojením je tento spôsob v Turci najviac konkurencieschopný.
Aký by mal byť štandard rýchlosti prenosu dát?
Klasická linka s rýchlosťou prenosu dát 55 kbps (kilobitov za sekundu) je nevyhovujúca. Štandardnou rýchlosťou prenosu pre bežné domácnosti je v súčasnosti na Slovensku 256 kbps. Treba ale počítať s tým, že táto rýchlosť nie je konštantná. Keď je na internet
v danej oblasti pripojených viac ľudí od rovnakého poskytovateľa, prenosová rýchlosť klesne. Dôležitým ukazovateľom je agregácia, ktorá určuje, koľkým užívateľom slúži konkrétne internetové pripojenie. Ak je agregácia 1/40, znamená to, že túto linku pripojenia môže využívať maximálne 40 užívateľov (1:40 podľa prepočtu poskytovateľa internetového pripojenia). Samozrejme, je nepravdepodobné, že všetci budú naraz pripojení na internet. Čím ich je viac, tým je prenos dát pomalší.
V akých prípadoch treba zvážiť, či má užívateľ využiť mikrovlnné alebo iné pripojenie na internet?
Mikrovlnné pripojenie je tým kvalitnejšie, čím je kratší kábel od antény k počítaču. Dôležitá je kvalita inštalácie káblov a antény. Káble na streche bytovky treba inštalovať s povolením domovníka, alebo OSBD. Káble musia byť dobre zaizolované a pripojené na poistku proti poškodeniu bleskom. Mikrovlnné pripojenie je dobré len vtedy, keď je odborne a kvalitne nainštalované, pri inštalácii pripojenia musí byť priama viditeľnosť medzi užívateľovou a firemnou anténou a taktiež sa v okolí dráhy signálu nemôžu vyskytovať rôzne vysoké prekážky – v opačnom prípade nebude signál kvalitný. V prvom rade treba zmerať kvalitu signálu a vypočítať, akú anténu zákazník potrebuje. Pásmo mikrovlnného pripojenia je v Martine dosť rušené aj pre to, že užívatelia si kvôli nižším výdavkom robia toto pripojenie medzi sebou a neodborne. Preto v mnohých prípadoch rušia signál iných užívateľov. Dôvodom je napríklad aj prekročenie tzv. vysielacieho výkonu. Vysoké výkony mikrovlnných antén na jednom mieste môžu byť dokonca nebezpečné pre zdravie človeka.
Aký je štandard rýchlosti prenosu dát v najviac internetizovaných krajinách na svete?
Najrýchlešie pripojenia dosahujú vysokoškolské siete. To platí na Slovensku i v zahraničí. Najrýchlejšia je optická sieť, kde rýchlosti prenosu dát dosahujú aj niekoľko Gbps (gigabitov za sekundu). Kvalitné siete pripojenia na internet sú aj v Prahe a Brne, kde má užívateľ možnosť za tisíc korún mesačne sťahovať dáta rýchlosťou až 4 Mbps (megabitov za sekundu) bez ďalších obmedzení. Štandardom na Slovensku je prenosová rýchlosť 512 kbps. Internetizácia na Slovensku sa rozvíjala vďaka projektu Infovek, ktorý využívali školy, ale obyčajní užívatelia mali dlhý čas možnosť pripojiť sa na internet len prostredníctvom telekomunikácií.
Aký je bežný slovenský štandard rýchlosti prenosu dát pre vysokorýchlostný inernet?
Pre mikrovlnné pripojenie je štandardom prenosová rýchlosť 512 kps s agregáciou 1/10. Firmy
v Turci, ktoré zabezpečujú pripojenie na vysokorýchlostný internet, často využívajú viazanosť zmlúv. Treba si zistiť ponuku viacerých firiem a dávať si pozor na agregáciu, limit objemu sťahovaných dát, ktorý môže byť ohraničený (napríklad na 2 GB mesačne), potom si za sťahovanie dát nad túto hranicu musí zaplatiť užívateľ. Cez deň užívatelia, ktorí sťahujú veľké súbory, sú obmedzovaní polovičnou alebo štvrtinovou rýchlosťou. Je to tak zabezpečené preto, aby nezaťažovali sieť pre ostatných užívateľov. Ak má užívateľ linku sám bez agregácie, platí za ňu vysokú cenu a mal by si prerátať, či sa mu to oplatí. Každý zákazník by si mal poriadne prečítať zmluvu, ktorú uzatvára s firmou zabezpečujúcou pripojenie na internet. Štandardom za prenosovú rýchlosť dát 256 alebo 512 kbps, by mali byť mesačné poplatky od 300 do 400 korún. Treba si však dávať pozor na kvalitu pripojenia a v prípade akýchkoľvek problémov ihneď kontaktovať poskytovateľa internetu. Väčšie firmy, ktoré sídlia v blízkosti optického kábla, sa môžu naň pripojiť už v súčasnosti. Mohli by to využiť napríklad niektoré martinské školy, ktoré môžu tak veľa urobiť pre rozvoj povedomia o internete medzi verejnosťou.
Autor: gg